Zdá se, že se nacházíte v <country>

Přejděte na své místní stránky TENA a získejte informace platné pro váš trh.

Prostata a její funkce

Trápí vás potíže s prostatou? Zbavte se jich, dokud to jde!

Potíže s prostatou od určitého věku postihují téměř všechny muže. Zánět prostaty však dokáže pěkně potrápit i mladší ročníky! Poradíme Vám, jak jim předejít i jak je zmírnit.

Prostataneboli předstojná žláza u muže obklopuje první úsek močové trubice. Nachází se bezprostředně pod močovým měchýřem a před konečníkem a jejím úkolem je produkce látek, které se dostávají do mužského semene při jeho průtoku ze semenných váčků do močové trubice.


Prostata a věk

Zatímco u novorozenců prostata váží několik gramů, v pubertě se postupně začíná zvětšovat. Růst prostaty končí okolo dvacátého roku života, kdy se její váha ustaluje na hmotnosti okolo dvaceti gramů. K dalšímu, to už nežádoucímu zvětšování prostaty pak dochází po dovršení padesátého roku života.


Prostatitida

Jen výjimečně se problémy s prostatou objevují před třicátým rokem života. Třicátníky a čtyřicátníky ovšem často postihuje tzv. prostatitida, zánět prostaty. Ten bývá vyvolán bakteriální infekcí a může být i sexuálně přenosný. Tato nemoc se častěji vyskytuje u mužů, kteří prodělalizánět močového měchýřeči zánět močových cest. Při léčbě se většinou nasazují antibiotika.


Zvětšení prostaty

Muže starších padesáti let často postihuje zvětšení prostaty, které může ztěžovat i močení, neboť dochází ke svírání močové trubice. Při mírných příznacích v podstatě není třeba zahajovat léčbu. V případě příznaků vážnějších se přistupuje k chirurgickému odstranění prostaty. Únik moči je možné řešit pomocí cévkování.


Rakovina prostaty

Muže vyššího věku také často postihuje rakovina prostaty, jejíž příznaky jsou v podstatě totožné jako u prostaty zvětšené. Prognóza u rakoviny prostaty závisí na stadiu, v němž je odhalena. U pokročilých stádií prognózy bohužel dobré nebývají.


Dbejte na prevenci

Potížím s prostatou je možné předejít prevencí. Vhodnou stravou je dokonce možné zpomalit průběh a zmírnit projevy zvětšené prostaty. Pacienti by se v první řadě měli vyhnout potravinám dráždícím močové cesty, jako jsou nikotin, koření, káva a alkohol. Naopak by do svého jídelníčku měli zařadit rajčata, sóju a ořechy.


Cvičte a dopřávejte si pravidelný sex

Celkově by měli zvýšit příjem vlákniny, ale i selenu a zinku. Ten najdete v pšeničných klíčcích, sezamových semínkách, javorovém cukru, olejnatých ořechách, dýňových semínkách a luštěninách. Jako nejlepší prevenci rakoviny odborníci uvádějí pravidelný sex a cvičení.Únik močipak dokáží úspěšně redukovat například správně prováděné Kegelovy cviky.