Skutečnost nebo fikce

Poskytování péče: skutečnost nebo fikce?

Být pečovatelem/kou není snadné. Někdy se můžete cítit provinile, být ve stresu nebo pociťovat úzkost. Pomůže vám, když budete vědět, co za těmito negativními pocity stojí. Často jsou způsobeny nedorozuměním – mýty o péči, které vám zakoření v mysli. 
 
Když ovšem pochopíte fakta, můžete tyto mýty zbořit. Pak budete k péči přistupovat v lepším rozpoložení.
„Všechno zvládnu sám/sama“
Možná vás napadne: moji rodiče vychovali tři děti, takže já se přece zvládnu postarat o jednoho člověka. Péče o staršího dospělého s chronickou nebo závažnou nemocí ovšem není stejná jako výchova dětí. Taková péče může být frustrující, únavná a může vás zmáhat. Rodičovství sice také není procházka růžovým sadem, ale při výchově vidíte obrovské pokroky a zažíváte spoustu radostných chvil. V porovnání s tím vám může péče o staršího blízkého, který je nemocný, připadat mnohem náročnější.
 
Rada:  Nikdy se nesnažte zvládnout všechno sami. Požádejte ostatní o pomoc a podporu. Mluvte se svými přáteli, příbuznými, sousedy, jinými pečovateli nebo odborníky. Požádejte o pomoc a svou roli pečovatele/ky si usnadněte.
„Je snadné najít ty správné lidi, kteří mi pomohou postarat se o mého blízkého“
Někdy to je snadné. Rodina a přátelé vám nabídnou pomoc. Právě tehdy, když to nejvíce potřebujete, najdete ty pravé odborníky ve zdravotnictví – lidi, které máte rádi a kterým důvěřujete. A budete vědět, že vašemu blízkému poskytují tu nejlepší možnou léčbu a péči. Ne vždy to je ovšem tak jednoduché. Možná máte pocit, že lékaři, rodina nebo přátelé pro něho nedělají dost.
 
Rada: Pokud jste nespokojeni s některým z odborníků nebo jiných lidí, kteří se na péči podílejí, poohlédněte se po někom jiném. Můžete požádat přátele nebo zkušenější pečovatele, aby vám někoho doporučili. Nebo existuje možnost vyhledat si odborníky s dobrým hodnocením online. Koneckonců, nejdůležitější je zajistit, abyste se vy i váš blízký cítili dobře, aby léčba byla srozumitelná a oba jste byli spokojení.
„Každý přesně rozumí tomu, co cítím a co potřebuji“
Je snadné si myslet, že všichni kolem vás vidí, jak tvrdě pracujete, abyste se mohli starat o své blízké. Takže si možná také myslíte, že vědí, jak vám pomoci. To je ovšem chyba. Ostatní nežijí ve vašem světě. Nevidí všechny aspekty vaší práce a života s vaším blízkým. Někdy jen nechápou nebo neumí číst signály, které vysíláte.
 
Rada: Řekněte ostatním tím nejjednodušším způsobem, jak se přesně cítíte a co potřebujete. Buďte upřímní a otevřeně komunikujte o svých potřebách nebo potřebách svého blízkého. Nemusíte trpět proto, že ostatní mají o vaší situaci špatnou představu. 
„Zdraví mého blízkého se neustále zhoršuje, takže nejsem dobrý/á pečovatel/ka“
Kdybych jen měl/a více času, abych se mohl/a starat o svého blízkého; kdybych nebyl/a unavený/á nebo naštvaný/á; kdyby se mi podařilo zajistit lepší léky – pak by se jeho zdraví zlepšilo. Možná i tímto směrem se ubírají vaše myšlenky. Pravda je taková, že by to tak být nemuselo.
 
Rada: Zkuste k sobě nebýt tak tvrdý/á. Jako pečovatel/ka děláte, co můžete. Pokud se o vašeho blízkého starají dobří odborníci a jeho zdraví se zhoršuje, není to vaše chyba ani chyba lékaře. Nejlepší věc, kterou můžete udělat, je pokusit se ujistit, aby osoba, o kterou se staráte, byla tak šťastná a cítila se pohodlně, jak je to jen možné.
„V mém životě se teď děje příliš věcí na to, abych se ještě mohl/a o někoho starat“
Nikdo z nás není vždy připravený stát se pečovatelem. A když se jím staneme, obvykle se nedokážeme vzdát našich dalších povinností. Musíme pracovat a vychovávat děti. Musíme se starat o domácnost. A to vše při péči o našeho blízkého. To je život.
 
Rada: Zkuste hodit obavy za hlavu – s dobrým plánováním zvládnete začlenit povinnosti péče o své blízké do svého života snadno. Úspěšní a zkušení pečovatelé vědí, že nejdůležitější je správně si zorganizovat čas. Pokud se vám to podaří, budete lépe zvládat své úkoly v rámci péče a udržíte je v rovnováze s ostatními povinnostmi i zájmy.
 
Pokud si nejste jistí, jak začít, klikněte zde a přečtěte si pár tipů a nápadů, jak si vše naplánovat.