Infekce močových cest u mužů

Pokud cítíte neustálou potřebu nebo pokud je močení bolestivé, můžete mít infekci močových cest. Infekce močových cest se nejsou časté u mladších mužů, avšak některá onemocnění a změny související s věkem mohou riziko jejich výskytu zvyšovat. Zde je několik ukazatelů, které vám pomohou infekci rozpoznat a dokonce se jí i vyvarovat.

Co je to infekce močových cest?

K infekci močových cest dochází tehdy, když do močové trubice proniknou škodlivé bakterie. Infekce obvykle způsobují naše vlastní bakterie, které se dostanou tam, kam nepatří. Nejčastějším typem je bakterie E. Coli, která žije běžně ve střevech. Někdy však za onemocnění odpovídají jiné bakterie.

Nejčastější příznaky infekce jsou:

 • Bolest nebo pálení při
 • Časté močení nebo neustálé nutkání k močení
 • Vyloučení pouze malého množství moči
 • Krev v moči
 • Tmavá, zakalená nebo silně páchnoucí moč
 • Zimnice, obvykle však bez horečky
 • Náhlý únik moči

Je třeba brát na vědomí, že podobné příznaky provázející infekci močových cest mohou mít i některé pohlavně přenosné nemoci.

Jaké jsou typy infekcí močových cest?

Nejčastějším typem je infekce močové trubice a močového měchýře, označovaná jako infekce dolních močových cest nebo infekce močového měchýře. Některé infekce se však mohou rozšířit i do horních močových cest – do močovodů a ledvin – pak se jedná o infekci horních močových cest. V takovém případě jsou příznaky většinou výrazně horší, jako například bolesti zad, nevolnost a horečka. Horečka může být i známkou toho, že se bakterie dostaly do prostaty.

Pokud zůstane tento stav neléčený, může infekce horních močových cest způsobit poškození ledvin a navíc hrozí i jisté riziko, že infekce pronikne až do krevního oběhu a bude se šířit dále. V takovém případě mluvíme o urosepsi, která vyžaduje intenzivní lékařskou péči. Pokud tedy máte podezření na infekci močových cest, měli byste vyhledat lékařskou pomoc pro stanovení diagnózy a podstoupit vhodnou léčbu. Čím dříve s léčbou začnete, tím dříve se zbavíte problémů.

Léčba a úleva od příznaků

Účinnou léčbu infekcí močových cest obvykle poskytují antibiotika. K tomu, aby se zjistilo, jaké bakterie infekci způsobily a tedy které antibiotikum bude nejúčinnější, je zapotřebí provést kultivační vyšetření moči.

Co můžete udělat pro zmírnění příznaků?

 • Vyplavení bakterií z močového měchýře napomáhá příjem dostatečného množství tekutin.
 • S některými příznaky, jako je bolest, horečka a zánět, mohou pomoci nesteroidní analgetika (NSAID*).
 • Od bolesti může ulevit nahřívací poduška umístěná na spodní část zad nebo břicha.

Co může způsobit infekci močových cest?

U mužů nad 60 let jsou infekce častější, obvykle jsou spojeny se zvětšenou prostatou, změnami souvisejícími s věkem a dalšími nemocemi, které jsou s narůstajícím věkem stále běžnější. Zvětšená může omezit proud moči a ztěžuje úplné vyprázdnění močového měchýře. Zbytková moč pak funguje jako příznivé prostředí, ve kterém mohou bakterie růst.

Jak infekcím močových cest předcházet?

Jednoduché kroky, jak předcházet infekcím močových cest, je vždy se snažit vyprázdnit močový měchýř úplně a ztížit bakteriím přístup do močových cest. Také včasné rozpoznání zvětšené prostaty pomůže zajistit vhodnou léčbu a snížení budoucích problémů s prostatou.

Jednoduché tipy, jak předcházet infekcím močových cest:

 • Udržujte oblast genitálií v čistotě a suchu
 • Pití dostatečného množství vody a celková hydratace vám také pomůže vyplavovat bakterie
 • Znečištěné inkontinenční pomůcky odstraňujte směrem zepředu dozadu
 • Pokud máte problémy s vyprázdněním močového měchýře, počkejte po vyprázdnění několik okamžiků, změňte polohu a zkuste to znovu. Tento postup podpoří vyprázdnění moči, která v močovém měchýři zůstala po prvním , a snižuje riziko infekce.

 

* Nesteroidní analgetika (NSAID) jsou skupinou analgetických léků, které snižují bolest, horečku a záněty.

„Infekce močových cest se častěji projevují u mužů nad 60 let.“

Josefine Grandin

Zdravotní sestra se specializací na léčbu močových cest