Zdraví pokožky

Zdraví pokožky starších osob

Svému blízkému můžete pomoci udržovat pokožku zdravou a chránit ji před rizikem poškození. Možná jste již objevili každodenní postupy pro péči o pokožku, která vyhovuje stavu i citlivosti pokožky vašeho blízkého. V každém případě pro vás možná bude užitečné dozvědět se o péči o jeho choulostivou pokožku ještě více informací.

Jak se pokožka mění.

Možná jste si všimli, jak se pokožka vašeho blízkého člověka během let změnila. Jak stárneme, naše kůže přirozeně ztrácí tuk a již není tak hladká, jako kdysi. Je stále tenčí a slabší. Škrábancům, drobným rankám nebo modřinám trvá déle, než se zahojí. 
 
Pokožku mohou dlouhodobě poškozovat různé faktory:
 
  • zdravotní stav
  • kouření 
  • suchý vzduch
  • nedostatek tekutin
  • stres
  • dlouholeté opalování
  • změny stavu pokožky mohou být také důsledkem nesprávné výživy
S přibývajícím věkem také pokožka produkuje méně přirozených ochranných tuků. To vede ke vzniku vrásek, k vysoušení a vzniku pigmentových skvrn na kůži. 
 
Všechny tyto faktory vystavují pokožku starších osob riziku poškození. Proto musíte co možná nejvíce chránit pokožku svého blízkého před inkontinencí. Pokud pokožku nekontrolujete, mohou ji moč a/nebo stolice narušit. K oblastem, které potřebují nejvíce ochrany, patří boky, genitálie a pokožka mezi pánví a konečníkem (oblast hráze).

Ochrana choulostivé pokožky

Existuje běžný stav pokožky, který se vyskytuje u starších inkontinentních lidí (inkontinenční dermatitida). Označuje se také jako dermatitida v oblasti hráze a je pro ni charakteristická nepříjemná vyrážka. Dochází k ní tehdy, když je pokožka dlouho v kontaktu s vlhkostí a chemickými látkami obsaženými v moči a stolici. Pokožka je v důsledku toho podrážděná a dochází k jejímu narušení. 
 
Dobrou zprávou je, že před tímto stavem můžete pokožku svých blízkých chránit. Nebo, v případě, že se u nich již vyskytuje, můžete jim pomoci stav zlepšit tak, aby se cítili a vypadali lépe.

Nalezení těch správných výrobků

Když u vašeho blízkého dojde k úniku moči nebo stolice, nezapomeňte jej umýt jemným čisticím prostředkem (nikoli běžným mýdlem, které pokožku vysušuje). Použijte také hydratační prostředek a kožní bariéru nebo ochranný prostředek. Tena mycí krém obsahuje všechny tři tyto složky a je speciálně určen pro starší osoby s inkontinencí. 
 
 
Když u vašeho blízkého dojde k úniku moči nebo stolice, nezapomeňte jej umýt jemným čisticím prostředkem (nikoli běžným mýdlem, které pokožku vysušuje). Použijte také hydratační prostředek a kožní bariéru nebo ochranný prostředek. 
V množství různých přípravků, které jsou k dispozici, se snadno ztratíte. Nemusí vám být například jasný rozdíl mezi hydratačním prostředkem a bariérovým krémem. Abyste pochopili přínosy používání různých produktů, navštivte naše stránky věnované péči o pokožku [LINK]. Pak budete moci najít ty pravé výrobky pro speciální potřeby vašich blízkých.

Další praktické tipy

Chcete-li získat další tipy, jak udržovat pokožku v intimních partiích (v oblasti hráze) vašich blízkých zdravou, stáhněte si náš dokument věnovaný běžné hygieně (ve formátu PDF).