Léky na inkontinenci

Vyřeší inkontinenci léky?

Pokud máte potíže s únikem moči, často se v této souvislosti hovoří o hygienických pomůckách, jako jsou pleny pro dospělé. Mohou vám ovšem tento problém vyřešit i medikamenty? Vše vám prozradíme.

Inkontinence trápí častěji ženy

Nekontrolovatelný únik moči ovlivňuje několik faktorů, které souvisí především s věkem. S postižením se potýkají hlavně ženy, u nichž močový měchýř a okolní svalstvo ovlivňují prodělané porody, menopauza nebo těhotenství. Ochabující svaly poté nejsou schopné včas zastavit unikající moč. Proto je dobré tyto partie posilovat jako kterékoli jiné svalstvo na těle. Principem stahování a posilování je trénujete. Velmi často se doporučují Kegelovy cviky, kdy střídáte dobu stažení a uvolnění svalů v oblasti pánevní. U mužů problémy sinkontinencínastávají především v souvislosti s prostatou (např. po operaci).

Jak se projevuje únik moči?

Inkontinenci rozdělujeme na několik typů. Častá je stresová, kdy nekontrolovatelné uvolnění svalů v této oblasti přijde, když náhle aktivujeme vnitřní břišní svaly. Může se tak stát kýchnutím, smíchem i při cvičení. Tato podoba inkontinence se může týkat i mladších žen, stává se tak při menstruaci nebo záhy po porodu, kdy jsou svaly uvolněné. V této fázi potíže vyřeší právě ono cvičení či doprovázející léčba. Další formou je urgentní inkontinence. Zde vaši psychiku a potažmo močový měchýř dráždí momenty, kdy někde teče voda. Tímto typem úniku moči obvykle trpí lidé s Alzheimerovou nebo Parkinsonovou nemocí, rovněž se týká pacientů s prodělanou mrtvicí. Existuje i funkční inkontinence, zde už člověk neodhadne, kdy je pravý čas jít na toaletu. Tyto dva posledně jmenované typy inkontinence spíš souvisí s naší mentalitou. Mozkem, který si v důsledku degenerativního onemocnění mozku už nezvládne naplánovat, kdy jít na toaletu. Postižení močového měchýře, kdy tento orgán už nezvládne udržet dostatečné množství moči, se říká inkontinence z přeplnění. Žádné z těchto onemocnění není tragédií, vše se dá vyřešit.

Jaké jsou léky na inkontinenci?

Únik moči je intimní problém, se kterým se pacienti nesvěřují, protože se stydí. To je ale chyba, protože nemoc postupuje dále a čím dříve se podchytí, tím lépe. Trápí-li vás inkontinence, pomáhají již zmíněné cviky, ty jsou velmi dobrou prevencí. Při úniku moči se využívají již zmíněné pomůcky, které zabrání znečištění (pleny, podložky, čistící pěny atd.). Jistě se ptáte i na medikamenty. Volně prodejné jsou různé doplňky stravy, zejména ty, které obsahují brusinky. Dále tento problém mohou řešit pilulky, jež korigují různé změny v těle v období menopauzy. Silnější projevy úniku moči řeší léky, které tlumí dráždivost močového měchýře (např. Vesicare), a ty musí předepsat pouze lékař. Intenzivnější inkontinenci vyřeší chirurgický zákrok. Během čtvrthodinového zákroku se pod močový měchýř zavede speciální páska, která zabrání nechtěnému úniku moči. Jak vidíte, nejedná se o problém neřešitelný. Čím dříve se obrátíte na lékaře, tím snáze si s onemocněním poradíte.