Polyurie – jak si poradit s nepříjemnou urologickou obtíží?

Močový měchýř dokáže člověka potrápit mnohými způsoby. Velmi bolestivý dokáže být zánět močového měchýře, život omezující je a s tím spojená oligurie – porucha vylučování moči. Konkrétně polyurie je porucha, tedy přílišné vylučování tekutin z těla.

Co je polyurie?

Polyurie je porucha, při které člověk za 24 hodin vyloučí více než 2–3 litry moči. Příčinou této poruchy může být nadměrný příjem močopudných tekutin, onemocnění vylučovací soustavy, cukrovka nebo špatné fungování metabolismu.

Dbejte na zdravý jídelníček a pravidelný pitný režim

Produkujete příliš velké množství moči, aniž byste přijímali neobvykle velký objem tekutin? Možná jste nastydli a řešíte zánět. Pokud ne, zrevidujte si, kolik a jakých tekutin během dne vypijete. Pro tělo je nejlepší, když pijete čistou vodu. Pokud často konzumujete kávu, pivo, alkohol, kolovou limonádu, kakao, energetické drinky či čaje ve velkém množství, je docela běžné, že na toaletu chodíte častěji. Právě zmíněné nápoje jsou totiž známé jako močopudné. Na produkci moči mají vliv i některé potraviny, zejména kyselá strava (citrusy, brusinky nebo pomeranče) a velmi ostré přísady či kořeněná jídla (křen, kari, salsa, mexická jídla, chilli papričky).

Polyurie může poukazovat na diabetes

Časté nebo vydatné je ukazatelem toho, že je s organismem něco v nepořádku. V případě, že jde o cukrovku, mluvíme o tzv. osmotické polyurii, kdy se do moči dostává nadměrné množství osmoticky aktivních látek, za nimiž pasivně následuje další voda, a proto tělo produkuje více moči. Osmoticky aktivní látkou je přitom glukóza. Časté močení či nadměrná produkce moči jsou mnohdy prvním příznakem projevující se cukrovky.

Co dělat, pokud máte podezření na polyurii?

Pozorujete u sebe nadměrnou produkci moči? V prvé řadě se zbytečně neděste a nejprve věnujte pozornost svým návykům a reakcím těla. Pokud jste jeden den nadměrně často chodili na toaletu, ještě to nemusí znamenat nic vážného. O problém se jedná tehdy, když se záležitost opakuje či přetrvává delší dobu. V takovém případě je určitě vhodná návštěva lékaře, který doporučí další postup a případná doplňující vyšetření.

Starejte se o své močové cesty a ledviny a k tomu vyzkoušejte vzorky zdarma nebo si přečtěte další články o problémech s močovými cestami: