Operace močového měchýře u mužů z důvodu inkontinence

Až 20 % evropských mužů postihne během života únik moči, tedy inkontinence. Prevalence zcela radikálně stoupá s věkem a nad 65 let dosahuje až 32 %. Stejně jako u žen se i u mužů vyskytují dva hlavní typy inkontinence: urgentní a stresová. Jedním z řešení je operace.

Nejčastější typy inkontinence u mužů

  • Urgentní inkontinence u mužů souvisí s onemocněním nervové soustavy (demence, roztroušená skleróza, stav po cévní mozkové příhodě), může být průvodním jevem diabetu, onemocnění prostaty i močové infekce – především zánětu močových cest nebo močového měchýře. Urgentní se projevuje častým nutkáním k .
 
  • Stresová inkontinence u mužů se objevuje jako následek zvýšeného nitrobřišního tlaku. K tomu může dojít při zakašlání, kýchnutí, při sportu i jiné fyzické námaze. Velice často bývá stresová inkontinence důsledkem operace prostaty či jejího vyoperování kvůli nádoru.

Kdy to jde bez operace?

Zvolená léčba inkontinence u mužů je vždy konzervativního charakteru, tedy neoperativní léčba. Obvykle jde o farmakologickou léčbu za současné rehabilitace obsahující speciální cviky i nácvik správného vyprazdňování a udržení moči. Pomoci může i léčba laserem. Nutná je rovněž změna stravovacích návyků. Důležitý je správný pitný režim, jehož základem je čistá nesycená voda. Tabu by měly být kofeinové, sladké nápoje a energetické drinky. Je potřeba omezit množství soli a zcela pak vynechat kořeněná jídla. Při problémech s únikem moči používejte inkontinenční pomůcky – vyzkoušejte vzorek zdarma.

Kdy dochází k operaci?

Indikace operativní řešení u mužů nastává zejména po operaci prostaty, velice často po radikální prostatektomii kvůli karcinomu prostaty. Pokud se inkontinence u muže nespraví ani po určité době po operaci a je trvale středně těžká až těžká, může se přistoupit k jejímu operačnímu řešení. Vždy však až po vyčerpání všech konzervativních postupů léčby, čímž se rozumí zejména léčba farmaky a cvičením. Operativní zákroky se pak řeší nejčastěji jako tzv. závěsné operace s podpůrným mechanismem zadní uretry.

Operativní řešení inkontinence u mužů

Když nepomůže konzervativní léčba, řešením je operativní řešení u mužů. Používají se různé pásky (závěsná operace močového měchýře), které stlačují močovou trubici, případně se aplikují speciální gelové substance do svěrače močové trubice. Řešením je i implantace umělého svěrače, což ale pojišťovny nehradí. Operace probíhá jako standardní operace v plné narkóze.

Úspěšnost operace

Operace u mužů zaznamenává stále větší úspěšnost. Dnes lze říci, že k úplnému odstranění nebo k výraznému zlepšení dojde po operaci u 70 až 80 % operovaných. Zřídka se mohou objevit pooperační komplikace kvůli nesnášenlivosti použitých materiálů. Nevýhodou rovněž je, že tyto zákroky nejsou hrazeny pojišťovnou a pacient si musí operaci zaplatit sám.

Přečtěte si také: