Cestování s inkontinencí: Jak pečovat o svého blízkého

Smyslem dovolené je odpočinout si, zmírnit stres a trávit čas s rodinou – cestování s blízkým člověkem, který se potýká s inkontinencí, by ani jednomu z vás nemělo bránit v tom, abyste si dovolenou užili. Stačí se jen trochu připravit a oba se můžete cítit pohodlně a bez stresu.
 
Klíčem k zajištění fyzické i emocionální pohody vašeho blízkého je mít k dispozici správné inkontinenční pomůcky na cesty. Se značkou TENA si můžete vybrat správný výrobek pro jakýkoli stupeň . Předcházení únikům by mělo znamenat, že osoba, o kterou pečujete, se bude na cestě do cílové destinace cítit jistěji.  
 
Máme pro vás několik praktických tipů, jak vašemu blízkému pomoci, aby zůstal na cestách v suchu a aby vaše dovolená proběhla maximálně hladce.

Jak se vyrovnat s ochablostí močového měchýře v letadle

Když člověk řeší problémy s hyperaktivním močovým měchýřem, může mít z cestování letadlem obavy. Máme pro vás však několik tipů, které vám vše usnadní: 
  • Rezervace místa v přední nebo zadní části letadla: Většina leteckých společností umožňuje rezervovat si vlastní sedadla. Snažte se rezervovat si místa blízko přední nebo zadní části letadla, kde se nacházejí toalety, a pokud je to možné, pokuste se získat místo do uličky. V případě naléhavé potřeby tak může váš blízký jednoduše vstát a co nejrychleji si dojít na toaletu. 
  • Rady týkající se léků: Pocit naléhavosti mohou vyvolat i některé léky (např. diuretika). Pokud osoba, o kterou pečujete, užívá takové léky, poraďte se s odborníkem, jak se vyhnout riziku během cestování.
  • Omezení konzumace alkoholu a kávy před cestou a během cesty letadlem: Pokud se chcete vyhnout nutnosti častých návštěv toalety během cesty letadlem, snažte se omezit množství alkoholu a nápojů obsahujících kofein, které váš blízký konzumuje, protože mohou dráždit močový měchýř. Je důležité zajistit si dostatečnou hydrataci, ale nejlepší je držet se vody. 
  • Vyhnutí se davům: Vyhněte se stresujícím frontám a spěchu včasným příjezdem na letiště. Váš blízký tak bude mít před odletem dostatek času v klidu najít a využít toaletu. Můžete si také zkusit zarezervovat letenku s přednostním nástupem do letadla, abyste se mohli usadit a udělat si pohodlí dříve, než nastoupí všichni ostatní.
  • Návštěva toalety před odletem: Dbejte na to, aby osoba, o kterou pečujete, navštívila před odletem toaletu. Po příchodu na palubu se bude cítit komfortněji. Pokud váš blízký zažívá fekální inkontinenci, může mu někdy k pocitu jistoty a bezpečí během letu pomoci projímadlo podané rektálně před odjezdem z domova.
  • Snadno vyměnitelné oblečení a pomůcky: Nošení oděvů a cestovních inkontinenčních pomůcek, které se snadno vyměňují, usnadní život při výměně či převlékání na stísněných toaletách v letadle.
  • Zajištění pohodlí: Velmi užitečné mohou být polštářek na krk a lehká deka. Pokud zajistíte, že váš blízký během letu sedí pohodlně, můžete mu pomoci, aby se cítil uvolněněji a mohl si dokonce i trochu zdřímnout. Některé letecké společnosti poskytují na vyžádání přikrývky a polštáře. Pokud se na ně zeptáte předem, můžete ušetřit cenné místo v příručním zavazadle. Kompresní punčochy jemně tlačí na nohy a pomáhají zlepšit průtok krve a snížit otoky.

Zvládání inkontinence na cestách

  • Naplánujte si trasu: Pokud cestujete autem, nezapomeňte si naplánovat zastávky na čerpacích stanicích. Aplikace jako Google Maps, Toilet Finder a Flush vám mohou ukázat, kde jsou podél dálnic a hlavních silnic dostupné toalety, takže můžete cestovat v klidu.
  • Ochranné pomůcky: Při plánování dlouhé cesty autem by možná stálo za to zkusit náš výběr výrobků nebo si vyžádat vzorek zdarma, a vyzkoušet si některou z našich řad pro ochranu před těžšími úniky v pohodlí domova. Ještě před cestou tak zjistíte, co vašemu blízkému nejlépe vyhovuje. Na sedadlo navíc můžete použít ochrannou podložku, aby se váš blízký cítil klidněji.

Jak se sbalit na cestu

Bez ohledu na dopravní prostředek si přibalte dostatek dalších zásob, například absorpční pomůcky TENA (vložky nebo kalhotky) a vlhčené TENA (zejména pokud si myslíte, že v místě, kam jedete, mohou být tyto výrobky obtížně k sehnání). Výrobky si rozdělte a noste je v oddělených taškách, abyste v případě, že z jakéhokoli důvodu o jednu várku výrobků přijdete, měli k dispozici náhradní. Vezměte si několik plastových sáčků na všechny použité výrobky. 
 
S pečlivým plánováním a správnými výrobky by mělo být cestování s blízkým člověkem, který trpí inkontinencí, relativně bez stresu. Prozkoumejte celou řadu TENA a najděte ten správný výrobek pro jakýkoli stupeň . Dobré plánování je při péči o vašeho blízkého zásadní, proto se podívejte na našeho průvodce Jak připravit dobrý plán péče, abyste mohli poskytnout tu nejlepší péči. 

Více od TENA

Řada výrobků TENA na modrém pozadí.

TENA PÉČE O NAŠE NEJBLIŽŠÍ

Objevte naši nabídku výrobků

Máme celou řadu absorpčních pomůcek určených přímo pro muže a pro ženy. Ať vaši nejbližší zažívají lehké úniky v podobě několika kapek, nebo silnější úniky, máme pro jejich potřeby správné řešení.