Jak poznat zánět močových cest a ledvin u dětí?

Infekcemi obecně děti trpí často. Tou nejčastější je zánětem cest dýchacích. Hned druhé místo ale obsadil zánět močových cest, který při nesprávné léčbě může způsobit zánět ledvin. Přečtěte si, proč jím děti trpí tak často, a jak s nebezpečným zánětem bojovat?

Záněty močových cest nejčastěji trpí ženy. Výjimkou ale nejsou ani záněty u mužů a u dětí.  

Zánět močových cest umí potrápit děti už od kojenců

Až z 85 % je příčinou infekce močových cest u dětí bakterie E.coli. Záněty však způsobují i Staphylococcus saprophyticus, méně často pak bakterie z rodu Enterobacter, Proteus, Pseudomonas, Klebsiella a virové plísně. Krví se přenáší infekce bakterií Staphylococcus aureuds.

Záněty močového měchýře dělíme podle místa, kde se nachází, na infekci dolních močových cest (cystitida), postihující močovou trubici a měchýř, a na infekci horních močových cest (pyelonefritida), která způsobuje zánět močovodu a ledvin.

Jak poznat zánět močových cest u dětí

Pokud dítě již chodí na nočník či na záchod, začne močit častěji, avšak v menším množství. Stěžuje si na bolest a moč má hustou a zapáchající. V pokročilém stádiu nastoupí zvýšená teplota doprovázená bolestí ledvin.

Příznaky zánětu ledvin

Na zánět ledvin ukazuje začínající bolest zad a krev v moči. Odborná diagnostika se provádí na základě odběru moči a její analýzy. Další vyšetření upřesní, zda jde o zánět močové trubice, zánět močového měchýře nebo zánět ledvin.

Kde jsou ledviny?

Zánět ledvin signalizuje jejich bolest. Ledviny se nachází v bederní oblasti. Pokud si děti stěžují na bolest v dolní části zad, s návštěvou lékaře neváhejte.

Příčiny zánětu močových cest u dětí

Na cystitidu jsou v kojeneckém věku více náchylní chlapci. V pozdějším pak dívky.

Zdrojem nákazy u kojenců může být pozdě vyměněná plena po stolici, nedostatečné umytí zadečku a okolí, ale i koupaní v neumyté vaně.

Při výměně pleny vždy utírejte zadeček z předu dozadu, aby se bakterie ze stolice nedostaly do močového ústrojí.

Starší děti, které si už vědí obstarat hygienu po stolici sami, si problém mohou způsobit nesprávným utíráním zadečku. Problematickými ale mohou být i návštěvy veřejných dětských bazénů a teplých bazénů s vodou nad 30 °C, kde dochází k množení těchto bakterií.

Jak zánět močových cest u dětí léčit?

U dětí je nutné navštívit pediatra už v počátečním stádiu. Lékař udělá odběry a potvrdí, zda jde skutečně o zánět močových cest. Pokud ano, s největší pravděpodobností nasadí antibiotika. Zánět močových cest u dětí se nevyplácí podcenit. Nejenže je bolestivým, ale současně dokáže jako neléčený vážně postihnout ledviny.

Prevence zánětu močových cest u dětí

Se zánětem močových cest lze bojovat preventivně. Stačí do jídelníčku zařadit vhodné potraviny, které zabraňují rozmnožování infekcí v močovém ústrojí.

Chcete se o zánětech močových cest dozvědět víc? Přečtěte si také:

·         Zánět močových cest

·         Zánět močových cest v těhotenství

·         Zánět močových cest po porodu