Máte problémy s močením? Možná vás trápí hypertrofie prostaty

Máte problémy s močením? Možná vás trápí hypertrofie prostaty

Málokterý orgán umí muže potrápit tak jako prostata. Nachází se v oblasti malé pánve pod močovým měchýřem. Příčinou problémů s močením může být právě zvětšená prostata. Zní to děsivě? Ve skutečnosti však nejde o vážný problém, který by se nedal řešit. Následující článek vám odpoví na všechny otázky, které by vás o hypertrofii prostaty mohly zajímat.

Zdravá prostata mladého muže váží mezi 30 a 40 gramy a připomíná kaštan nebo menší vlašský ořech. Po celý život však na žlázu působí hormony, především testosteron, kvůli kterému postupně dochází k jejímu zvětšování. Po padesátce má prostatu zvětšenou již kolem 40 % mužů. A nejde jen o její zvětšení, ale o konkrétní problémy, které se kvůli tomu projeví. Po sedmdesátce již prakticky nenajdete muže, který by změny na prostatě neměl. 

Nepanikařte, zvětšená prostata není rakovina

Muži, pokud jde o prostatu, umí panikařit. Mnohdy ale opačně, než by měli. Tím, že se uzavřou do sebe a místo toho, aby své problémy řešili, o nich mlčí. Ve skutečnosti zvětšená prostata, tedy benigní hypertrofie prostaty (též BHP), není rakovina, a dokonce není ani příčinou jejího vzniku. Jejich příznaky vám však bez odborného vyšetření mohou připadat podobné. Jakmile se u vás objeví potíže s močením, navštivte urologa. Věřte, že jen tímto krokem se vám uleví.

Pro uklidnění, i rakovina prostaty je v počátečních stádiích snadno léčitelná – dokonce s úspěšností až 99 %.

Příznaky hypertrofie prostaty

Příznaky zvětšené prostaty sice výrazně zhoršují kvalitu běžného života, ale pozitivní je, že se dají řešit. Během inkontinence nanejvýš oceníte inkontinenční pomůcky pro muže značky TENA. Určitě je ale lepší používat je jen po dobu nezbytně nutnou, než se vaše problémy s pomocí lékařů nezlepší.

Podle IKEM jsou nejčastějšími příznaky zvětšené prostaty tyto:

1.      Mikční (tedy vyprazdňovací příznaky) hypertrofie prostaty

· Na zahájení močení si musíme počkat, obtížně se nám totiž zahajuje.

· Močíme slabým a pomalu tekoucím proudem.

· Močení může být namáhavé a pociťujeme jej jako bolestivé.

· Nedojde k úplnému vyprázdnění močového měchýře. Pociťujeme neúplné vyprázdnění a chodíme často a krátce po sobě opakovaně na toaletu.

· Může docházet k samovolnému ukapávání moči z přeplněného močového měchýře (inkontinence z přeplnění).

· Výjimečně dojde k zástavě močení.

2.      Jímací příznaky (tedy ty, které vzniknou drážděním měchýře zvětšenou prostatou)

· Trápí nás naléhavé a časté nucení k močení.

· Močení v noci se stane běžným, a to i opakovaně.

· Močíme v krátkých intervalech a trápí nás přerušované močení.

· Proud moči je slabý.

· Pocit potřeby se vymočit vzniká náhle, jen stěží jde moč udržet. Mnohdy nám nechtěně unikne.

· Pociťujeme bolesti v oblasti podbřišku.

Jak na léčbu zvětšené prostaty?

Léčba zvětšené prostaty rozhodně není práce pro domácího kutila, ani amatérského bylinkáře. I když se některým rostlinám přisuzuje potenciální léčebný účinek, není to prokázáno žádnými vědeckými studiemi. Jakmile tedy zaznamenáváte výše zmíněné příznaky, vždy je lepší navštívit lékaře. Ten případně vyloučí i vaše obavy z rakoviny prostaty, čímž získáte klid na duši.

Změna životního stylu

Lékař vám při mírných problémech se zvětšenou prostatou doporučí řadu změn v životním stylu, třeba v pitném režimu. Nevhodné je pití kávy, močopudných čajů, alkoholu či pití na noc. Tak či tak dodržujte pitný režim a omezte příjem červeného masa a nezdravých tuků. Do jídelníčku zařaďte zdravé bílkoviny a zeleninu. Často se i mužům doporučují z tzv. Kegelovy cviky, případně jakýkoliv jiný pohyb.

Na výrazněji zvětšenou prostatu pak lékaři obvykle předepisují léky, které působí přímo na zvětšenou svalovinu prostaty. Možného zákroku se bát nemusíte – jenom u komplikovaných potíží se problém řeší chirurgicky. Obvykle jde o šetrnou endoskopickou nebo laserovou operaci.