Žena vyndává prádlo z pračky a předává ho své mamince.

Průvodce hygienou pro pečovatele

Jedním z nejobtížnějších aspektů role pečovatele je osobní péče. Pomoci vašemu blízkému se základní hygienou je nesmírně důležité pro udržení jeho zdraví a celkové pohody.

Jedním z nejobtížnějších aspektů role pečovatele je osobní péče. Pomoci vašemu blízkému se základní hygienou je nesmírně důležité pro udržení jeho zdraví a celkové pohody.

Téměř 2 lidé z 5 tvrdí, že nevědí, kde získat podporu nebo radu, pokud se stanou rodinnými pečovateli.1. S ohledem na tuto skutečnost jsme připravili tuto užitečnou příručku, která rodinným pečovatelům pomůže osvojit si základní úkony osobní péče a hygieny a nabýt v této nové roli jistotu.

Co je to osobní péče?

Osobní péče je aspekt péče, který zahrnuje cokoli osobního charakteru. Může jít o každodenní úkony, které pomáhají zajistit hygienu, jako je koupání a sprchování, nanášení krémů a pleťových vod nebo úprava vlasů a holení.

Klíčovou součástí péče je často pomoc při vykonávání potřeby. Ta může zahrnovat:

 • pomoc vaší blízké osobě dostat se na toaletu, když potřebuje,
 • pomoc při použití stoličky s nočníkem nebo mísy pro vyprázdnění na lůžku,
 • výměnu inkontinenčních pomůcek,
 • umývání intimních partií,
 • udržování zdravé pokožky intimních partií pomocí ochranné vazelíny nebo zvláčňujících přípravků.

Je důležité poznat, co má váš blízký rád nebo nerad, abyste mezi sebou podpořili pocit důvěry. Když mu pomáháte s jakýmkoli aspektem týkajícím se vyprazdňování, měli byste se snažit být klidní a diskrétní, abyste svému blízkému pomohli zachovat si pocit důstojnosti a sebeúcty.

Jak připravit plán úkolů v oblasti hygieny

Při přípravě hygienického plánu pro vašeho blízkého je třeba zvážit několik různých úkonů, jako jsou návštěvy toalety, sprchování, čištění zubů nebo zubních náhrad, péče o vlasy, holení a péče o nehty.

Mnoho lidí si v oblasti osobní péče a hygieny rádo zachovává pocit nezávislosti. Některým lidem může stačit pouze jednoduché připomenutí, zatímco jiní mohou vyžadovat drobnou pomoc s úkoly, které jim připadají náročné. Některé závislé osoby mohou potřebovat plnou asistenci. Pokuste se zjistit, co váš blízký preferuje, a přizpůsobte plán hygieny jeho konkrétním potřebám, zvyklostem, schopnostem a přáním. Užitečné může být zamyšlení nad těmito otázkami:

 • Jak často se chce sprchovat nebo koupat?
 • Jak často si rád/a myje vlasy?
 • Dává přednost mytí ráno nebo večer?
 • Jaké výrobky preferuje?
 • Má alergii na nějaké výrobky?

Dobrým způsobem, jak si v těchto otázkách udělat pořádek, je vytvoření pracovního listu s podrobnými informacemi o jednotlivých úkonech osobní péče a o tom, jak často je provádí a jaké výrobky používá.

Chloe, pečovatelka, která se stará o svou sestru Phoebe

Cecílie

„Vím, že jí dokážu pomoci. Ostatní si možná myslí, že to nezvládnou, já ale vím, že nějak dokážu přijít na to, jak zajistit, aby se cítila lépe.“

Pečovatelka, která se stará o svou sestru Moniku.

Jak navodit atmosféru důvěry

Navodit atmosféru důvěry je v situaci, kdy někomu pomáháte s osobní péčí, velmi důležité. Zkuste se řídit těmito šesti tipy pro komunikaci:

 • Udržujte oční kontakt a naslouchejte potřebám osoby, o kterou pečujete.
 • Sledujte řeč těla.
 • Podporujte samostatnost, pokud je to možné.
 • Zachovejte důstojnost a vždy chraňte její soukromí.
 • Nechte se jí vést.
 • Přesně jí sdělujte, co se chystáte udělat.
 • Buďte klidní a trpěliví.

Tipy, jak někomu pomoci dojít si na toaletu

Zde je několik tipů, které vám mohou usnadnit pomoc při chození na toaletu:

 • Poloha v předklonu s nohama pevně položenýma na podlaze pomáhá kompletně vyprázdnit močový měchýř a střeva.
 • Nespěchejte. Starší lidé mohou potřebovat více času na to, aby měli jistotu, že je jejich močový měchýř zcela prázdný.
 • Užitečné je pravidelné chození na toaletu, je ale třeba být flexibilní a zajistit, aby v případě potřeby byla dostupná asistence.
 • Dodržujte plánované návštěvy toalety (pokud návštěvu toalety vynecháte, zvyšujete riziko, že dojde k nehodě).
 • Používejte měkký kruhový polštář, aby bylo sezení na toaletě pohodlnější.
 • Udržujte koupelnu nebo toaletu čistou, uklizenou a bez nepořádku a mějte hygienické potřeby na dosah.
 • Dbejte na to, aby oblečení vašeho blízkého bylo pohodlné a snadno se svlékalo a oblékalo. Používání kalhotek TENA může vašim blízkým pomoci udržet si pocit nezávislosti.
Detail absorpční pomůcky kolem pasu starší osoby.

Jak pomoci s výměnou inkontinenčních pomůcek

Pokud potřebujete svému blízkému pomoci s výměnou inkontinenčních pomůcek, snažte se to dělat jemně a s respektem. Když budete vědět, jak mu správně vyměnit inkontinenční pomůcky, bude celý proces hladší a rychlejší. Vybírejte výrobky správné velikosti, typu a úrovně absorpce, abyste zabránili únikům.

V různou denní dobu a při různých činnostech lze používat různé výrobky. Dbejte na to, abyste vybrali ten správný výrobek pro co nejlepší pohodlí a zabezpečení proti úniku. Ať použijete jakýkoli výrobek, vždy se můžete podívat na podrobný návod TENA, včetně videonávodů a průvodců, kde zjistíte, jak výrobky pohodlně vyměnit.

Ruce vymačkávající krém z tuby.

Jak pomoci s úklidem po nehodě s vyprazdňováním

Pokud se vašemu blízkému stane nehoda, ujistěte ho, že se to může stát každému a není důvod se za nic stydět. Měli byste sejmout inkontinenční pomůcku, očistit pokožku jemným přípravkem a před nasazením nové pomůcky pokožku důkladně osušit. Pro dodatečnou ochranu citlivé a křehké pokožky je skvělou volbou ochranná vazelína TENA Barrier Cream, kterou můžete zařadit jako standardní krok při výměně inkontinenčních pomůcek. Pomáhá předcházet problémům s pokožkou, jako jsou vyrážky, vysušení a infekce. Zvýší také pohodlí vašeho blízkého.

Pokud jdete společně ven, nezapomeňte si s sebou přibalit ubrousky, náhradní spodní prádlo a všechny inkontinenční pomůcky, které můžete potřebovat.

Pečovatelka pomáhá starší osobě ve sprše s mytím nohou.

Jak pomoci při sprchování nebo koupání

Pokud potřebujete svému blízkému, o kterého pečujete, pomoci se sprchováním nebo koupáním, začněte výběrem vhodného přípravku pro jeho citlivou pokožku. Než začnete umývat horní část těla, zkontrolujte, zda je teplota vody příjemná i pro dolní část. Pokud je mobilita vašeho blízkého velmi omezená, můžete ho umýt na lůžku. Používejte přípravky bez potřeby oplachování, jako jsou vlhčené mycí rukavice TENA Wet Wash Gloves nebo TENA vlhčené ubrousky, které se snadno používají a zanechávají pokožku hydratovanou a chráněnou.

Jestliže je potřeba umýt vašemu blízkému upoutanému na lůžko také vlasy, můžete použít mycí čepici TENA Shampoo cap, která usnadní a zpříjemní mytí vlasů bez nutnosti použití vody. Stačí ji před použitím nahřát a před jejím sejmutím provést jemnou masáž hlavy.

Usměvavá mladá žena pomáhá své rozesmáté dospívající sestře s čištěním zubů.

Jak pomoci svým blízkým s ústní hygienou

Ústní hygiena, včetně čištění zubů a používání zubní nitě, je důležitá pro prevenci problémů v ústní dutině. Nejjednodušší způsob, jak někomu pomoci při ústní hygieně, je nechat ho sedět na židli, stát za ním a přitom mu podpírat hlavu. Jakmile zaujme pohodlnou polohu, můžete mu začít čistit zuby. Nezapomeňte mu také pravidelně kontrolovat dásně, abyste odhalili případné změny barvy, otoky nebo krvácení (a na jakékoli známky problémů mohli reagovat).

Žena nanáší krém na horní část těla svého manžela na invalidním vozíku.

Jak chránit pokožku svého blízkého

Všichni potřebujeme mít zdravou pokožku – závisí na tom naše štěstí a pohodlí. S tím, jak stárneme, stárne i naše pokožka a ztrácí tuk. Může pak být křehká, suchá a hrozí jí větší riziko poranění. Možná byste měli do každodenního postupu péče o pokožku zařadit hydrataci, abyste udrželi pokožku jemnou a hladkou. Pravidelné používání pečujícího krému, jako je například tělové mléko TENA ProSkin Body Lotion, dokáže se suchou, citlivou nebo svědivou pokožkou divy.

Pokud jde o péči o pokožku v intimních partiích, důležité je dodržovat správné postupy vyprazdňování a péče o pokožku s cílem zachovat její zdraví. Je-li oblast genitálií po nehodě vystavena stolici, je důležité ji neprodleně odstranit, aby pokožka v intimních partiích zůstala zdravá. Pravidelné návštěvy toalety pomáhají udržovat zdraví střev a močového měchýře.

Používání jemného přípravku ke každodennímu čištění pokožky, používání inkontinenční pomůcky se správnou úrovní absorpce, zamezení tření v intimní oblasti a používání ochranné vazelíny k ochraně pokožky genitálií a hráze může zabránit problémům v této citlivé oblasti těla.

TENA-CGR-No-Love-Like-It-HygieneGuideForCarers-Product-Facts-Icon-64x64.png

Mytí běžným mýdlem a vodou může pokožku vysušovat. Vyzkoušejte místo toho mycí krém TENA Wash Cream.

Mycí krém TENA Wash Cream
TENA-CGR-No-Love-Like-It-HygieneGuideForCarers-Product-Facts-Icon-64x64.png

Vždy vyberte správný výrobek, jehož velikost a úroveň absorpce vyhovuje individuálním potřebám vašeho blízkého.

Zjistěte, jak vybrat ten správný výrobek
TENA-CGR-No-Love-Like-It-HygieneGuideForCarers-Product-Facts-Icon-64x64.png

Při praní prádla používejte prací prostředky pro citlivou pokožku, aby pokožka vašich blízkých nebyla zbytečně drážděna.

Jak předcházet dermatitidě v důsledku inkontinence (IAD)

K dermatitidě v důsledku dochází, když se pokožka v okolí genitálií a oblasti hráze zanítí v důsledku dlouhodobého působení moči a výkalů. Přítomnost moči a stolice způsobuje zvýšení pH, což zvyšuje propustnost kůže a ovlivňuje její přirozenou bariéru, takže je náchylnější k rozvinutí infekce.

Další informace o IAD najdete v tomto průvodci.

Žena mluví se svou matkou, když odcházejí z domu.

Jak udržet zdraví obou

Udržení dobrého standardu v oblasti osobní hygieny vám pomůže udržet zdraví vás obou. Před asistencí s jídlem a po něm byste si měli vždy umýt ruce a pomoci svým blízkým, aby si ruce umyli také. Správné dodržování hygieny rukou je velmi důležité také tehdy, když někomu pomáháte s rutinou při návštěvě toalety. Umyjte si ruce mýdlem, než budete pomáhat svému blízkému dojít si na toaletu, a také po výměně inkontinenčních pomůcek. Když jdete ven, můžete mít u sebe také dezinfekční prostředek na ruce.

Nákupní seznam hygienických potřeb pro pečovatele

Díky tomuto praktickému seznamu výrobků budete mít vše potřebné pro osobní péči a hygienu vašeho blízkého:

Co je dobré mít k dispozici: ochranný kšilt na sprchování či koupání, nafukovací umyvadlo na mytí vlasů.

Související články

Stáhněte si aplikaci ještě dnes

Můžete si také stáhnout aplikaci TENA Family Care, abyste měli snadný přístup k informacím na jednom místě.

Literatura a zdroje

1. Celosvětový výzkum TENA týkající se postojů a povědomí o rodinné péči v běžné populaci. Červenec 2022 Polsko, Kanada, Francie, Velká Británie, USA. V každé zemi se rozhovorů zúčastnilo více než 1 000 mužů a žen (18+).