Jak řeší zánět močových cest starší ženy

Premenopauza klepe na dveře již kolem čtyřicítky

I my jsme si nejspíš někdy z nervózních kolegyň, šéfových, nebo ještě profesorek ve škole dělaly legraci, že jsou v přechodu. Jenomže pozor! Nemusíte mít ještě ani čtyřicet, a první příznaky přechodu do třetí fáze života ženy, tzv. premenopauza, se mohou objevit i u vás. Na co se v tomto období připravit a jak se s ním vypořádat? 

Vyznáte se v pojmech kolem premenopauzy a menopauzy?

V pojmech kolem tzv. „přechodu“ nemáme většinou příliš jasno. Pojďme si tedy vysvětlit, jak to s nimi vlastně je.

Premenopauza

Období premenopauzy se u žen objevuje kolem 40. věku života ženy, mnohdy už po 35. věku. Setkáváme se s nepravidelnou menstruací, která však může mít silnější průběh. Výrazně se v tomto období začíná snižovat naše plodnost.

Perimenopauza

Dříve, než se po premenopauze dostaneme do menopauzy, objeví se u nás tzv. perimenopauza. Toto období však menopauzu jako takovou ohraničuje. Trvá totiž zhruba rok před menopauzou a ukončuje tak fázi premenopauzy, ale i rok po menopauze, tedy dříve, než přejde na postmenopauzu.

Menopauza

Obvykle jde o období jeden rok před skončením naší menstruace a jen rok po ní. Jedná se tedy o životní etapu, kdy definitivně ztratíme plodnost a skončí náš menstruační cyklus. Období se nazývá též klimakterium či přechod. Zrovna v tomto období se setkáváme s nejnepříjemnějšími projevy hormonálních změn v našem těle.

Postmenopauza

Z menopauzy (přes asi roční období druhé perimenopauzy) procházíme do tzv. postmenopauzy. Je to tedy období, které začíná rok po menopauze a trvá až do konce života ženy. V postmenopauze tak dnes ženy prožijí zhruba třetinu svého života. Zhruba po 65. věku mluvíme pak už o tzv. geropauze. Pořád však jde o postmenopauzu.

Zatímco s premenopauzou přichází zejména nepravidelnost menstruačního krvácení a rychlé snižování plodnosti, s menopauzou se již objevují i další nepříjemné příznaky typické pro klimakterium. Každé z těchto období charakterizuje jiná hormonální aktivita, která nás ovlivňuje.

Když začíná premenopauza: symptomy, které nelze přehlédnout

S příchodem premenopauzy se naše ženské tělo začíná chystat na ukončení svého plodného období. Zatím pozvolna, i když plodnost prudce klesá. Přesto můžete pořád otěhotnět, a pokud to nechcete, je na místě se otěhotnění bránit vhodnou antikoncepcí. Anebo naopak, vyslyšet varovné signály těla a zvýšit svoji aktivitu, pokud jde o otěhotnění. Tělo vám jasně říká, že je tady poslední šance.

V premenopauze začíná naše hladina hormonů kolísat. Menstruační cyklus se stane nepravidelným a dává nám najevo, že se reprodukční funkce našich vaječníků blíží ke konci.

Kdy se zrovna u nás premenopauza objeví? Faktorů, které o tom rozhodují, je mnoho. Většinou je ovlivní naše genetická výbava, ale též náš životní styl, zdraví, stravovací návyky i míra stresu, ve kterém žijeme.

Premenopauza – příznaky

I když jsou premenopauzní příznaky proti těm menopauzními ještě mírné, i tak je dobré s nimi počítat. Určitě není nutné se při dovršení pomyslné hranice premenopauzy začít stresovat a obávat, ale spíše tuto fázi života přijmout. Pomoci mohou například vhodné doplňky stravy, bylinky a změna životního stylu, pro který přestane být zdravá výživa a pohyb nadávkou.

Nejnepříjemnější příznaky premenopauzy jsou návaly horka, nebo naopak návaly chladu až zimnice. Jsme podrážděné a psychické problémy mohou vyústit až do deprese. Časté jsou poruchy spánku, a to i u těch žen, které jimi doposud netrpěly. Jsme unavené. V kostech začne dosázet k úbytku vápníku a často se objeví příznaky osteoporózy. Suchost sliznic se projevuje zejména v poševní oblasti. Díky tomu se pro nás může stát bolestivým pohlavní styk. Příznaky mnohdy doprovází výskyt akné, pocit suchosti kůže, záněty dásní i pokles dělohy a uvolnění pánevního dna. S ním se často objeví také inkontinence.

Inkontinence začíná často právě v premenopauze

Premenopauza je období, kdy ženy začnou více trápit urologické a urogynekologické problémy. Pokud vás povolené svaly pánevního dna netrápí již po porodu, v premenopauzním období se na něm už začnou podílet hormony. Posílit své pánevní dno můžete například účinnými Kegelovými cviky.

Objeví se , především stresová – při kýchnutí, zakašlání, některých druzích pohybu, nebo při zvedání těžkých věcí. Pomoci vám v těchto situaci mohou inkontinenční vložky TENA ve slipovém či diskrétním provedení. Při větších problémech, dokud je neprokonzultujete se svým lékařem, vám pomocnou ruku podají inkontinenční kalhotky.

Častější v tomto období jsou i záněty močového měchýře a močových cest, nebo syndrom hyperaktivního močového měchýře. I u těchto problémů se inkontinenční pomůcky TENA hodí mít po ruce.