Jak rozdělit pracovní zátěž

Požádat o pomoc je v pořádku

Možná jste hlavním pečovatelem svého blízkého. To ovšem neznamená, že musíte všechnu práci zajistit sami. Vaši přátelé a rodina pravděpodobně budou více než ochotní vám pomoci – stačí o pomoc požádat. Pokud to neuděláte, nikdo nebude vědět, že potřebujete pomoci. Nestyďte se. 
 
Požádat o podporu není známkou slabosti. Naopak, můžete tak získat volný čas, který potřebujete k relaxaci. Pak budete mít více energie na péči o své blízké. 

Jak požádat o pomoc

Na žádost o pomoc si zvolte vhodnou dobu. Můžete se zmínit během rodinné sešlosti nebo setkání s přáteli. Nebo možná tehdy, když tito lidé uvidí, že pečujete o svého blízkého. O své situaci mluvte otevřeně. Čím lépe ostatní pochopí vaše problémy, s tím větší pravděpodobností vám budou chtít pomoci.
 
Vaše rodina a přátelé možná jednoduše neví, jak pomoci, i když by chtěli. Proto s nimi proberte jednotlivé úkoly podrobně a zdůrazněte skutečnost, že jsou relativně jednoduché a snadno zvládnutelné.

Jak rozdělit pracovní zátěž?

Začněte se základními věcmi – například s nakupováním. Požádejte ostatní o pomoc s konkrétními úkoly v konkrétní dobu. Požádejte je, aby:
 
  • vám pomohli uklidit dům,
  • nakoupili (léky / potraviny / jídla / pomůcky na úklid domácnosti),
  • navštívili vašeho blízkého a dělali mu společnost (například si s ním zahráli karty nebo stolní hry, vyšli si s ním na procházku nebo s ním sledovali filmy).

Další důležité otázky

Připravte plán, kde budou uvedeny úkoly každého, kdo se do péče zapojí. A mějte na paměti, že někteří lidé možná raději pracují společně než sami.
 
Dejte svým pomocníkům svobodu, nesmíte je příliš řídit. Jinak by si mohli myslet, že máte všechno pod kontrolou a jejich pomoc vlastně nepotřebujete.

Spojte se s jinými pečovateli

Vyhledejte podpůrnou skupinu pečovatelů online. Setkejte se ve svém okolí s dalšími lidmi, kteří se starají o své blízké. Je dobré vyměňovat si zkušenosti s lidmi, kteří řeší podobné situace. Můžete od nich získat spoustu užitečných tipů.