Žena prochází doma svůj mobilní telefon.

Sedm způsobů, jak podpořit pečovatele

Miliony lidí na celém světě poskytují pravidelnou neplacenou péči svým blízkým, rodinným příslušníkům a přátelům. Téměř 2 z 5 lidí tvrdí, že nevědí, kam se obrátit se žádostí o podporu nebo radu, pokud se stanou rodinnými pečovateli.1

Je důležité, abychom jako společnost začali uznávat a podporovat cennou práci rodinných pečovatelů. Zde je sedm smysluplných způsobů, jak můžete podpořit pečovatele, ať už jde přímo o pomoc s jejich úkoly v rámci péče, nebo o pomoc, aby mohli prostě „vypnout“ a odpočinout si.

Žena pomáhá dospívající dívce se speciálními potřebami.

1. Naslouchejte jejich problémům

Mnoho pečovatelů zažívá pocit osamělosti a izolace. Mnozí z nich řeší náročné problémy a často během jednoho dne procházejí různými emocemi. Je důležité, abyste se s pečovateli spojili, kdykoli můžete. Jednoduchý způsob, jak jim vyjádřit podporu, je nabídnout jim šálek čaje nebo kávy a vyslechnout si je. Nechte je bez odsuzování a přerušování mluvit o jejich pocitech. Je to malé gesto, které ovšem hodně znamená.

Unavená žena pije kávu u jídelního stolu.

2. Dopřejte jim odpočinek od jejich pečovatelských povinností.

Péče s sebou nese celou řadu různých úkolů, od vyřizování pochůzek až po péči o osobní hygienu. Tyto povinnosti mohou být fyzicky, psychicky i emocionálně vyčerpávající. Vzhledem k tomu, že pečovatelé mají každý den spoustu práce, je dobré jim pomoci, jakkoli můžete. I kdybyste jim jen zašli pro něco na poštu nebo do supermarketu nebo jim nabídli odvoz, určitě ocení jakoukoli pomoc. Pokud můžete, nabídněte jim, že na chvilku jejich povinnosti převezmete, aby si mohli užít pár hodin času pro sebe.

Žena se při vaření u kuchyňského ostrůvku usmívá na svou matku.

3. Udělejte pro ně něco hezkého

Mnoho pečovatelů nedostává za svou práci žádnou mzdu ani odměnu. Návštěva kina nebo večeře v restauraci přitom pro většinu lidí představuje něco, co nevyžaduje předchozí ohlášení nebo plánování dlouho dopředu. Ovšem člověku, který plní roli hlavního pečovatele o zranitelnou osobu, se může zdát nemožné opustit dům i na pouhých 30 minut. Proč pro něj nezajistit něco příjemného? Objednejte mu masáž, vezměte ho na celý den ven nebo ho překvapte dárkem, který mu zvedne náladu a vyjádří uznání za jeho úžasnou práci.

Žena vyndává prádlo z pračky a předává ho své mamince.

4. Nabídněte pomoc při vyřizování pochůzek

Po celodenní péči o někoho jiného mohou mít pečovatelé jen málo času věnovat se svým vlastním potřebám. Pokud máte blízko k někomu, kdo pečuje o někoho jiného, můžete se pokusit odlehčit mu třeba jen o jednu věc. Zeptejte se, zda byste mohli převzít některý z jeho osobních úkolů, abyste mu pomohli – například donést nákup potravin nebo přinést domů uvařené jídlo. Předtím se s ním určitě poraďte, s čím přesně by potřeboval pomoci.

Muž ve středním věku se usmívá do fotoaparátu.

5. Zjistěte, kdy jim dopřát prostor

Pečovatelé čelí každý den mnoha výzvám. Po skončení svých povinností péče mohou mít problém „vypnout“. Snažte se od nich nežádat nic, co by je v jejich již tak náročném životě mohlo ještě více stresovat. Pečovatelé mají obvykle nabitý program, proto se před domluvením společenské návštěvy nezapomeňte zeptat na vhodný čas. Jako přítel nebo příbuzný pečovatele se snažte rozpoznat, kdy potřebuje prostor.

Vyčerpaná žena sedí sama v prádelně.

6. Pozor na příznaky vyhoření

Péče je náročná práce a v některých případech může být pro pečovatele velmi náročná zejména psychicky. Pokud si všimnete, že se pečovatelé potýkají s problémy, pokuste se jim nabídnout podporu jakýmkoli vhodným způsobem. Všímejte si jakýchkoli viditelných varovných znaků vyhoření, jako je změna jejich postoje, problémy se spánkem, nedostatek energie, izolace, deprese nebo uzavřenost. Někdy stačí se prostě zeptat, zda jsou v pořádku a zda jim můžete nějak pomoci.

Žena prochází svůj mobilní telefon.

7. Nasměrujte je k užitečným zdrojům

Existuje řada organizací, které můžete pečujícím osobám doporučit. Ať už se jedná o respitní péči pro jejich blízké, finanční pomoc od státu nebo online komunity, kde mohou navázat kontakt s dalšími lidmi v podobné situaci – zapátrejte po možnostech a informujte pečovatele ve svém životě o různých organizacích a skupinách, které jim mohou usnadnit život. Naše skupina TENA na Facebooku je skvělým místem, kde se pečovatelé mohou setkávat a mluvit s ostatními pečovateli.

Související články

Literatura a zdroje

1) Celosvětový výzkum TENA týkající se postojů a povědomí o rodinné péči v běžné populaci. Červenec 2022 Polsko, Kanada, Francie, Velká Británie, USA. V každé zemi se rozhovorů zúčastnilo více než 1 000 mužů a žen (18+).