Příznaky a dieta při zánětu močových cest

Příznaky a dieta při zánětu močových cest

Zánět močových cest zpravidla nebývá závažné onemocnění, ovšem je nepříjemné a při neléčení vede ke komplikacím. Ve většině případů se jedná o bakteriální infekci, kterou vyvolává především bakterie E.coli. Pokud zavčasu zahájíte léčbu (například dodržíte správnou životosprávu a vyhnete se některým potravinám), během několika dnů infekce ustoupí, v opačném případě je nezbytné navštívit lékaře.

Zánět močových cest nastává v okamžiku, kdy se močová trubice a močový měchýř, které jsou normálně sterilní a bez mikrobů, infikují bakteriemi. V tom okamžiku jsou močové cesty podrážděné a zanícené. Bakterie E.coli je běžně přítomná ve střevech a je součástí zdravé střevní mikroflóry, ale jakmile se dostane do sterilního prostoru močové trubice či měchýře, způsobuje infekci.

Onemocnění postihuje obě pohlaví a všechny věkové skupiny, ale častější je u žen než u mužů, protože ženy mají kratší močovod, a tím pádem se bakterie rychleji do močových cest dostanou.

Příznaky

Zpočátku jsou příznaky nenápadné, ale postupně mohou zesilovat. Zánět močového měchýře i močových cest může mít následující příznaky:

      příměs krve v moči,

      tmavá, zakalená či silně zapáchající moč,

      bolest těsně nad stydkou kostí, v dolní části zad, nebo v břiše,

      pálení při močení,

      neustále nucení na močení.

U starších pacientů se mohou objevit i další příznaky, jako jsou slabost a horečka. Dále se může objevit zánět močových cest u dětí, u nichž se k výše uvedeným příznakům přidává i zvracení.

Léčba

V případě mírného zánětu močových cest a močového měchýře onemocnění odezní během několika dnů. Ideální je nasadit brusinky, případně léky obsahující extrakt z brusinek. Pokud však příznaky přetrvávají více než čtyři dny, případně sílí, určitě je lepší navštívit praktického lékaře, jenž vám pravděpodobně předepíše antibiotika.

U starších lidí a jedinců s oslabeným imunitním systémem, například pokud trpí cukrovkou, existuje vyšší riziko šíření infekce až do ledvin.

Dieta při zánětu močových cest

Léčba močového měchýře a močových cest se může řešit i dietou, která uklidňuje postižené sliznice a pomáhá ústupu potíží. V podstatě se stačí držet několika bodů:

      Vysaďte z jídelníčku sladká a silně kořeněná jídla. Ochuťte si pokrmy raději bylinkami či citronovou šťávou.

      Vyhněte se také paštikám, rybám, zeleninovým kořeněným salátům, uzeninám, citrusovým plodům a výrazným omáčkám. Z tekutin vyřaďte kofein, černý čaj, sladké nápoje či alkohol.

      Zařaďte naopak do svého jídelníčku zeleninové a masové vývary, dostatek zeleniny i ovoce.

      Dodržujte pestrou a vyváženou stravu, která má dostatek bílkovin, tuků i sacharidů.

      Konzumujte borůvky a brusinky, neboť tyto potraviny zabraňují rozmnožování infekčních bakterií v močových cestách.