Nepleťte si zánět močových cest s nachlazením

Zánět močového měchýře je bakteriální onemocnění, které se může z močové trubice rozšířit až do ledvin. K léčbě je obvykle nutné nasadit vhodná antibiotika.

Záněty a infekce močových cest se vyskytují u obou pohlaví i u všech věkových kategorií. Náchylnější jsou k nim však ženy. Až 50 % z nich za svůj život prodělá zánět močových cest, mnohé přitom opakovaně.

Příčiny zánětu močových cest jsou různé

Příčinou zánětu je až v 85 % bakterie E.coli, celým názvem Escherichia coli. Dalších až 10 % výskytu nemoci má na svědomí Staphylococcus saprophyticus. V ostatních případech zánět většinou způsobují bakterie Proteus, Enterococcus, Pseudomonas a Klebsiella. Výjimečně může mít virový nebo plísňový původ.

Jaké doprovázejí zánět močového měchýře příznaky?

Příznaky zánětu močového měchýře jsou poměrně jasné. Po častém nutkání k bez příčiny nebo po močení s pouze malým množstvím vyloučené moči se objeví velice intenzivní pálení a řezání močové trubice. Můžete cítit bolest v podbřišku. Pokud přerůstá v bolest zad, zánět pravděpodobně postoupil až k ledvinám, což zpravidla doprovází zvýšená teplota. Moč je po celou dobu hustá, zakalená, někdy s krví nebo hnisem a zapáchá.

Jaká je inkubační doba zánětu močových cest?

Přítomnost bakterie v močovém ústrojí se nezačne projevovat ihned. Průměrná inkubační doba je 72 hodin až 8 dnů.

Jak číst chorobopis?

Akutní záněty močových cest se dělí podle lokalizace infekce. V chorobopisu se tak setkáte s některým z těchto odborných názvů:

1.      Akutní cystitida

Jako akutní cystitida se obvykle označuje zánět močového měchýře, který způsobila bakteriální infekce, nejčastěji bakterie E.coli.

2.      Akutní pyelonefritida

Akutní pyelonefritida je označení pro vážnější záněty ledvin a ledvinových pánviček. Jejich původce je opět zpravidla bakteriální.

3.      Uretritida

Uretritida je zánětlivé onemocnění močové trubice. Příčina může být bakteriální, ale velice často zánět způsobují také sexuálně přenosní původci, jako například Chlamydia sp. Někdy může být příčinou i infekce lidskými herpetickými viry.

4.      Akutní prostatitida

Jako akutní prostatitida se označují záněty prostaty, které se vyskytují u mužů. Jejich příčinou bývají opět bakterie.

Jak dlouho trvá zánět močových cest?

Příznaky zánětu močových cest mohou pomocí různých babských rad a volně prodejných léků vymizet už do 3 dnů. Tím však léčba nekončí. Nedoléčené záněty mají tendenci se vracet a mohou přerůst v chronický zánět močového měchýře.

Jelikož jsou tyto záněty nebezpečné, zejména když vyústí až v zánět ledvin, nepodceňujte jejich léčbu a při přetrvávajících nebo opakujících se potížích navštivte lékaře. Ten vám v případě potřeby nasadí vhodná antibiotika.

Pro podporu léčby dodržujte pitný režim během celého dne, i když se tekutinám instinktivně snažíte vyhnout kvůli bolestivému . Vhodné je pít čistou vodu nebo bylinkové čaje (ideálně urologické). Doporučuje se i brusinkový džus, ale pozor na ty s přidaným cukrem, který zánět v urogenitální oblasti obvykle spíše zhoršuje. Zároveň upravte svůj jídelníček a omezte především dráždivé potraviny.

Protože je zánět močového měchýře bolestivý, může léčba močového měchýře vyžadovat nasazení léků tlumících bolest.

Prevence zánětů močových cest

Jelikož je hlavní příčinou infekce močových cest bakterie E.coli, která se běžně nachází ve střevním systému, je vhodnou prevencí především správná hygiena. Ženy, jejichž ústí močové trubice je od řitního otvoru vzdáleno pouhé dva až tři centimetry, by měly dbát především na to, aby se fekální bakterie po stolici nedostaly do močové trubice. Často k tomu dochází při sexu a nejčastěji při tom análním. Riziko infekce zvyšuje používání spermicidů (nehormonální antikoncepce v podobě gelu, který se aplikuje do pochvy před pohlavním stykem). Častou příčinou je také tzv. cévkování v rámci různých lékařských zákroků, především chirurgických.

Riziko výskytu infekce močových cest je vyšší:

Infekce močových cest není radno podcenit. Neléčené záněty mohou přerůst ve vážné problémy a způsobit například močovou inkontinenci.

Už vás samovolné úniky moči trápí? Vyzkoušejte inkontinenční vložky zdarma. Ochrání vás v každé situaci.

Přečtěte si také: