Menopauzou život nekončí. Co přináší a jak ji zvládnout?

Menopauze se nevyhne žádná žena a nejedna se další fáze života děsí. S dostatkem informací se ale i zdánlivě nelehké období dá zvládnout s grácií. Poradíme vám, na co se připravit.

Mezi čtyřicítkou a šedesátkou ženám u dveří zazvoní „paní“, která se představí jménem . Nejraději by jí před nosem zabouchly dveře, jenomže je to „bába“ neodbytná. Zpočátku se zdá, že nepřináší nic dobrého. Ženám připomíná, jak jsou staré, psychicky je deptá a na návštěvě zůstává poměrně dlouho. Když ale konečně odejde, většina žen zjistí, že jejich život zdaleka neskončil. Možná se naopak od mnohého osvobodily a jsou připravené vstoupit do třetí etapy života.

Co je menopauza?

, známá i jako klimakterium, je nepříjemnou mezifází mezi plodnou a neplodnou etapou života ženy. Během menopauzy tělo utlumuje funkci vaječníků, snižuje produkci ženských hormonů (progesteronu a estrogenu) a zastavuje menstruační cyklus.

V jakém věku očekávat menopauzu a jak dlouho trvá?

 Průměrná Češka se do období menopauzy dostává v 51 letech. Přijít ale může už kolem čtyřicítky, nebo naopak až těsně před šedesátkou. Ještě před menopauzou však přichází období premenopauzy.

Mnohé překvapí, že zpravidla trvá několik let. Obvykle tři až pět, někdy i déle. Její nástup rozhodně není dán tím, kdy žena začala menstruovat. Přesto si řada žen myslí, že čím dříve začaly v dospívání menstruovat, tím dříve se pak u nich dostaví menopauza, protože prostě začnou docházet či zcela dojdou vajíčka. Začátek menopauzy je však dán spíše dědičnými faktory.

Příznaky menopauzy a jak s nimi bojovat

Příznaky menopauzy zcela zásadně mění a často znepříjemňují život většině žen. Mezi ty nejčastější patří:

  • vynechání menstruace,
  • dlouhé menstruace,
  • návaly horka a zimy,
  • nespavost,
  • změny nálad až deprese,
  • sexuální dysfunkce,
  • vaginální změny,
  • přibírání na váze,
  • suchá kůže nebo vlasy,
  • inkontinence.

Kdo si myslí, že klimakterium je stav, kdy lusknutím prstu skončí menstruace, plete se. Proces ukončování činnosti vaječníků je pozvolný. Četnost ovulací se snižuje, menstruace může být nepravidelná a dlouhá. Pokud vás trápívaly menstruační bolesti hlavy, počítejte s nimi i během menopauzy. Pravděpodobně se dostaví.

Dieta v menopauze pomůže s některými symptomy

Typickými nepříjemnými pocity, na které si ženy stěžují, bývají návaly horka a změny nálad. Neobjevují se sice u všech, jsou však pro toto období charakteristické. Pomoci mohou různé doplňky stravy a bylinky. Obecně je nejúčinnější změna životního stylu. Trochu více myslet na sebe, hýbat se a mlsat zdravěji než doposud.

Posilte svaly pánevního dna a vyhněte se inkontinenci

Problémy v menopauze a též v postmenopauze skutečně přicházejí. Ubývá estrogen a povolují svaly pánevního dna, následkem čehož se mnoho žen začne potýkat s urgentní inkontinencí. Udržení pevného pánevního dna je nejúčinnější prevencí. Dopomůže vám k tomu:

Pokud už vás potíže se samovolnými úniky moči trápí, spolehlivě vás v každé situaci ochrání inkontinenční pomůcky TENA Lady.

Přečtěte si také: