Typy inkontinence

Běžné typy inkontinence

Svým blízkým chcete poskytovat tu nejlepší možnou péči. Takže jistě uvítáte, když budete vědět, jaký konkrétní typ mají. S touto informací jim budete schopni lépe zajistit správné výrobky pro řešení jejich situace. A pomůžete jim efektivněji zvládat jejich stav. Což znamená, že se budou cítit pohodlně a jistě.
 
Níže popisujeme sedm typů inkontinence a jejich různé příčiny a příznaky. Některé jsou unikátní pro ženy, jiné lze pozorovat pouze u mužů. Nejčastějšími typy jsou a – člověk může mít ve skutečnosti kombinaci obou typů. 
Stresová inkontinence moči
Obvykle se označuje zkráceně jako stresová a jedná se o nejčastější typ inkontinence u žen. Přibližně 10 % mužské inkontinence je inkontinence tohoto typu. Často k ní dochází tehdy, dojde-li k oslabení svalů pánevního dna, které podporují močový měchýř. Když se smějete nebo kašlete, zvyšuje se tlak na váš močový měchýř. nedokážou dostatečně sevřít močovou trubici, aby moč udržely uvnitř. Ta proto částečně uniká – obvykle jen v malém množství, ovšem v některých případech jí může být více.
 
Ženy –  ovlivňuje ženy nejčastěji během těhotenství, po porodu a po dosažení 40 let věku. Jedná se o období, kdy často dochází k poškození a/nebo oslabení svalů pánevního dna. Tento typ inkontinence se však u žen může projevit v jakémkoli věku. Někdy během života se objeví u jedné ze tří žen. U mladých žen k ní běžně dochází při sportu. 
Urgentní inkontinence
Označuje se také jako „hyperaktivní močový měchýř“. Dochází k ní tehdy, když máte náhlé nutkání na a močový měchýř automaticky vylučuje moč, aniž by byl schopen ji zastavit. Tělo vás obvykle nijak nevaruje. přitom může být celkem velký. Člověk vyprazdňuje svůj močový měchýř v průměru čtyřikrát až osmkrát denně. Potřebuje váš blízký močit častěji? Budí se běžně několikrát během noci, aby si došel na toaletu? Mohlo by to být známkou urgentní .
 
Muži – je nejčastějším typem inkontinence u mužů. Často je důsledkem zvětšené prostaty. 
Další typy u mužů a žen

  • Někteří lidé se nedostanou na toaletu včas kvůli obtížím spojeným s fyzickou nebo duševní nemocí. Mají takzvanou funkčně podmíněnou inkontinenci.   


  • Obvykle se jedná o kombinaci stresové inkontinence a , přičemž jeden z typů je obvykle markantnější než druhý.


  • Mozek některých lidí nedokáže správně komunikovat s močovým měchýřem. V důsledku toho tito lidé nedokážou ovládat svůj močový měchýř nebo jej zcela vyprázdnit. Takovéto poruchy močového měchýře z neurologických příčin mohou být vyvolávány jakýmkoli množstvím nemocí. Pokud si myslíte, že váš blízký může mít tento typ , snažte se nedělat ukvapené závěry. Raději s ním zajděte co nejdříve k lékaři. Diagnóza od odborníka vám pomůže uklidnit mysl.
Další typy u mužů

  • Dochází k ní tehdy, když se močový měchýř (močová trubice) při nevyprázdní úplně a pokračuje i po ukončení močení. Často k tomu dochází při oslabeném svalstvu pánevního dna. 

  • z přetékání
    Jestliže někdo trpí neustálým nebo epizodickým proudem moči, má inkontinenci z přetékání. Ta může být způsobována obstrukcí nebo nervovým poškozením. 

Nejste si jisti příznaky?

Pokud nejsou příznaky u vašeho blízkého jasné, nemusíte si být jistí, jaký typ má. Nemějte obavy, poradíme vám, jak to zjistit. 
 
Zkuste si vést deník a týden nebo dva zaznamenávat jeho vzorec . Pak vezměte tyto záznamy s sebou k lékaři. Doporučujeme vám kontaktovat lékaře, abyste získali správnou diagnózu a rady, jak se se stavem vašeho blízkého vypořádat.
 
 
Při studiu inkontinence pravděpodobně narazíte na neznámé pojmy. Vyhledejte si jejich význam ve slovníčku.