Oligurie aneb Snížené vylučování moči

Oligurie je onemocnění týkající se sníženého objemu vylučované moči. Jaké jsou příčiny a projevy této choroby a jak ji lze řešit?

Příčiny oligurie

Dehydratace

Nejčastější příčinou sníženého vylučování moči je dehydratace organismu z důvodu malého objemu pozřených tekutin. Vyskytuje se během střevní chřipky, kdy je nutné zvýšit příjem tekutin. V tomto případě může docházet i k inkontinenci stolice.

Popáleniny a následky fyzických kolapsů

Oligurie se objevuje i jako následek fyzických kolapsů či popálenin. Na vině může být ztráta krve, anafylaktický šok způsobený alergií či septický šok po infekci a chirurgickém zákroku.

Léky

Snižovat objem tekutiny vylučované z těla mohou i některé léky. Patří mezi ně například aspirin, ibuprofen, některá antibiotika, léky užívané při chemoterapii či inhibitory regulující krevní tlak. Příčinou mohou být i kontrastní kapaliny používané při rentgenech a dalších lékařských vyšetřeních.

Obtíže v močovém ústrojí

Ledviny vylučují tekutinu, která putuje do močové trubice přes močový trakt. Moč však mohou zablokovat různé překážky, jako jsou například jizvové tkáně po operaci, ledvinové kameny, v horším případě nádor. To pak vede k oligurii, případně anurii, což je stav, kdy dotyčný nemočí už vůbec.

Diagnostika oligurie

Oligurii správně diagnostikuje pouze lékař. Ten nejprve položí základní otázky, například jak dlouho problém trvá, zda se objevilo zvracení nebo průjem, popřípadě které léky pacient užívá. Provede také kontrolu vzorku moči. V některých případech navrhne i ultrazvuk, aby se zjistilo, v jakém stavu jsou ledviny a okolní orgány.

Projevy oligurie

Onemocnění oligurie se projevuje velmi malým množstvím vylučované moči – méně než 500 ml za den. Často jej doprovázejí také bolesti v podbřišku a pocity plnosti a na prasknutí.

Co je anurie?

Dalším stadiem oligurie může být anurie, což je maximální snížení objemu vylučované moči (u dospělých 0–50 ml za den) nebo naprostá neschopnost vyloučení jakéhokoliv množství. Anurie je obvyklým projevem selhání ledvin. Zástava je velmi závažný stav, při kterém může dojít k úmrtí pacienta. Léčba bývá velmi specifická, odvíjí se od příčiny, která může mít řadu podob. Nejčastěji se objevuje u pacientů vyššího věku s hypertenzí, vaskulárním onemocněním, chronickou infekcí a s diabetem mellitus.

Oligurie, anurie vs. polyurie

Opakem onemocnění oligurie a anurie je polyurie. Polyurie je porucha, při které dochází k nadměrnému vylučování moči (více než 2,5 litru za den). Může se objevit jako následek přílišného požívání tekutin nebo jako příznak cukrovky a postižení hypotalamu.

Léčba oligurie se odvíjí od příčiny

Léčba oligurie závisí na tom, jaká je její příčina. Jestliže je způsobena dehydratací, je nezbytné zvýšit příjem tekutin a hlídat si pitný režim. Ve vážných případech je nutné organismus zavodnit pomocí kapaček.

Jestliže jsou příčinou ledvinové kameny, tak se opět doporučuje zvýšit pitný režim a užívat léky předepsané lékařem na uvolnění močové trubice. Oligurie zapříčiněná onemocněním ledvin vyžaduje návštěvu nefrologa (specialisty přes ledviny), jenž navrhne optimální léčbu. Ve vážných stavech může být nezbytná transplantace či dialýza, což je proces, při kterém se z krve odebírá voda a toxiny, neboť nemocné ledviny tento proces už samy nezvládají.

Oligurie a inkontinence

Zdravotní potíže může doprovázet celá řada dalších problémů – mezi ně patří například inkontinence. Nechtěný postihuje především starší generace, ale nevyhýbá se ani mladším ročníkům. Jestliže jste se již s podobnými komplikacemi setkali, vyzkoušejte ty správné inkontinenční pomůcky. Objednejte si vzorky zdarma.

Přečtěte si také: