Můj blízký potřebuje malou pomoc

Co všechno musíte udělat, abyste mohli pečovat o svého blízkého a poskytli mu správnou úroveň podpory, závisí na jeho fyzickém stavu.
 
Pokud zvládá každodenní rutinu téměř nezávisle nebo jen s malou pomocí, je tato část určena právě pro vás. Zde můžete získat praktické tipy, jak mu zajistit co nejlepší možnou péči.

Podporování správné hygieny

Osobní hygiena je důležitou každodenní rutinou. Možná se váš blízký dokáže o sebe postarat sám a mýt se bez vaší pomoci. Nebo mu od vás stačí jen malá pomoc. Pokud je to tak, je to skvělé. Zkuste jej povzbudit, aby se umýval sám, nezávisle na vás, dokud jen může. Občas si nicméně můžete ověřit, jestli přece jen nepotřebuje vaši asistenci.

Pokožka starších lidí vyžaduje zvláštní péči

Pravděpodobně jste si všimli, že jak stárneme, stárne i naše pokožka. S přibývajícím věkem je stále křehčí. Proto starší lidé potřebují speciální každodenní hygienu, vhodnou pro jejich choulostivou pokožku. Platí to zejména tehdy, pokud jsou inkontinentní, neboť moč a stolice jejich pokožku dráždí a narušují. Jemné čištění a ochrana pomáhají předcházet podráždění pokožky a infekci. Je proto dobré, když váš blízký dodržuje hygienické postupy, které jsou pro jeho citlivou pokožku vhodné. Dodá mu to pocit čistoty, pohodlí, svěžesti a zdraví, který celkově podpoří jeho sebedůvěru.
 
Zde je několik kroků péče o jeho pokožku: čištění, obnova a ochrana. Chcete-li poznat výrobky, které pokryjí všechny tyto kroky a jsou určeny speciálně pro křehkou pokožku starších lidí, prostudujte si výrobky TENA z řady péče o pokožku.

Inkontinenční pomůcky

Pokud se váš blízký sám obléká, pravděpodobně také sám zvládne ochranu při inkontinenci. A to obzvláště tehdy, pokud nosí snadno použitelné pomůcky, jako jsou jednorázové inkontinenční navlékací kalhotky. Kalhotky TENA Pants se oblékají snadno jako běžné spodní prádlo. Podporují větší nezávislost a důstojnost vašich blízkých. Současně nabízejí spolehlivou ochranu proti únikům.
 
Chcete-li pro své blízké najít vhodné inkontinenční pomůcky a úroveň absorpce, vyzkoušejte TENA vyhledávač produktů. 
 
Podrobný návod, jak používat a vyměňovat naše inkontinenční pomůcky, najdete na našich stránkách věnovaných výměně pomůcek.
 
Chcete-li zjistit více o produktové řadě TENA, prohlédněte si výrobky TENA.

Pomozte jim „držet se“

Váš blízký je možná celkem nezávislý a nepotřebuje příliš pomáhat. Je však třeba pamatovat na to, že kosti starších lidí jsou velmi křehké. I malá nehoda nebo pád jim může způsobit zranění a znemožnit jim samostatnost. Chcete-li jim tedy pomoci předcházet zraněním, zkuste maximalizovat bezpečnost jejich/vaší domácnosti, v níž se pohybují. Více informací se dozvíte v části Bezpečnost v domácnosti.

Pomoc se stravováním a příjmem tekutin

Váš blízký možná bude mít tendenci méně pít, neboť se bude obávat, že čím víc toho vypije, tím častěji bude muset chodit na toaletu. To však může zvýšit koncentraci jeho moči. A zvyšovat zdravotní rizika. Zkuste mu proto vysvětlit, že má pít tak jako obvykle, kdykoli bude mít žízeň.
 
Aby jedl zdravou a výživnou stravu můžete jednoduše zajistit také tím, že budete jíst s ním. V době jídla navíc nejde jen o výživu jako takovou. Je to doba vhodná ke společnému setkávání, povídání, vyprávění příběhů a společné zábavě. Proč k jídlu nepřizvat také další členy rodiny a přátele? Společné setkávání pomáhá vašemu blízkému zůstat ve spojení: což je důležitý aspekt jeho života, jak vysvětlujeme níže.

Pocit spojení s ostatními

Dokonce i v pokročilém věku máme rádi, když nás někdo drží za ruku, škrábe na zádech nebo nás vřele obejme. Je to tím důležitější, pokud trávíme většinu času sami.
 
Zkušení pečovatelé tvrdí, že malé věci prováděné společně – i zdánlivě triviální aktivity – vám mohou pomoci rozjasnit vašemu blízkému den. Podívejte se zde na několik nápadů a nechte se inspirovat.

Najděte lidi, kteří vás podpoří

Zkušení pečovatelé doporučují, abyste našli někoho dalšího, kdo vám pomůže s péčí o vašeho blízkého. Mohou to být členové rodiny, přátelé nebo pracovníci místních komunit či vládních sociálních služeb.