Často kladené dotazy

Máte obecný dotaz týkající se úniku moči a inkontinence u mužů? Níže jsou uvedeny některé z nejčastějších dotazů, které dostáváme od jiných mužů.

Je můj stav trvalý?
Ne nutně. V závislosti na tom, jakým typem úniku moči trpíte, lze příznaky omezit a vy se můžete opět vrátit k bezstarostnému životu. Poraďte se se svým lékařem, abyste zjistili, jaké řešení by pro vás bylo nejvhodnější.
Musím už navždy přestat pít kávu?
Nemusíte. Je ovšem vhodné množství kávy, které vypijete, omezit. Když dojde ke zvýšení objemu moči, kterou tělo produkuje, jsou na vině nejčastěji kofein a alkohol.
Kdy zaznamenám výsledky cvičení svalů pánevního dna?
To záleží na vaší současné kondici, ale vždy je dobré mít na paměti, že než zaregistrujete výsledky cvičení pánevního dna, vždy to nějaký čas trvá. Nezapomeňte, že cvičení jsou určena pro dlouhodobé zlepšení a nikoli pro rychlé opravení závady. Dopřejte si tedy čas a myslete na to, že než si všimnete nějakých změn, může to trvat několik týdnů. Existují fyzioterapeuti, kteří se zaměřují na cvičení svalů pánevního dna, proto neváhejte a požádejte některého z nich o konzultaci, abyste zjistil více.
Jak poznám, který výrobek TENA mám používat?
Pokud si nejste jistý, který výrobek zkusit jako první, doporučuji vám balíček vzorků TENA Men. Jedná se o bezplatný balíček se vzorky výrobků TENA, který vám nabízí možnost vyzkoušet si v klidu doma několik výrobků, než se rozhodnete ke koupi. Není také od věci požádat o radu svého lékaře, neboť ten vám může doporučit, které výrobky by ve vašem případě mohly být nejvhodnější.
Proč někteří muži trpí únikem moči?
K únikům moči může docházet z mnoha různých důvodů a je důležité vědět, že u mužů se jedná o velmi častý jev. Ve skutečnosti má problémy s únikem moči každý čtvrtý muž starší čtyřiceti let*. Příčiny se u jednotlivých mužů liší, ovšem k obvyklým příčinám úniku moči patří mimo jiné oslabené svaly pánevního dna, věk, obezita nebo zvětšená . V některých případech se může jednat o dědičný problém. Abyste pochopili, jaká je příčina vašich problémů, je důležité konzultovat situaci s lékařem.
*Podle průzkumu realizovaného společností SCA v roce 2012 za účasti mužů starších 40 let ve Spojených státech, Spojeném království, Německu, Itálii, Rusku a Mexiku. Evidované údaje nejsou publikovány.
Je inkontinence známkou rakoviny prostaty?
Je běžnou mylnou představou, že lehké úniky moči mohou být známkou rakoviny prostaty. Přestože neexistuje mnoho včasných varovných signálů, rizikovými faktory mohou být jak rodinná anamnéza, tak nevhodná strava. Pokud máte obavy ohledně vašich rizik nebo příznaků, které jste zaznamenali, obraťte se na svého lékaře.
Mám zvětšenou prostatu. Mám se toho obávat?
Růst prostaty je zcela normální. U některých mužů roste jen málo, u některých mnohem více. V některých případech může zvětšená nebo benigní prostatická hyperplázie (BPH) způsobovat bolest a symptomy dolních močových cest, jako je mimo jiné obtížný začátek , pomalý tok nebo neschopnost vyprázdnit se. Je to způsobeno tím, že zvětšená prostata tlačí na močový měchýř. K dispozici jsou účinné možnosti léčby, proto byste si měli promluvit se svým lékařem.