Můj nákupní seznam

Je důležité si nakupování naplánovat

Když se o někoho staráte, musíte mu v konkrétní dobu zajistit speciální péči – například podávání léků. Vaše nákupy tak nabírají nového významu. Abyste měli jistotu, že máte dostatečné zásoby všeho, co váš blízký potřebuje, je nezbytné plánovat. 
 

Jak plánovat nakupování

Sedněte si se svým blízkým a napište seznam věcí, který každý den potřebuje. Myslete i na jiné věci než jen potraviny. Projděte všechny kategorie výrobků. Zamyslete se nad léky, hygienou, ochranou při inkontinenci, domácími potřebami a pomůckami a dalšími věcmi, které váš blízký může potřebovat nebo chtít.
 
Pečlivě mu naslouchejte. Jeho potřeby se mohou lišit od toho, co očekáváte. Později s ním seznam projděte a zkontrolujte, zda jste na nic nezapomněli.
 
Váš konečný seznam by měl zahrnovat výrobky, který váš blízký chce. A věci, o kterých víte, že potřebujete pro svou práci pečovatele/ky. Takovéto plánování nákupů vám uleví od stresu a ušetří vám čas i peníze.
 
Zde je několik tipů, které vám pomohou seznam připravit:
 
Potraviny
  • ověřte si, co má váš blízký rád a co naopak ne – určitě bude mít větší chuť k jídlu, když mu připravíte jeho oblíbené jídlo,
  • vybírejte výživné produkty, potraviny, které nejsou příliš tučné ani kalorické,
  • dávejte pozor, abyste nekoupili potraviny, na které je váš blízký alergický,
  • ideálně by se jídla měla dát snadno kousat, žvýkat a polykat.
Léky
Vyžádejte si od lékaře, k němuž váš blízký dochází, všechny předpisy, informace o lécích i jejich dávkování. Náležité informace vám pomohou přesně naplánovat, kdy léky nakoupit.
 
Hygienické produkty a inkontinenční pomůcky
Množství těchto produktů, které bude třeba zakoupit, záleží na stavu vašeho blízkého. Předtím, než je zapíšete do nákupního seznamu, zamyslete se nad tím, jak často budete muset svého blízkého mýt nebo mu vyměňovat inkontinenční pomůcky. Vypočítejte si celkovou spotřebu za týden/měsíc, pak toto množství zapište do seznamu. 
 
Nezapomeňte, že hygienických produktů není doma nikdy dost. Zkuste mít nějakou rezervní zásobu pro případ nouzové situace.