Když děti trápí zánět močových cest

Zánět močových cest umí potrápit i děti – a to již od kojenců

Infekcemi děti trpí velice často. Za tou nejčastější, za zánětem cest dýchacích, stojí hned zánět močových cest. Nejde však o nakažlivé onemocnění. Jak je tedy možné, že jím děti docela často trpí?

Nejčastější příčinou infekce močových cest u dětí je výskyt bakterie E.coli v močových cestách. Právě tato bakterie z 80 až 85 % zánět močových cest způsobuje, a to jak u dětí, tak u dospělých, přičemž nejčastěji zánět postihuje ženy. Záněty však způsobují i Staphylococcus saprophyticus, méně často pak bakterie z rodu Enterobacter, Proteus, Pseudomonas a Klebsiella. Krví se přenáší infekce bakterií Staphylococcus aureuds. Infekce mohou způsobit i virové plísně.

První příznaky zánětu močových cest u dětí neboli cystitidy jsou rozeznatelné poměrně záhy

Dítě, pokud již chodí na nočník či na záchod, začne močit častěji, avšak v menším množství. Moč je hustá a zapáchající. Dítě si stěžuje na bolest – pálivou až řezavou. V pokročilém stádiu nastoupí zvýšená teplota. Mohou jej začít bolet záda, především v bederní oblasti – což ukazuje na zánět osídlující ledviny. V moči se může objevit krev. U dětí se často přidá pomočování. A to i tehdy, pokud dítě již zcela bez problémů chodí na nočník či toaletu ve dne i v noci.

Odborná diagnostika se provádí na základě odběru moči a její analýzy. Další vyšetření upřesní, zdali jde o zánět močové trubice, zánět močového měchýře nebo zánět ledvin.

Cystitida postihuje chlapce i holčičky

Na cystitidu jsou v kojeneckém věku více náchylní chlapci. V pozdějším pak holky. Jak se ale dítě nakazí? Příčin může být sice několik, ale tou nejčastější je, že si bakterii E.coli, která osidluje střeva, zanese dítě nesprávnou hygienou.

U kojenců a batolat, o jejichž hygienu po stolici se staráme ještě samy, to máme na svědomí my. Zejména u holčiček stačí nedodržovat zcela zásadní pravidlo, vždy zadeček utírat ve směru od vulvy k zadečku. Ne naopak!

Zdrojem nákazy dětí s plenkou může být pozdě vyměněná plena po stolici, nedostatečné umytí zadečku a okolí, mnohdy třeba jen koupaní v neumyté vaně, ve které mohly tyto bakterie ulpět, nebo kam se dostaly při koupání přímo z předtím pokakaného miminka.

Starší děti, které už si vědí obstarat hygienu po stolici, si problém způsobí ony samotné, opět nesprávným utíráním zadečku.

Pro děti však mohou být problematickými i návštěvy veřejných dětských bazénů a teplých bazénů s teplotou vody nad 30 °C, kde dochází k množení těchto bakterií.

Jak zánět močových cest u dětí léčit?

Obvykle reagujeme až na akutní stav rozvinutého zánětu. Rozhodně je nutné navštívit pediatra, který udělá odběry a potvrdí, zdali jde skutečně o zánět močových cest. Pokud ano, s největší pravděpodobností nasadí antibiotika. Zánět močových cest u dětí se rozhodně neoplatí podcenit. Nejenže je bolestivým, ale současně dokáže jako neléčený postihnout vážně ledviny.

Záněty močového měchýře dělíme podle místa, kde se zánět nachází, na infekci dolních močových cest (cystitida), postihující močovou trubici a měchýř, a na infekci horních močových cest (pyelonefritida), která způsobuje zánět močovodu a ledvin.