Demence a inkontinence

Běžný vedlejší účinek

Pokud se u vašeho blízkého rozvine demence, může vám připadat jiný než jako člověk, kterého jste znali. A nyní potřebuje vaši lásku, péči a pochopení více než kdy jindy, zvláště pokud je inkontinentní. 
 
Na co byste se měli připravit, jestliže má váš blízký demenci: možná nepozná, kdy si potřebuje dojít na toaletu. Začne u něho docházet k nehodám, může se pomočovat nebo nemusí udržet stolici. je v případě demence častým vedlejším účinkem, a jak již ostatní ošetřovatelé zaznamenali, zajištění co nejlepší péče vyžaduje spoustu trpělivosti.

Jak se vypořádat s inkontinencí

Níže a na následujících stránkách získáte řadu užitečných informací o péči o osobu, u níž se rozvinula demence a s ní související . Pomůže vám to zajistit svému blízkému pocit čistoty a pohodlí. 
Inkontinenční pomůcky a demence
Člověk trpící demencí možná nemusí chápat, proč by měl nosit něco jiného, než je obvyklé oblečení a spodní prádlo. V závislosti na konkrétním stavu vašeho blízkého možná budete muset přesně vysvětlovat, proč chcete, aby nosil inkontinenční nebo kalhotky. Chcete-li svému blízkému pomoci, aby se cítil dobře, zkuste přejít na používání těchto pomůcek v rámci jeho obvyklé rutiny. Kromě používání ochranných pomůcek by bylo vhodné chránit také postele, židle a další nábytek. To vám zjednoduší každodenní úklid a pomůže vám udržet prostředí, v němž váš blízký žije, svěží a čisté. Chcete-li získat další informace, prozkoumejte naši řadu inkontinenčních pomůcek a hygienických přípravků TENA.
Jak si usnadnit výměnu oblečení
Když se u člověka projeví , je běžné, že si musí měnit oblečení častěji než dříve. Pokud však takový člověk trpí i demencí, může to být mimořádně náročné a pravděpodobně bude potřebovat další pomoc. Abyste usnadnili situaci jak sami sobě, tak svým blízkým, snažte se dbát na to, aby se jejich oblečení měnilo snadno. Oděvy se zipy a suchými zipy se převlékají snadněji než s knoflíky a přezkami. Pokud se vám podaří proces výměny oblečení usnadnit, váš blízký také bude pravděpodobně méně nevrlý nebo rozpačitý. Zejména pokud se zvládne obléknout nebo svléknout s menší pomocí.
Změna stravy
Možná zjistíte, že celkovou pohodu vašeho blízkého by mohla zlepšit změna stravy. Je však třeba upozornit na to, že váš blízký se může změnám bránit, zejména pokud si z důvodu demence oblíbil nebo naopak zošklivil nějaké konkrétní jídlo. Abyste měli jistotu, že mu nabízíte vyváženou stravu, je vhodné případné změny konzultovat s jeho lékařem nebo výživovým poradcem. Je také důležité zajistit vašemu blízkému dostatečnou hydrataci. Zkuste tedy dohlížet na příjem tekutin, abyste měli jistotu, že je přiměřený.
Přizpůsobení domova
Chcete-li dále zlepšit komfort svého blízkého, zkuste do místností, kde stráví většinu svého času, nainstalovat přenosnou toaletní židli. Ta je užitečná, pokud má člověk problémy s tím, aby se dostal včas na toaletu, zejména v noci.

Možná svému blízkému budete muset vysvětlit, proč to děláte. Je důležité vzít v úvahu jeho pocity a promluvit si s ním o navrhovaných změnách, neboť na ně může být citlivý.

Léky pro ovládání močového měchýře
Lékař může vašemu blízkému předepsat léky, které u močového měchýře upravují naléhavou potřebu . Nebo takové léky, které mění to, jak často močový měchýř sděluje tělu, že se blíží močení. Tyto léky obecně snižují častou potřebu močení, když váš blízký není schopen dostat se na toaletu dostatečně rychle.
 
Mohou však mít vedlejší účinky, jako je zácpa a sucho v ústech. Nezapomeňte si prostudovat informace o vedlejších účincích, abyste mohli sledovat vliv podávání léků a vedlejší účinky.
Pomoc s umýváním
Hygiena je důležitá – obzvláště pokud je váš blízký inkontinentní. V případě demence může mít tendenci hygienu zanedbávat, což z vaší strany vyžaduje větší pomoc i trpělivost.

> Více užitečných tipů týkajících se hygieny získáte zde.