Zapomnětlivost a inkontinence

Zapomnětlivost

Je starší osoba, o kterou se staráte, zapomnětlivá – a možná se někdy chová zmateně a nerozumně? Pokud je toto případ vašeho blízkého, existuje naštěstí spousta věcí, které můžete udělat, abyste mu pomohli a podpořili jej. 
 
Máte-li se starat o své blízké, pomůže vám, když pochopíte jejich celkové duševní zdraví. Podle toho, jak si uvědomují svou situaci, nemusí být péče, kterou jim poskytujete, tak jednoduchá, jak byste si přáli. Jestliže váš blízký trpí demencí nebo Alzheimerovou chorobou, možná byste uvítali, kdyby vám někdo pomohl při jejich umývání a výměně inkontinenčních pomůcek.
 
Níže uvádíme několik tipů, jak pomoci blízkému člověku, který nedokáže jasně přemýšlet nebo se jasně vyjadřovat.
Rozpoznávání známek
Osoba, o kterou pečujete, může vykazovat určité známky, že potřebuje navštívit toaletu. Může se například vrtět, tahat si za oblečení nebo vstávat a opět si sedat. Zkuste ji pečlivě a často pozorovat. Seznamte se s jejím chováním, abyste byli schopni rozpoznat okamžik, kdy potřebuje vaši pomoc.
Vytvoření pravidelných návyků
Když váš blízký potřebuje navštívit toaletu, je důležité, abyste byli připraveni. Díky tomu bude pociťovat klid a pohodlí a vaši roli pečovatele tím usnadní. Skvělým začátkem je mít k dispozici vhodné inkontinenční pomůcky. Je také užitečné zkusit jej povzbudit v tom, aby si vypěstoval pravidelné návyky, pokud jde o návštěvy toalety. Když rozpoznáte, kdy potřebuje toaletu navštívit, pomůžete mu zachovat si sebeúctu.
Plánování dopředu
Pokud budete mít po ruce ty správné produkty, bude pro vás poskytování péče mnohem jednodušší. Když jste dobře připraveni, bude pro vás jednodušší pomoci svému blízkému cítit se čistě a pohodlně. Můžete mít připravenou sadu s inkontinenčními pomůckami, , uzavíratelnými sáčky a náhradním oblečením a svému blízkému tak budete schopni v případě potřeby okamžitě pomoci. Jestliže plánujete vzít svého blízkého přes den ven, nezapomeňte naplánovat, které toalety může využít, nebo kde byste jej mohli umýt a vyměnit mu inkontinenční pomůcky nebo jej převléknout.
Zajištění pomoci
Pokud má váš blízký pokročilejší stupeň , můžete mu pomoci, když potřebuje využít toaletu. Povzbuďte jej, aby si došel na toaletu s vaší podporou. Vyhodnoťte situaci a zkuste najít ten nejvhodnější čas pro návštěvu toalety, abyste se tam dostali právě tehdy, když je to třeba. Když tyto časy odhalíte, držte se plánu a navštěvujte toaletu každý den ve stejný čas.
 
To může vašim blízkým pomoci vybudovat si pravidelné návyky a možná i omezit epizody inkontinence.