Venušiny kuličky pomáhají při inkontinenci

Možná jste se teď začali červenat, ale vůbec nemusíte. Už i prodejci erotických pomůcek nabízí Venušiny kuličky spíše jako zdravotní pomůcku než sexuální hračku. Dokážou totiž pomoct s posílením svalů pánevního dna a tím pádem i s inkontinencí.

Venušiny kuličky, známé také jako vaginální kuličky, si ženy čím dál častěji kupují ke zcela jiným účelům než jako erotickou pomůcku, a mnohdy tak učiní na doporučení gynekologa či urologa. Konkrétně si od nich slibují pomoc s potížemi způsobenými inkontinencí.

Co způsobuje inkontinenci?

Inkontinenci nejčastěji způsobují oslabené svaly pánevního dna, které neudrží močový měchýř ve své poloze. Močový měchýř tak nemůže správně fungovat a dochází k samovolnému úniku moči.

Svaly pánevního dna povolují nejčastěji po porodu. V lepších porodnicích dostanete soupis instrukcí a cviků, které vám pomohou nejen s lepším zavinutím dělohy, ale rovněž s posílením pánevního dna.

Druhým ošemetným obdobím života ženy je stádium menopauzy. Během ní dochází k hormonálním změnám, jako je úbytek estrogenu, které jsou příčinou oslabení svalů pánevního dna a následné .

Úbytek estrogenu často nejde nijak přelstít. S oslabenými svaly pánevního dna vám ale mohou pomoci právě Venušiny kuličky, Kegelovy cviky, nebo Pelvicore technika.

Jak vybrat Venušiny kuličky pro posílení pánevního dna?

Nejčastěji jsou k dostání Venušiny kuličky vyrobené z lékařského silikonu. Na ty kovové už narazíte spíše sporadicky. Běžně se prodává jedna kulička, nebo dvě až tři, které jsou vzájemně propojené. Obvykle mají poutko na vytažení z pochvy, takže se nemusíte bát, že byste je neuměli vyndat.

Jelikož se dnes Venušiny kuličky prodávají skutečně spíše jako „činky“ na posilování, jsou k dostání i sety kuliček různých hmotností a velikostí. Na začátek vybírejte větší kuličky s nižší hmotností, které v pochvě snadněji udržíte. Po čase můžete velikost postupně snižovat a hmotnost naopak zvyšovat.

Cena se pohybuje od 300 Kč do 2000 Kč (za luxusní sety). Obvykle se však vejdete zhruba do 600 Kč.

Jak používat Venušiny kuličky?

Při použití Venušiných kuliček se často zapomíná na lubrikant. Vždy si dejte pozor, aby byl vhodný pro materiál, ze kterého jsou kuličky vyrobeny – nejčastěji tedy silikon.

Kuličky jemně natřete lubrikantem a zasuňte do pochvy. Nebojte se je zasunout poměrně hluboko, aby vám nevypadly. Poutko na kuličkách ale musí zůstat trčet ven. Díky němu je v případě potřeby vytáhnete. Ze začátku ale kuličky většinou vypadnou samy působením gravitace. Pokud byste měli s jejich vyndáním problém, pomůže voda, nebo dodatečná aplikace většího množství lubrikačního gelu.

Jak cvičit s Venušinými kuličkami?

Základem cvičení s Venušinými kuličkami je snaha stahovat svaly uvnitř pochvy tak, aby vám kuličky nevypadly. Začínat byste měly s nižší zátěží, tedy třeba s jednou kuličkou, a postupně zátěž přidávat.

Ze začátku cvičte vysvlečené v soukromí a v klidu, abyste si osvojili základní dovednost – kuličky alespoň chvíli udržet v pochvě.

Silnými svaly udržíte kuličky v pochvě i po delší dobu. Časem tedy můžete cvičit například při vaření nebo při jiných domácích činnostech.

K základnímu cvičení s Venušinými kuličkami lze připojit již zmíněné Kegelovy cviky. Jestli se bojíte úniku moči při cvičení, zkuste slipové vložky TENA Lady.

Kdy začít cvičit s Venušinými kuličkami?

Únik moči při sportu, při větší námaze nebo dokonce při zakašlání, je varováním před ochablými svaly pánevního dna. V takovém případě je nejvyšší čas s posilováním začít.

Cvičit byste ale měli i preventivně. Výskyt problémů s inkontinencí je totiž velmi častý, jen se o něm tolik nemluví.

Jak pomáhají Venušiny kuličky s inkontinencí?

Tím, že Venušiny kuličky posílí svaly pánevního dna, přispějí ke správné funkci močového měchýře, a vy se tak vyhnete nepříjemným potížím spojeným s inkontinencí. Přečtěte si více o tom, proč je důležité mít svaly pánevního dna v dobré kondici.

Venušiny kuličky zároveň dokážou zlepšit váš sexuální život. Nejde ani tak o to mít svaly pánevního dna při milování silné, ale o to, že je inkontinence při sexu nepříjemná, a lidé proto raději sexuálně abstinují. Tím, že vám kuličky pomohou minimalizovat samovolný únik moči, nepřímo ovlivní i kvalitu vašeho milostného života.

Zajímá vás, jak jinak můžete posílit svaly pánevního dna? Pusťte si instruktážní videa s dalšími cviky sestavenými fyzioterapeutkou.