Prostata a únik moči u mužů

Přestože prostata a inkontinence „nepatří k těm nejvíce sexy tématům na koktejlových párty,“ je důležité vědět, jak jedno ovlivňuje druhé. Abychom vyvrátili veškeré nejasnosti ohledně této problematiky, sešli jsme se s Ralphem Peekerem, profesorem a hlavním lékařem urologické kliniky univerzitní nemocnice Sahlgrenska v Göteborgu.

Prostata a únik moči u mužů

Prostata u mužů ve věku 18–20 let má velikost vlašského ořechu a hmotnost přibližně 20 gramů. Může však vyrůst a dosáhnout hmotnosti až 500 gramů.

Vaše prostata, velká jako vlašský ořech

První věci jako první. Kolik toho víte o své prostatě? Nachází se mezi močovým měchýřem a penisem a jejím hlavním úkolem je produkovat sekret, který se mísí se spermiemi a stává se součástí ejakulátu. Když je vám kolem dvaceti let, má vaše přibližně velikost vlašského ořechu a váží 18–20 gramů.

Vaše prostata, stejně jako vaše uši, nikdy nepřestává růst

Je dobré vědět, že růst prostaty je normální. U některých mužů roste jen málo. U jiných roste trochu více a některých mužů mnohem více – může narůst až na půl kilogramu,“ říká Peeker. Růst prostaty často zůstává bez povšimnutí. U některých mužů však může zvětšená prostata nebo benigní prostatická hyperplázie (BPH) způsobovat bolest a řadu příznaků, včetně problémů s ukládáním moči, obtížného začátku , pomalého toku, neschopnosti vyprázdnit se nebo zbytkové moči, které mohou vést až k infekci. Je známá jako symptomy dolních močových cest (LUTS) a je poměrně častá, postihuje přibližně 25 % mužů starších 40 let. Díky dobré léčbě, která je v dnešní době k dispozici, vůbec nemusí ovlivnit kvalitu vašeho života.

Zvětšená prostata neznamená rakovinu

Podle Peekera se lidé „často mylně domnívají“, že LUTS jsou příznakem rakoviny prostaty. Přestože neexistuje mnoho včasných varovných signálů rakoviny prostaty, rizikovými faktory mohou být jak rodinná anamnéza, tak nevhodná strava. Prvním krokem kontroly je jednoduchý krevní test známý jako PSA.
 
Je zajímavé, že rakovina prostaty roste v mnoha případech pomalu. Proto se v případech, kdy může být vedlejším účinkem mimo jiné , často před chirurgickým zákrokem preferuje aktivní sledování. Dočasným nebo trvalým vedlejším účinkem operací v oblasti pánve, jako je prostatektomie, může být stresová inkontinence, která častěji postihuje ženy. Při této operaci se provádí odstranění celé prostaty, což může narušit funkci svěrače a způsobovat únik moči. K dispozici jsou léky a operace, které mohou pacientům ulevit, pokud je nedokážou zcela vyléčit. V mírných případech může s lepším ovládáním močového měchýře a omezením úniku moči pomoci cvičení svalů pánevního dna, které pánevní dno posiluje. Bez ohledu na to, zda máte obavy z jakýchkoli příznaků, testování nebo rizik souvisejících s rakovinou prostaty, je nejlepší si promluvit s lékařem, abyste byli dobře informováni. 

„Prostata často není orgánem, který je na vině“

Zvětšená sice může způsobovat problémy s močením, ovšem pokud jde o hlavní příčinu u mužů, musíme podle Peekera hledat mimo oblast pánve a v mozku. 
 
Váš centrální nervový systém je zodpovědný za ovládání vašich „reflexů při močení“ neboli za schopnost zadržet moč, když si potřebujete dojít na toaletu. Tyto kritické okruhy v mozku mohou být narušeny, když zažijete trauma, jako je poranění mozku nebo mrtvice. Poté může docházet k nedobrovolným únikům, které někteří muži zažívají. Jde o urgentní inkontinenci, která je nejběžnější formou inkontinence u mužů.  
Narušení ovšem nemusí být ani tak závažné jako mrtvice. „Může dojít k menšímu přerušení přívodu krve a kyslíku do mozku na základě aterosklerózy,“ říká Peeker. 
 
Ateroskleróza je kornatění tepen způsobené kouřením, špatnou stravou a neaktivním životním stylem. A i když nebylo klinicky prokázáno, že špatná strava je příčinou inkontinence, zdravá výživa a aktivní životní styl jsou rozhodně přínosné. „Když dojde k okysličení tkání v těle, všechno se zlepšuje,“ dodává Peeker.
 
Peekerova rada: „Kdybych měl jakékoli příznaky, hledal bych pomoc.“ Pokud tedy máte dotazy ohledně prostaty a inkontinence moči, poraďte se se svým lékařem.

Prostata některých mužů může vyrůst tak, že váží až půl kilogramu.

Ralph Peeker

Profesor a hlavní lékař

Věděli jste, že...?

Jeden ze čtyř mužů nad 40 let trpí symptomy dolních močových cest.

1 ze 4

Související články

Inkontinence – úvod

Každý čtvrtý muž ve věku nad 40 let* se potýká s únikem moči, který je známý také pod pojmem inkontinence. Nejlepší způsob, jak najít řešení, je dozvědět se více o tom, jak inkontinence funguje.

Posilování svalů pánevního dna

Ovládání močového měchýře lze zlepšit pomocí těch správných cviků. Cviky pro posílení pánevního dna, známé také jako Kegelovy cviky, vám pomohou předcházet, omezit nebo řídit problémy s únikem moči.