Máte problémy s močením? Možná vás trápí hypertrofie prostaty

Málokterý orgán umí muže potrápit tak jako . Hypertrofie prostaty může způsobovat nepříjemné problémy s močením. Nejde však o neřešitelný problém. Následující článek vám odpoví na všechny otázky, které by vás o hypertrofii prostaty mohly zajímat.

Kde je prostata?

se nachází v oblasti malé pánve pod močovým měchýřem. Jde o orgán ve tvaru kaštanu nebo menšího vlašského ořechu. Zdravá prostata mladého muže váží mezi 30 a 40 gramy. Po padesátce se ale zvětší až u 40 % mužů. Po sedmdesátce již prakticky nenajdete muže, který by změny na prostatě neměl.

Jaké způsobuje zvětšená prostata problémy?

Po celý život na žlázu působí hormony, především testosteron, kvůli kterým postupně dochází ke zvětšování prostaty (hypertrofie), které s sebou přináší konkrétní problémy, jako jsou potíže s močením nebo inkontinence.

Příznaky zvětšené prostaty

Příznaky zvětšené prostaty sice výrazně zhoršují kvalitu běžného života, ale dají se řešit. Podle IKEMu se dělí na mikční a jímací.

1.      Mikční (tedy vyprazdňovací příznaky) hypertrofie prostaty

Mezi mikční čili vyprazdňovací příznaky zvětšené prostaty patří:

·          obtížné zahajování ,

·          močení slabým a pomalu tekoucím proudem,

·          namáhavé, až bolestivé močení,

·          neschopnost úplně vyprázdnit močový měchýř,

·          nutnost častých návštěv toalety,

·          samovolné ukapávání moči z přeplněného močového měchýře (inkontinence z přeplnění),

·          zástava močení.

2.      Jímací příznaky

Mezi jímací příznaky, tedy ty, které vzniknou drážděním měchýře zvětšenou prostatou, patří:

·          naléhavé a časté nucení k močení,

·          častá a opakující se potřeba močit v noci,

·          močení v krátkých intervalech,

·          přerušované močení,

·          slabý proud moči,

·          samovolné úniky moči,

·          bolesti v oblasti podbřišku.

Jak na léčbu zvětšené prostaty?

Léčba zvětšené prostaty rozhodně není práce pro domácího kutila ani amatérského bylinkáře. I když se některým rostlinám přisuzuje potenciální léčebný účinek, není to prokázáno žádnými vědeckými studiemi. Jakmile tedy zaznamenáváte výše zmíněné příznaky, vždy je lepší navštívit lékaře. Ten případně vyloučí i vaše obavy z rakoviny prostaty, čímž získáte klid na duši.

Pokud vám zvětšená způsobuje problémy se samovolnými úniky moči, oceníte inkontinenční pomůcky pro muže značky TENA. Určitě je ale lepší používat je jen po dobu nezbytně nutnou, než se vaše problémy s pomocí lékařů nezlepší.

Prospěje i změna životního stylu

Lékař vám při mírných problémech se zvětšenou prostatou doporučí řadu změn v životním stylu, třeba v pitném režimu. Nevhodné je:

·          pití kávy,

·          močopudných čajů,

·          alkoholu,

·          pití na noc.

V každém případě dodržujte pitný režim a omezte příjem červeného masa a nezdravých tuků. Do jídelníčku zařaďte zdravé bílkoviny a zeleninu. Často se i mužům doporučuje posilování svalů pánevního dna.

Na výrazněji zvětšenou prostatu pak lékaři obvykle předepisují léky, které působí přímo na zvětšenou svalovinu prostaty. Možného zákroku se bát nemusíte – jenom u komplikovaných potíží se problém řeší chirurgicky. Obvykle jde o šetrnou endoskopickou nebo laserovou operaci.

Zvětšená prostata není rakovina

Muži, pokud jde o prostatu, umějí panikařit. Mnohdy ale opačně, než by měli. Tím, že se uzavřou do sebe a místo toho, aby své problémy řešili, o nich mlčí. Ve skutečnosti zvětšená , tedy benigní hypertrofie prostaty (též BHP), není rakovina, a dokonce není ani příčinou jejího vzniku. Jejich příznaky vám však bez odborného vyšetření mohou připadat podobné. Jakmile se u vás objeví potíže s močením, navštivte urologa. Věřte, že jen tímto krokem se vám uleví.

Pokud doktor přece jen diagnostikuje rakovinu, nepanikařte. Rakovina prostaty je v počátečních stadiích snadno léčitelná – dokonce s úspěšností až 99 %.

Přečtěte si, jak probíhá léčba rakoviny prostaty.