Slovníček pojmů z oblasti péče

Slovníček pojmů z oblasti péče o inkontinenci

Pokud váš lékař nebo lékárník používá termíny, které neznáte, nebo jste si na obalu výrobku přečetli něco, co jste ještě neviděli, prostudujte si náš slovníček a možná získáte odpovědi na své otázky.

Fekální inkontinence

Tento typ inkontinence představuje samovolný únik stolice.

Funkčně podmíněná inkontinence

Jedná se o neschopnost dojít včas na toaletu, způsobená fyzickým nebo mentálním postižením. 

Inkontinence

Samovolný únik moči a/nebo stolice.

Inkontinence z přetékání

Jedná se o neustálý nebo epizodický proud moči, obvykle způsobovaný překážkou nebo poškozením nervů. K inkontinenci moči z přetékání dochází tehdy, když se močový měchýř nedokáže zcela vyprázdnit a poté se zaplňuje zbytkovou močí.

Jednorázové absorpční spodní prádlo

Jako jednorázové absorpční spodní prádlo označujeme inkontinenční spodní prádlo pro muže i ženy. Jendnorázové spodní prádlo TENA® se nasazuje a nosí stejně jako běžné spodní prádlo. Nabízí ochranu při středně těžké až těžké inkontinenci.

Menopauza

Období, kdy trvale ustane menstruační cyklus.

Močení

Proces močení (močení nebo přerušení močení).

Ochranné pomůcky

Jedná se o inkontinenční vložky určené speciálně pro muže. Ochranné pomůcky TENA®mají miskovitý tvar, který kopíruje křivky mužského těla a zajišťuje pohodlné nošení a pocit jistoty. Lepicí proužek je drží bezpečně na místě. Lze je nosit v pánských slipech. Jsou optimálním řešením v případě lehké až středně těžké inkontinence u mužů.

Plenkové kalhotky

„Kalhotky“ jsou speciálně navrženy tak, aby chránily před inkontinencí. TENA® kalhotky pro muže i pro ženy jsou ideální pro zajištění péče o vaše blízké. Pohodlně se připevňují díky jazýčkům a lze je snadno sejmout. Inkontinenční kalhotky, které se někdy označují jako plenky pro dospělé, nabízejí maximální absorpci pro ochranu při těžké inkontinenci.

Plenkové kalhotky pro dospělé

TENA® doporučuje plenkové kalhotky pro dospělé. Pohodlně se připevňují a lze je snadno sejmout.

Podložky

Podložky, někdy označované jako podložky na lůžko, jsou velké absorpční podložky. Jejich účelem je chránit povrchy, kde sedíte nebo ležíte, jako jsou lůžka, židle a nábytek. Podložky TENA® se vyrábějí v celé řadě velikostí a stylů.

Pomočování

Enuréza (známá také jako pomočování) je samovolný únik moči na lůžku. Pokud k němu dochází během spánku, hovoříme o nočním pomočování.

Porucha močového měchýře z neurologických příčin

Poškození nervů v důsledku nemoci může ovlivnit způsob, jakým spolu mozek a močový měchýř komunikují. Důsledkem je pak neschopnost ovládat močový měchýř nebo jej zcela vyprázdnit.

Posilování svalů pánevního dna

Jedná se o cvičení zahrnující kontrakce a uvolňování svalů pánevního dna. Jejich účelem je posílit svalstvo a umožnit větší uzavírací tlak na močovou trubici.

Prostata

Žláza u mužů, která se nachází pod močovým měchýřem a obepíná močovou trubici. Její sekret je součástí ejakulátu. U starších mužů se prostata někdy zvětšuje a překáží močové trubici. Příznakem je slabý proud moči.

Slipové vložky

Označují se také jako intimní a jedná se o nejmenší a nejtenčí typ vložek. Inkontinenční slipové vložky TENA®jsou určeny pro ochranu při velmi lehkých únicích moči a zajištění každodenního pocitu svěžesti.

Smíšená inkontinence

Doslovně se jedná o smíšené příznaky. Obvykle jde o kombinaci stresové inkontinence (viz níže) a urgentní inkontinence (viz níže). Pokud náhodou máte oba typy, obvykle jeden z nich způsobuje více problémů než druhý. Jestliže je to přesně váš případ, zaměřte se nejprve na řešení těch nejčastějších příznaků.

Stresová inkontinence

Inkontinence, ke které dochází při náhlé fyzické námaze, jako je kašel, kýchání, smích, cvičení nebo zvedání těžkých předmětů. Obvykle dochází k úniku jen malého množství moči a tento stav je obecně spojován s oslabenými svaly pánevního dna.

Svaly pánevního dna

Svaly pánevního dna tvoří mezi vašima nohama širokou smyčku vedoucí od stydké kosti vpředu ke spodní části páteře vzadu. Abychom si mohli zachovat kontinenci, potřebujeme podporu svalů pánevního dna. Tyto důležité svaly napomáhají kontinenci moči i fekální kontinenci.

Systém vložek a kalhotek

Dvoudílné inkontinenční pomůcky ze systému vložek a kalhotek se nosí společně. Vložky používané v kombinaci s TENA® inkontinenčními kalhotkami nabízejí diskrétnější tvar a těsné přilnutí k tělu. Kalhotky jsou k dispozici ve verzi pro opakované použití i jako jednorázové. Jsou určeny k ochraně při středně těžké až těžké inkontinenci.

Ubrousky

Inkontinenční ubrousky a koupací utěrky TENA® jsou navrženy ve speciální velikosti pro dospělé. Jsou určeny k šetrnému čištění a zklidnění pokožky.

Ultra tenké vložky

Ultra tenké vložky TENA® Ultra Thin jsou navrženy pro maximální diskrétnost. Mají tenčí profil, a přesto zajistí stejnou ochranu jako běžné inkontinenční vložky.

Únik moči

Označuje se také jako ochablost močového měchýře nebo inkontinence moči. Znamená, že člověk má obtíže s ovládáním svého močového měchýře. To může mít za následek samovolný únik moči.

Únik postmikčních kapek

Dochází k ní tehdy, když se močový měchýř (močová trubice) při močení nevyprázdní úplně a únik moči pokračuje i po ukončení močení. Často k tomu dochází při oslabeném svalstvu pánevního dna.

Urgentní inkontinence

Označuje se také jako hyperaktivní močový měchýř s únikem moči a jde o nejběžnější typ inkontinence u mužů. Pociťujete náhlou potřebu na močení a z vašeho močového měchýře samovolně unikne moč. Pocit naléhavé potřeby vám může bránit v tom, že se dostanete na toaletu včas. Výsledkem pak mohou být malé časté úniky mezi močením nebo úplné vyprázdnění močového měchýře. Příčinou mohou být různé faktory jako např. zvětšená prostata, infekce močových cest, konzumace kávy nebo energetických nápojů, kameny v močovém měchýři, zhoršený stav sliznic po menopauze, gynekologické stavy jako prolaps nebo nádor vaječníků nebo zácpa.

Vložky

Jsou určené pro velmi lehký až těžký únik moči a řešení potřeb v případě inkontinence u žen. Vložky TENA® jsou většinou jednotlivě balené a mají lepicí proužek, který je pevně drží ve spodním prádle.