Příznaky a dieta při zánětu močových cest

Zánět močového měchýře a infekce močových cest mohou pěkně potrápit

Pociťujete tlak, pálení či přímo bolesti při močení? Má vaše moč tmavé zabarvení? Pak je velmi pravděpodobné, že trpíte zánětem močového měchýře či močových cest. Poradíme vám, co vám poskytne okamžitou úlevu, a kdy byste měli začít volat na poplach, tedy lékaře. Příznaky zánětu močových cest v žádném případě nepodceňujte.

Zánět močového měchýřezpůsobují bakterie. V počátečních stadiích onemocnění si můžete pomoci sami. V první řadě dbejte na dostatečný pitný režim, byť vás bude nutit k častějšímu močení, jež vám způsobuje bolest. U bakteriálních zánětů ovšem tekutiny pomáhají z těla odplavovat choroboplodné zárodky. Vhodné jsou nebublinkové minerální vody a diuretický bylinkový či přímo urologický čaj.

Léčba močového měchýře

Samotnáléčba zánětu močového měchýřespočívá v klidovém režimu a podávání přípravků s diuretickou působností. Většinou se jedná o čajové směsi z listů břízy, kopřivy, přesličky, zlatobýlu a trubkovce. Velmi důležité je i teplo, které uvolňuje svalové napětí a zmírňuje bolesti.

Kdy se vydat k lékaři?

Pokud se vám potížím přidá horečka a v moči se objeví krev, měli byste se okamžitě vydat k lékaři, který vám zřejmě předepíše antibiotika. Vhodná je také stimulace imunitního systému užíváním oslabených střevních bakterií, které bývají hlavní příčinou infekce močových cest. Ve vážných případech se přistupuje i k chirurgickému zásahu.

Nasaďte dietu

Jako prevence zánětu močových cest napomáhá i speciální dieta založená na popíjení šťáv zvyšujících kyselost moči. Vhodné jsou šťávy z brusinek, višní, červeného rybízu, citronu, jablek, červené řepy a vinných hroznů, které v organismu zabraňují množení škodlivých bakterií.

Dbejte na prevenci

Močopudně ovšem působí i menší porce salátu z řeřichy seté nebo z lichořeřišnice, které navíc čistí krev a ničí bakterie. Velmi prospěšné jsou i maliny a dýňová semínka. K tomu se dobře oblékejte a dbejte na hygienu. Při očistě intimních oblastí nepoužívejte parfémovaná mýdla a často měňte mycí žínky a ručníky. A samozřejmě nesedávejte na studených a vlhkých plochách!