Trápí vašeho rodiče oligurie? Jak mu pomoci?

Pečujete o blízkou osobu, která má problémy s ledvinami, a objevila se u ní oligurie? Oligurie je onemocnění týkající se sníženého objemu vyloučené moči. Dospělý člověk by měl za jeden den vyloučit zhruba jeden a půl litru moči. O oligurii se jedná, pokud objem moči vyloučené za den nepřesáhne půl litru. Jaké jsou příčiny tohoto onemocnění a jak ho řešit?

Příčiny

  • Dehydratace
Snad nejčastější příčinou je dehydratace organismu. Oligurie se tudíž většinou objeví během střevní chřipky, kdy má nemocný člověk průjem a zvrací. V tomto případě může docházet i k inkontinenci stolice.
 
  • Popáleniny a následky fyzických kolapsů

Popáleniny dehydratují tělo a tím snižují celkový objem vylučované moči. Další příčinou jsou následky po fyzických kolapsech, jakými jsou ztráta krve, anafylaktický šok způsobený alergií či septický šok po infekci anebo chirurgickém zákroku.

  • Obtíže v močovém ústrojí

Ledviny vylučují tekutinu, která putuje do močové trubice přes močový trakt. Moč však mohou zablokovat různé překážky, jako jsou například jizvové tkáně po operaci, ledvinové kameny, v horším případě nádor. To pak vede k oligurii, případně anurii, což je stav, kdy dotyčný nemočí už vůbec.

  • Léky

Snižovat objem tekutiny vylučované z těla mohou i některé léky. Patří mezi ně například aspirin, ibuprofen, některá antibiotika, léky užívané při chemoterapii, inhibitory regulující krevní tlak. Na vině mohou být i kontrastní kapaliny používané při rentgenech a dalších lékařských vyšetřeních.

Diagnostika oligurie

Pro správnou diagnostiku oligurie je nezbytné navštívit lékaře. Ten vám nejprve položí základní otázky, například jak dlouho problém trvá, zda se objevilo zvracení, respektive průjem, a jaké léky užíváte. Poté provede prohlídku, nechá zkontrolovat vzorek moči, zda se neprokáže nějaká infekce či zánět. V některých případech navrhne i ultrazvuk, aby se zjistilo, v jakém stavu jsou ledviny a okolní orgány.

Léčba oligurie se odvíjí od příčiny

Léčba oligurie závisí na tom, jaká je její příčina. Jestliže ji způsobuje dehydratace, je nezbytné zvýšit příjem tekutin a hlídat pitný režim. Ve vážných případech se organismus zavodní kapačkami. Pokud jsou příčinou malé ledvinové kameny, tak se opět doporučuje zvýšit pitný režim a užívat léky (předepsané lékařem) na uvolnění močové trubice. Oligurie zapříčiněná onemocněním ledvin vyžaduje návštěvu nefrologa, jenž navrhne optimální léčbu. Ve vážných stavech může být nezbytná transplantace či dialýza, což je proces, při kterém se z krve odebírá voda a toxiny, neboť nemocné ledviny tento proces už samy nezvládají.

TENA pomáhá s péčí o nejbližší

S močovým ústrojím je spojena celá řada dalších problémů, jako je například inkontinence– nechtěný . Rizikovou skupinou je především starší generace. Objevila se u vašeho rodiče, o něhož pečujete? Zkvalitněte mu život vhodnými pomůckami, jako jsou inkontinenční , kalhotky, ochranné spodní prádlo a podobně.

Objednejte si vzorky zdarma a přečtěte si, jak jinak můžete svému blízkému pomoci s inkontinencí: