Jak se méně stresovat

6 jednoduchých způsobů, jak omezit stres.

Chcete-li se dobře starat o své blízké, je důležité starat se i o sebe.  Hlídejte si včas známky stresu a co nejrychleji je eliminujte, abyste mohli být lepším pečovatelem.
 
Níže najdete šest různých věcí, které můžete pro snížení stresu udělat. Zkuste je začlenit do svého každodenního programu a pozorujte výsledky.
1. Mindfulness
Být dobrým pečovatelem není snadné. Tato činnost vám může ubírat energii a zanechávat ve vás pocit stresu a úzkosti. Naštěstí existuje účinná a přírodní možnost zotavení: mindfulness.
 
Mindfulness je prožívání a vnímání každého okamžiku naplno. Uvědomujete si a vnímáte, co právě děláte a co se děje kolem vás. Jste si vědomi svých myšlenek a pocitů, ale nenecháváte se jimi rozptylovat. Cítíte se klidní a nezatížení. 
 
Vnímání můžete trénovat – stačí vám k tomu pět až deset minut denně. V zásadě stačí, když si klidně sednete a věnujete pozornost svému dechu – jak se nadechujete a vydechujete.
 
Existují i aplikace pro mindfulness, které si můžete stáhnout do telefonu a které vám pomohou trénovat vaši mysl. Čím budete vnímavější, tím se vaše schopnosti poskytování péče budou zlepšovat.
 
Zjistěte více informací o aplikacích a stáhněte si je v AppStore nebo na Google Play
2. Podpora pozitivní energie
Jak možná víte, poskytování péče ubírá energii. Je však pár věcí, které vám pomohou se „nabíjet“. Zde je několik tipů, které můžete zkusit:
  • Až pojedete autobusem, vystupte o jednu zastávku dříve a zbytek cesty dojděte pěšky. 
  • Místo používání výtahu choďte po schodech.
  • Místo autem jezděte na kole.
  • Pokud máte pro sebe trochu více času, jděte si spolu s kamarádem nebo kamarádkou zacvičit. 
Pamatujte: zdravý životní styl pomáhá zlepšovat váš celkový pocit pohodlí. A dává vám více energie, kterou pak můžete věnovat péči o své blízké.
3. Nalaďte svůj život
Hudba. Je skvělé zlepšit si náladu. Při poslouchání hudby, kterou máte rádi, v autě nebo při práci se budete cítit šťastnější a uvolněnější. Je to vědecky prokázáno.
 
Až budete pomáhat svým blízkým, zkuste přitom poslouchat hudbu, která se líbí vám oběma. Uvidíte, že se hned budete cítit lépe.
4. Dělejte věci, které máte rádi
Jednou za čas možná budete mít pocit, že byste raději zůstali v posteli, četli si časopisy nebo šli do kina. Je to v pořádku, klidně to udělejte. Máte-li nějaký volný čas, dovolte sami sobě užívat si života a hoďte každodenní starosti za hlavu.
 
Je velmi důležité žít vedle péče svůj vlastní život – ve skutečnosti pak budete dokonce lepším pečovatelem nebo pečovatelkou.
5. Spolupráce
Nepokoušejte si hrát na superhrdinu a všechny týdenní úkoly zvládat sami. Využijte pomoc členů rodiny nebo přátel. Požádejte je o podporu. Domluvte se s nimi, aby převzali část vašich úkolů a dělali vašemu blízkému společnost, zatímco vy si odpočinete. Nebo je požádejte, aby nakoupili. Nebo si s nimi jen upřímně popovídejte o špatném dni.
 
Vaši příbuzní vám v budoucnu spíše budou ochotni pomoci, když uvidí, jak je vaše role pečovatele náročná.
6. Správná strava
Když pečujete o někoho dalšího, je důležité, abyste zůstali zdraví. Dodržovat zdravý životní styl naštěstí není nic složitého. Možná vás překvapí, že vhodná strava vám dokonce může pomoci zbavit se stresu.
 
Vyhněte se jídlům s vysokým obsahem tuku, jako je maso a sýry. Jezte místo toho hodně zeleniny a ovoce. 
 
Přestože vás nápoje s obsahem kofeinu, jako je káva, čaj nebo kola, „nakopnou“, nezapomeňte, že vám mohou zhoršovat spánek. 
 
A přestože se díky jídlům obsahujícím cukr můžete zpočátku cítit příjemně, nakonec zhorší vaši únavu.  
 
Požádejte lékaře o tipy ohledně výživné stravy. Protože zdravý pečovatel je silnější pečovatel.