Zánět močových cest

Nepleťte si zánět močových cest s nachlazením – rozhodně není radno jej podceňovat

Zánět močových cest je bakteriální onemocnění. Může jít o zánět močové trubice, močového měchýře nebo ledvin. K léčbě je obvykle nutné nasadit vhodná antibiotika.

Záněty močového ústrojí se vyskytují u obou pohlaví i u všech věkových kategorií. Citlivější jsou však na ně ženy. Až 50 % žen za svůj život již zažilo tento zdravotní problém, mnohé opakovaně. Příčinou zánětu je v 80 až 85 % bakterie E.coli, celým názvem Escherichia coli. Dalších až 10 % případů má na svědomí Staphylococcus saprophyticus. Ostatní případy většinou připadají na bakterie Proteus, Enterobacter, Pseudomonas a Klebsiella. Výjimečně může mít zánět virový nebo plísňový původ.

Zánět močových cest má obvykle poměrně razantní nástup

Po krátkém nutkání na močení bez příčiny, nebo s pouze malým množstvím vyloučené moči, se objeví velice intenzivní pálení a řezání močové trubice. Můžeme cítit bolest v podbříšku. Pokud přerůstá v bolest zad, obvykle nám zánět nebezpečně postoupil až k ledvinám. To už máme obvykle i zvýšenou teplotu. Moč je po celou dobu hustá, zakalená, někdy s krví nebo hnisem. Zapáchá.

Jak číst chorobopis

Akutní záněty močových cest se dělí podle lokalizace infekce. V chorobopisu se tak setkáte s některým z těchto odborných názvů – akutní cystitida, akutní pyelonefritida, urethritis nebo akutní prostatitida. Co tyto lékařské termíny znamenají?

Akutní cystitida: Zánět močového měchýře způsoben obvykle bakteriální infekcí, nejčastěji E.coli.

Akutní pyelonefritida: Bakteriální zánět ledviny a ledvinné pánvičky. Původce je podobný jako v předchozím případě.

Urethritis: Zánětlivé onemocnění močové trubice. Původce může být bakteriální, jako předtím, ale velice často jej způsobují sexuálně přenosní původci, jakým je například Chlamidia sp. Někdy může být příčinou i virová infekce Herpes simplex, ev. jiná.

Akutní prostatitida: Zánět prostaty, který se vyskytuje u mužů. Příčinou vzniku bývají opět bakterie.

Jak na záněty močových cest?

Jelikož jsou tyto záněty nebezpečné, zejména když vygradují až k zánětu ledvin, rovněž recidivují, zapomeňte na různé babské rady. Důležité je včas nasadit vhodná antibiotika. Mezi režimová opatření spojená se záněty močového ústrojí patří dodržování pitného režimu během celého dne, a to přestože se mu automaticky snažíme vyhnout kvůli bolestivému močení. Vhodné je pít čistou vodu nebo bylinkové čaje s účinnými bylinami. Doporučuje se i brusinkový džus, ale pozor na cukr v něm obsažený, který záněty v urogenitální oblasti obvykle spíše zhoršuje. Zánět močového měchýře je bolestivý, a tak může léčba močového měchýře vyžadovat i nasazení léků tlumících bolest.

Prevence zánětů močových cest

Jelikož je hlavní příčinou infekce močových cest bakterie E.coli, která je bakterií osídlující střevní systém, je hlavní prevencí především vhodná hygiena. U žen, kde je ústí močové stolice vzdáleno od řitního otvoru pouhé dva až tři centimetry, to znamená především dbát o to, aby se nám fekální bakterie po stolici nedostaly do močové trubice. Často k tomu dojde při sexu, ještě více jsme „zranitelné “ při sexu análním. Riziko infekce zvyšuje používání spermicidů (nehormonální antikoncepce v podobě gelu aplikujícího se do pochvy před pohlavním stykem). Častou příčinou je tzv. cévkování v rámci různých lékařských zákroků, především chirurgických. Výskyt infekce močových cest zvyšuje cukrovka, u mužů zvětšená prostata. Naopak obřízka u mužů výskyt snižuje.