Dostali jste antibiotika na zánět močových cest

Léčba zánětu močových cest je obvykle řešena pomocí antibiotik. Věděli jste, že by i strava při užívání antibiotik měla být specifická a ne všechny typy potravin jsou vhodné?

Zánět močových cest je vážný problém, který v pokročilejší fázi nelze řešit jinak než podáváním antibiotik. Je to stav bolestivý, často spojený s nepříjemným únikem moči (inkontinencí), který může vyústit i do vážného chronického, či dokonce život ohrožujícího stavu. Léčba zánětu močových cest pomocí antibiotik bývá účinná. Obvykle vede k zabránění vzniku komplikací a také k rychlému zlepšení stavu. Ani zarytí odpírači antibiotik je obvykle v tomto případě neodmítnou, protože bolest dovede být skutečně nesnesitelná. Antibiotika na zánět močových cest i k léčbě dalších bakteriálních onemocnění však dokáže ovlivnit naše strava. Existují látky, které jejich účinek snižují. Jiná strava nám zase umí pomoci ve chvíli, kdy po skončení užívání antibiotik potřebujeme vrátit do normálu naši střevní mikroflóru.

Účinek antibiotik ovlivňuje negativně především vápník

Vápník je problematický u celé řady antibiotik a zjednodušeně řečeno zabraňuje jejich vstřebávání do těla. S některými antibiotiky totiž vápník vytváří pevnou chemickou vazbu v žaludku a ta pak znemožňuje zmíněné vstřebávání. Obecně je však problematické zejména současné užití antibiotik a vápníku. Tedy není vhodné antibiotika zapíjet mlékem nebo současně užít antibiotika a doplněk stravy s vápníkem. Dvě hodiny před užitím antibiotik a dvě hodiny poté, je tedy lepší mléčné výrobky nejíst a nepít. Obecně může být prospěšné omezit nekvašené mléčné výrobky, rovněž například mák. Věděli jste, že právě mák obsahuje více vápníku než mléko?

Problematický je též grapefruit

O jadérkách z grapefruitu se říká, že působí jako přírodní antibiotikum. Navíc je toto ovoce bohaté na vitamin C. Takže se dost často stává, že si lidé grapefruit „naordinují“ jako podpůrnou léčbu při nemoci, třeba i za současného užívání antibiotik. Nikoho by nenapadlo, že zrovna toto ovoce může být problematické. A ono je. To kvůli tomu, že působí na enzym cytochrom P450, který je odpovědný za rozložení některých antibiotik. Grapefruit a jeho šťáva, které obsahují tzv. furanokuraminy, způsobí, že účinné látky zůstávají v těle déle, než bylo plánováno. Kvůli tomu dochází k vysoké koncentraci léčivých látek v těle, což může působit pro organismus škodlivě, a dokonce poškodit zdraví.

Co nám naopak při užívání antibiotik pomáhá?

Antibiotika bývají dobrými sluhy, ale zlými pány. V našem těle sice ničí škodlivé bakterie, avšak spolu s nimi i zdravé. A ty pak musíme v našem těle obnovit pomocí správné stravy.

Kysané výrobky

Užitečné jsou rozhodně kysané výrobky. Může jít o kysané zelí, kvašenou zeleninu, či dokonce kysané mléčné výrobky (například kefír a další – ty však jezte a pijte s dostatečným odstupem od termínu užití antibiotik). Kysané výrobky podporují střevní mikroflóru, obnovují užitečné bakterie, pomáhají vylučování toxinů i vstřebávání látek ze střev, tedy i látek z léčiv.

Banány

Rovněž banány obsahují pektin, který napomáhá činnosti střev. Navíc jsou nedráždivé a často je jíme i v rámci různých diet. Banán pomáhá při podráždění žaludku léky a zabraňuje rovněž pálení žáhy.

Jablka

Řada odborníků tvrdí, že je pro naše zdraví a příjem vitaminů důležité zejména místní ovoce, ne to z dovozu. Jezte jablka se slupkami. Perfektně působí na činnost tlustého střeva a zabraňují zácpě.

Mandle

Bílkoviny, vláknina, vitamin B a zdravý tuk – to vše nám umí mandle nabídnout. Jsou pokládány za silné probiotikum a právě kvůli tomu nám pomáhají i při užívání antibiotik a po skončení léčby, kdy potřebujeme dát dohromady naši střevní mikroflóru. Podporují správné fungování střev a zvyšují výskyt užitečných bakterií v našem těle.

Cizrna

Znáte římský hrách – cizrnu? Vyrábí se z ní vynikající falafel i cizrnová pomazánka (hummus). Je prospěšná i trávení a napomáhá rovněž vstřebávání antibiotik.

Nezapomeňte na domácí vývary

Zeleninové vývary i silný kuřecí či hovězí vývar umí být pro tělo skutečnou vzpruhou při nemoci i po ní. Uberte sůl a rozhodně si nemyslete, že bujón je to samé, jako domácí vývar. Vývar zásobí tělo vitamíny, minerály a má schopnost napomáhat odplavování škodlivých látek z těla.