Inkontinence při sportu – nejčastěji dochází k úniku moči při skákání nebo běhání

Inkontinence při sportu – nejčastěji dochází k úniku moči při skákání nebo běhání

Již se Vám stalo, že se připravujete na sport, například na běhání, zavazujete si tkaničky od bot, začínáte běžet a teď najednou cítíte, že při každém kroku jakoby trochu ukápne. Naneštěstí tento pocit je skutečností a vaše spodní prádlo mluví za vše. Je možné, že k úniku moči při sportu dochází jen při extrémních situacích (rychlostní cvičení, skákání, silové tréninky apod.). A teď co s tím? Mnoho lidí se o inkontinenci při sportu (i mimo sport) nechce mluvit a stydí se navštívit lékaře, jenže to není dobré řešení, protože se může jednat o stresovou inkontinenci, která má řešení. Můžete se tak zbavit úniku moči při skákání.

Inkontinence po operaci nebo po porodu

Inkontinence při sportu často může nastat po operaci nebo u žen po porodu. U mužů se tedy samovolný únik moči vyskytuje kromě věku také, také úměrně se zdravotními problémy, případně úrazy či hyperaktivním močovým měchýřem. Není ani vyjímkou inkontinence po operaci prostaty.

Dle informací na webových stránkách vimax.cz/inkontinence/ ukazují statistiky, že inkontinencí trpí mezi třemi až pěti procenty můžů středního věku. U starších mužů dokonce uvádí: „Po dovršení 65 let se s těmito problémy potýká až 35 % mužů.“ Exitují i funkční cviky na pánevní dno pro muže, lepší je problémům předcházet.

Nutkání na močení může být souhrou několika částí lidksého těla, jako je mozek, mícha, močový měchýř či svaly pánevního dna. Nesprávné fungování jednotlivých částí může přinést inkontinenční potíže. Nejčastějším důvodem je ochablost svalů pánevního dna, tedy se jedná o fyziologický problém a ten se převážně týká žen a to i vzhledem k porodu. U nastávajících maminek je nutná jistá flexibilita tkání a zároveň jsou tkáně u žen měkčí a citlivější na tlak. 

Únik moči u mužů a žen – základní typy inkontinence

Existují dva základní typy úniku moči, které se vyskytují jak u mužů tak i u žen a to stresová a urgentní inkontinence.

Urgentní inkontinence

Urgentní inkontinence je samovolný únik při neodolatelném pocitu vykonat malou potřebu. Osoba, která je postižena tímto typem úniku moči, často nestíhá dojít na toaletu. Osoby trpící urgentní inkontinencí jsou urology často léčeni farmakoterapii. Léčba pomáhá zvýšit kapacitu močového měchýře a současně snižuje závažnost nucení na močení. To znamená, že pacient má daleko více času, aby odolal nutkání na močení a vyhledal toaletu.

Jednou z příčin vzniku nemoci může být onemocnění nervové soustavy nebo stav po cévní mozkové příhodě a nemoc může postihnout i diabetiky. Dále jak uvádí prof. MUDr. Dalibor Pacík, CSc na webu www.fnbrno.cz „Další příčinou mohou být i různé patologické stavy ve stěně močového měchýře, zánětem počínaje a nádorovým postižením konče. Podle toho se také dají lépe či hůře léčit, respektive vyléčit. V každém případě takový stav vyžaduje péči specialisty – urologa.

Stresová inkontinence

Stresová inkontinence nastává při zvýšení nitrobřišního tlaku (kýchnutí, kašel či fyzická námaha). U mužů tento typ inkontinence nejčastěji vzniká jako nežádoucí následek, který se objeví po operaci prostaty. U žen může být inkontinence následkem pánevních operací, např nevhodné hysterektomie, po níž močový měchýř ztrácí podporu dělohy.