Marie, 59, o životě s inkontinencí

„Jako kdyby nestačila menopauza“

Mariin příběh

„Menopauza pro mě byla už tak dost nepříjemná, ale když jsem zjistila, že u mě začíná docházet ještě k samovolným únikům, bylo to jako noční můra. 
 
Zkusila jsem méně pít, ale to vedlo jen k dehydrataci a bolestem hlavy. Pak jsem přestala chodit ven na déle než 10 minut, ale z toho jsem měla pocit hrozné izolace. 
 
Bylo to kolem dvaceti let, po porodu prvního dítěte, kdy jsem si všimla, že po kýchnutí mi do kalhotek uniklo pár kapek. Udělala jsem si provizorní vložku z toaletního papíru a zkusila na to nemyslet – dokud se to nestalo znovu. 
 
Slyšela jsem, že porod může být příčinou „ochablosti močového měchýře“. Svaly se napínají a oslabují, ale vhodným cvičením je lze posilovat a vrátit zpět do formy. V té době jsem proto začala každý den na toaletě cvičit tak, že jsem při opakovaně přerušovala proud moči a zkoušela uvnitř svírat. Několik měsíců jsem používala normální menstruační vložky, měnila jsem je přibližně čtyřikrát denně. Bylo to drahé, ale nakonec jsem nad svým stavem opět získala kontrolu.
 
O třicet let později, když u mě nastala , se mé „trable“ vrátily. Tentokrát mé po domácku vymyšlené řešení nepomohlo. Ani menstruační vložky nestačily.
 
Zkusila jsem omezit pití, ale byla jsem dehydratovaná a opět mě začala bolet hlava. Protože jsem se bála nešťastných náhod, přestala jsem o víkendech navštěvovat kamarádky a chodit s nimi na večeře a zanedlouho se dostavil pocit samoty. Ty neustálé výměny spodního prádla, vlhčené ubrousky, menstruační vložky, osvěžovače vzduchu, osvěžovače textilu a deodoranty a neustálé nošení tmavého pytlovitého oblečení... z toho všeho jsem měla pocit, že jdu někam na výlet pod stan, i když jsem šla jen s kamarádkami na oběd.
 
Po 35 letech manželství jsem dokonce začala spát na oddělené posteli! Nakonec jsem navštívila svou lékařku. 
 
Vysvětlila mi, jak menopauza může způsobit a že existují speciální vložky zachycující moč, které chrání proti protečení i zápachu. Když jsem si je poprvé koupila, byla jsem skeptická, protože ani ty největší běžné vložky nefungovaly a tyto byly dokonce ještě menší. Ve skutečnosti však fungují a já se díky nim cítím mnohem jistěji.
 
Samozřejmě bych ochablost močového měchýře raději neměla, ale alespoň mi nyní dělají starosti jen návaly horka a nemusím řešit obtěžující úniky.