Zánět močových cest v těhotenství

Jak léčit zánět močových cest v těhotenství?

Zánět močových cest není nic příjemného a v těhotenství, kdy s sebou taháte kila navíc, je to o to nekomfortnější. Bohužel budoucí maminky častěji podléhají infekcím, protože jejich tělo je citlivější. Jak se bránit zánětu močových cest v těhotenství a co dělat, když se onemocnění dostaví?

Prevence zánětu močových cest v těhotenství

Inkontinencineboli samovolný únik moči má na svědomí mnoho faktorů. Záleží, v jakém životním období se zrovna nacházíte. Potíže se zadržováním moči mohou mít děti, které jsou vystresované ve škole. Neovladatelný močový měchýř mohou mít ženy v těhotenství. Inkontinence se často dostavuje v pozdním věku, zejména u žen. U nich se prožitým těhotenstvím, menopauzou a ochabujícími svaly často dostavují stavy, kdy se nekontrolovatelně trochu počůrají. Může to být při cvičení nebo smíchu, na vině jsou rychle uvolněné břišní svaly. My se zaměříme na těhotenství. V tomto období jsou močové cesty žen otevřenější, proto jsou náchylné k infekci. Je důležité proto chránit tyto cesty, noste čisté spodní prádlo, nenechte své intimní partie prochladnout. Také nezadržujte zbytečně moč. Dostatečně pijte, vaše močové cesty se tak pročistí a nebudou se zde zdržovat bakterie. Po sexu se vždy rovněž vymočte, aby všechny bakterie odplavaly pryč.

Léčba inkontinence v těhotenství

Pokud ucítíte zápach z moči, objeví se v ní krev, jste-li citliví v podbřišku, zádech či v místech močového měchýře, je pravděpodobné, že jste onemocněly zánětem močových cest. Lékař vám v tomto případě napíše antibiotika, na zmírnění bolestí můžete užívat paralen. Rozhodně však vyhledejte odbornou pomoc, aby nemoc neskončila zánětem ledvin. Rovněž doporučujeme stále pít, především vodu nebo bylinné čaje určené přesně na tuto problematiku. Vyhýbejte se kávě, o alkoholu se snad ani zmiňovat nemusíme. Pomáhají i brusinky, můžete je jíst, pít brusinkové nápoje nebo brát brusinkové doplňky stravy. Jezte hodně vodnatého ovoce (melouny, pomeranče, grepy atd.). Naopak se vyvarujte dráždivých potravin, jako jsou pálivá jídla nebo třeba papriky. V nekontrolovatelném úniku moči pomáhá i posilování poševních stavů. Stačí pět deset minut denně stahovat svaly, jako kdybyste chtěly zadržet moč. Pokud máte obavy, že svůj močový měchýř nebudete moc ovládat, použijte pleny pro dospělé, třeba jen na přechodnou dobu. Toto vše výrazně pomáhá v prevenci i léčbě inkontinence.