Operace inkontinence moči u mužů

Operace inkontinence moči u mužů pomáhá v nejtěžších případech

Až 16 % evropských mužů postihne během života únik moči, tedy inkontinence. Prevalence zcela radikálně stoupá s věkem a nad 65 let dosahuje až 32 %. Stejně jako u žen se i u mužů vyskytují dva hlavní typy inkontinence: urgentní a stresová. Jedním z řešení je operace.

Nejčastější typy inkontinence u mužů

Urgentní inkontinence u mužů souvisí s onemocněním nervové soustavy (demence, roztroušená skleróza, stav po mozkové cévní příhodě), může být průvodním jevem diabetu, onemocnění prostaty i močové infekce – především zánětu močových cest nebo močového měchýře. Projevuje se častým akutním nutkáním k močení. Mnohdy to končí tím, že prostě nedoběhneme.

Stresová inkontinence u mužů se objevuje jako důsledek zvýšeného nitrobřišního tlaku. K tomu může dojít při zakašlání, kýchnutí, při sportu i jiné fyzické námaze. Velice často bývá stresová inkontinence důsledkem operace prostaty či jejího vyoperování kvůli nádoru.

Když to jde bez operace

Prvním krokem k odstranění problémů s inkontinencí u mužů je vždy konzervativní léčba, tedy neoperativní léčba. Obvykle jde o farmakologickou léčbu za současné rehabilitace obsahující speciální cviky i nácvik správného vyprazdňování a udržení moči. Pomoci může i léčba laserem.

Nutná je rovněž změna stravovacích návyků. Důležitý je správný pitný režim, jehož základem je čistá nesycená voda. Tabu by měly být kofeinové a kolové nápoje, i energetické drinky. Ubrat bychom měli sůl a zcela pak zapudit kořeněná jídla.

Operace inkontinence u mužů

Když nepomůže konzervativní léčba, řešením je operace inkontinence u mužů. Používají se různé pásky, které stlačují močovou trubici, případně se aplikují speciální gelové substance do svěrače močové trubice. Řešením je i implantace umělého svěrače, což ale pojišťovny nehradí. Možné je použití až tří druhů implantátů a cena operace se pohybuje kolem 200 000 Kč. Operace je standardní operací v plné narkóze.

Operovat či ne? Záleží na mnoha okolnostech

Indikace k operaci inkontinence u mužů nastává zejména po operaci prostaty, velice často po radikální prosektomii pro karcinom prostaty. Pokud se inkontinence u muže neupraví ani po určité době po operaci, a je trvale středně těžká až těžká, může se přistoupit k jejímu operačnímu řešení. Vždy však až po vyčerpání všech konzervativních postupů léčby, čímž se rozumí zejména léčba farmaky a cvičením. Operativní zákroky se pak řeší nejčastěji jako tzv. závěsné operace s podpůrným mechanismem zadní uretry.

Operace inkontinence u mužů zaznamenává stále větší úspěšnost. Dnes lze říct, že k úplnému odstranění nebo k výraznému zlepšení inkontinence dojde po operaci u 70 až 80 % operovaných. Pooperační komplikace se však objevují a jednou z nejčastějších bývá nesnášenlivost použitých materiálů při operaci. Nevýhodu je rovněž, že tyto zákroky nejsou hrazeny pojišťovnou a pacient si je musí hradit sám. Ceny jsou velice odlišné podle použité metody i pracoviště, kde se operace provádí.