Andropauza aneb i muži mají přechod

O ženském přechodu, tedy menopauze, toho bylo napsáno mnoho. Spousta lidí však nemá tušení, že existuje i mužský ekvivalent. Také muži se v pokročilém věku dostávají do přechodu a trápí je podobné potíže jako ženy. Jen se o tom příliš nemluví.

 

U žen má menopauza jednoznačný příznak, a to ztrátu menstruace. Naproti tomu přechod u mužů přichází pomalu, poklidně a mnohdy si ho ani nevšimnou. Stejně jako u žen, někdo nemá prakticky žádné příznaky. Někteří se však mohou divit, proč jsou neustále podráždění či unavení. S přechodem si takovou situaci spojuje málokterý muž.

Jaké příznaky má andropauza?

Hormony v přechodu s sebou nesou různé změny. Typické jsou ty emociálnípodrážděnost, náladovost, nespavost, nervozita, sklon k depresím. Často se přidává nechuť k sexu či neschopnost dosáhnout erekce. Poměrně běžným problémem je i inkontinence.

Všechny tyto potíže mohou mít samozřejmě i jinou příčinu, a proto všichni, kdo se chtějí dozvědět, zda je na vině andropauza, nebo něco jiného, by měli zamířit k lékaři. Ten jim změří hladinu testosteronu.

Hladina testosteronu u mužů klesá již od 30. roku věku

Přechod u mužů přichází v podobném věku jako u žen, nejčastěji je to v období od 50 do 55 let. Tedy v tomto věku nastává to hlavní, ve skutečnosti se však mužské tělo na přechod připravuje mnohem delší dobu. Testosteron začíná ubývat již po třicítce, každý rok je ho asi o 1 % méně.

Testosteron má mnoho lidí spojený pouze se sexuální výkonností, ve skutečnosti má tento hormon vliv na mnoho dalších věcí. Jeho snížená hladina způsobuje například:

     řídnutí kostí, tedy osteoporózu, podle statistik se navíc muži hůře zotavují ze zlomenin kyčle,

     zvýšený krevní tlak,

     vyšší cholesterol.

Spolu s vysokým krevním tlakem a hladinou cholesterolu přichází také vyšší riziko vzniku mrtvice, infarktu či hypertenze.

Jak s andropauzou bojovat?

Jde o fyziologický proces, jemuž se nelze vyhnout. Jediné, co můžete udělat, je zmírňovat jeho příznaky, a to až do té doby, že přechod nakonec vlastně ani nepocítíte.

Mírné příznaky pozorují muži, kteří dodržují zdravou životosprávu. Důležité je správné stravování, psychická pohoda a také dostatek sportovních aktivit. Ty mimochodem podporují tvorbu testosteronu a pomáhají bojovat proti obezitě, která také způsobuje výraznější příznaky andropauzy. Na druhou stranu, v přechodu přichází také pokles energie a výkonnosti, takže se sportem by se to nemělo úplně přehánět. Vždy záleží na konkrétním jedinci.

 

S tím, co s sebou přechod přináší, se vždycky lze nějak vypořádat. K podrážděnosti a náladovosti musí být tolerantní okolí, sexuální problémy musí pochopit partnerka. S inkontinencí pomohou inkontinenční pomůcky. Opět je třeba uvést na pravou míru další mýtus. Inkontinenční vložky či kalhotky nejsou určené pouze ženám, pod značkou TENA se prodávají i inkontinenční pomůcky pro muže. Andropauza sice komplikuje život, ale zkuste se na to podívat jinak. Buďte vděční za všechno, co vám vaše tělo během života umožnilo, a přijměte fakt, že období největší výkonnosti končí.

Můžete vyzkoušet i doplňky stravy

Druhou variantu řešení představují různé podpůrné léky a potravinové doplňky. Hormonální léčba, tedy dodávání testosteronu, je sice možné, ale rozhodně ne pro všechny. Terapie testosteronem není vhodná pro pacienty s rakovinou prostaty, jaterními či ledvinovými potížemi, diabetiky ani pro pacienty s cévním onemocněním. V každém případě se ale vždy před podstoupením nějaké léčby, či naordinováním léků, ale i doplňků stravy, poraďte se svým lékařem. Nikdy se do léčby nepouštějte sami bez doporučení lékaře.