Vztah prochází změnou

Změny jsou přirozené

Poskytování péče přirozeně ovlivní váš vztah s člověkem, o kterého se staráte. Vzájemně na sebe působíte novými způsoby. Jeden druhého vidíte jinak. A zažíváte nezvyklé, někdy i vtipné nebo dokonce kouzelné pocity. 
 
Přistupujte k těmto změnám pozitivně, s otevřenou myslí, a možná budete překvapeni. Váš vztah by se mohl posílit a více vás naplňovat.
 
Přečtěte si níže o dvou nejběžnějších typech vztahů. A pročtěte si užitečné tipy, jak zvládnout změny, které vás pravděpodobně čekají.

Partneři

Jste vy a člověk, o kterého pečujete, v partnerském vztahu? Pokud ano, pravděpodobně spolu žijete a máte silné citové pouto. To je dobře – poskytování péče bude o to snadnější a méně stresující. Protože se vzájemně velmi dobře znáte, pravděpodobně nebudete nesmělí – což je velmi užitečné. 
 
Přesto prosím buďte obezřetní. Blízké vztahy mohou vyvolávat silné emoce. Pokud se váš vztah stane příliš jednostranným a budete z toho mít špatný pocit, promluvte si o tom se svým partnerem. Zkuste si najít prostor pro své vlastní potřeby. Jestliže svému partnerovi projevíte lásku, uvidíte, že pro vás bude poskytování péče velmi přínosné.

Rodiče

Stejně jako spousta jiných lidí možná zjistíte, že se musíte pravidelně starat o své stárnoucí rodiče. Berte to jako úžasnou příležitost dokázat vaší mamince nebo tatínkovi, jak moc je máte rádi.
 
Výměnu rolí možná budete oba přijímat těžko. Může vám to připadat nepřirozené, problematické nebo dokonce trapné. Připravte se na rozpaky, až některý z vašich rodičů bude potřebovat pomoci umýt nebo obléknout. 
 
Tyto problémy můžete překonat svým pozitivním přístupem. Časem si na situaci zvyknete. A zjistíte, že strach byl větší než vlastní úkol. Konec konců, všechno, co chcete, je poskytnout rodičům co nejvíce lásky a péče.

Přijímání pomoci

Každý z nás je jedinečný. A stejně jedinečná je každá situace poskytování péče. Je však jedno pravidlo, které platí pro všechny pečovatelské vztahy: jestliže prožíváte negativní emoce, mluvte o nich. Někdy stačí si o věcech promluvit a najít řešení přímo s člověkem, o kterého pečujete. Jindy je lepší požádat o pomoc přátele, jiné pečovatele nebo odborníky.