Richardův příběh

Přečtěte si o Richardově cestě ke zmírnění problémů s únikem moči.

STAL JSEM SE SÁM SOBĚ OSOBNÍM TRENÉREM

Richard , 66

Dobrá, všichni víme, že nebudeme žít věčně. Ale i když to víme, tak když vám doktor sdělí, že máte rakovinu prostaty, přijde pořádný šok. Prostatu mi operovali v dubnu 2011 a všechno šlo dobře. Po operaci jsem ze začátku používal cévku. Bylo to trochu nepříjemné, takže když mi ji vyndali, setkal jsem se s urologem, abych si s ním promluvil, jak se co nejdřív vrátit k normálnímu životu.

Operativní odstranění prostaty způsobilo oslabení svalů mého pánevního dna, což znamenalo, že jsem zpočátku po operaci nebyl vůbec schopen zastavit proud moči. Lékaři mi doporučili cvičení a používání absorpčních pomůcek navržených speciálně pro muže. Když jsem si je měl vzít poprvé, cítil jsem se trochu divně, ale jsou velice diskrétní. I když nejsou tyto pomůcky vůbec vidět, rozhodl jsem se být na toto téma otevřený.

Život mě naučil, že lidé přijímají vaše chování za své vlastní. Když jste v pohodě a mluvíte o věcech otevřeně, lidé reagují podobným způsobem. Nemám ale na mysli, že se svým stavem veřejně chlubím, ale když na toto téma přijde řeč, neuvádí mě to do rozpaků. Beru to jako fakt, který prostě musím řešit.

Dbal jsem na pravidelné cvičení a stal jsem se sám sobě osobním trenérem. A tvrdá práce se vyplatila. Neřekl bych, že jde o okamžité zlepšení, ale vzhledem k tomu, že pořád dělám pokroky, tak ve cvičení pokračuji. Mým cílem je vydržet 3–4 hodiny bez použití toalety a fungovat bez ochranných pomůcek. Mám před sebou ještě kus práce, ale celkem vzato mám dobrý pocit z toho, že mám velký kus svého života zase zpátky.