Menopauzou život nekončí. Jak ji zvládnout a zůstat fit?

neboli klimakterium či přechod je fyziologický proces, ke kterému dochází v pozdním stadiu reprodukčního věku ženy. Tento přirozený jev způsobuje útlum funkce vaječníků, a tím se snižuje tvorba hormonů (estrogenu a progesteronu). To má za následek ukončení plodnosti, na které se váže hned několik fyzických i psychických změn. Jak tuto etapu zvládnout s grácií a zůstat fit?

Co je menopauza?

může být nepříjemným přechodným stadiem mezi plodnou a neplodnou fází života ženy (i muže). Ženy se s ní setkávají zhruba mezi 45. a 50. rokem, existují ovšem výjimky. Začátek přechodu se odvíjí od řady faktorů, jako je například dědičnost či rasa.

Během klimakteria se menstruace zkracuje a slábne, často se stává nepravidelnou (silné krvácení, nebo špinění mezi periodami = intermenstruační krvácení). Celkový cyklus se prodlužuje, až se perioda zcela vytratí. Během menopauzy je stále možné otěhotnět, proto je třeba dbát na řádné užívání antikoncepčních pomůcek. Ženy v klimakteriu se mohou potkat i s atrofií poševní sliznice, která může vést k nepříjemnému pocitu až bolestem při pohlavním styku či žlutému výtoku.

Jak dlouho menopauza trvá?

Začátek přechodu se nazývá premenopauza, která zahajuje až několikaletý proces. Menopauza běžně trvá tři až pět let, ale i déle. Její nástup nesouvisí s první menstruací.

Příznaky menopauzy a jak s nimi bojovat

 Příznaky menopauzy zcela zásadně mění a často znepříjemňují život většině žen. Mezi ty nejčastější patří:

  • nepravidelná menstruace,
  • návaly horka a zimy,
  • bolest v podbřišku,
  • poruchy spánku a noční pocení,
  • změny nálad a deprese,
  • utlumení libida,
  • zadržování vody v těle,
  • přibírání na váze a nadýmání,
  • úbytek vody v pokožce (suchá kůže nebo vypadávání vlasů),
  • ale i močová a zvýšené riziko zánětu močových cest.

Jestliže má žena chirurgicky odstraněné vaječníky, příznaky mohou přicházet i s několikanásobně větší silou, a to kvůli radikálnímu poklesu hormonů. K potlačení zdravotních obtíží se užívá tzv. hormonální substituční terapie (HRT), kdy jsou předepsány léky dodávající organismu potřebné hormony.

Speciální dieta v menopauze pomůže s některými symptomy

Typickými nepříjemnými pocity, na které si ženy stěžují, bývají návaly horka a změny nálad. Neobjevují se sice u všech, jsou však pro toto období charakteristické. Pomoci mohou různé doplňky stravy a bylinky. Obecně je nejúčinnější zdravý životní styl – jídelníček v menopauze by měl být vyvážený a pohyb pravidelný.

Posílení pánevního dna pomůže s inkontinencí

Ve vyšším věku je normální, že svaly pánevního dna ochabují a nedostatečné množství estrogenu celou oblast vysušuje a činí křehčí, následkem čehož se mnoho žen začne potýkat s takzvanou urgentní inkontinencí, při které dochází k samovolnému úniku moči. Pánevní dno lze posílit hned několika způsoby:

● technikou Pelvicore,

Jestliže jste se s nechtěnými úniky moči již setkala, spolehnout se můžete na naše inkontinenční pomůcky, pokud nevíte, které by pro vás mohly být ty pravé, vyzkoušejte vzorky zdarma.

Andropauza neboli menopauza u mužů

Podobně jako u žen i u mužů dochází k přirozenému úbytku pohlavních hormonů (androgenů). Příznaky andropauzy jsou totožné s těmi menopauzálními. Rovněž se dají léčit substituční terapií, která ovšem není vhodná pro pacienty s rakovinou prostaty a dalšími nádorovými onemocněními.

Přečtěte si také: