Proč lze těhotenství snadno zaměnit za menopauzu a naopak?

je nedílnou součástí života ženy. U každé však probíhá jinak a některé příznaky se nápadně podobají stavu, kdy je žena v očekávání. Jak je možné, že lze klimakterium snadno zaměnit za těhotenství a opačně?

Může žena v přechodu otěhotnět?

Hlavním následkem menopauzy je ztráta plodnosti, ta však nepřichází ze dne na den. Počáteční vynechání menstruace na 2 či 3 měsíce neznamená, že čtvrtý měsíc se perioda znovu neobjeví. A tam, kde je menstruace, je i ovulace. Proto by se, pokud není otěhotnění v plánu, nemělo ani během přechodu zapomínat na používání antikoncepčních pomůcek.

Projevy menopauzy i těhotenství

obvykle začíná kolem padesátého roku života, kdy se oslabuje aktivita vaječníků a dochází k hormonálním změnám, které vedou ke ztrátě plodnosti. Nejčastějšími příznaky menopauzy, které jsou lehce zaměnitelné za ty těhotenské, jsou:

  • únava,
  • vynechání menstruační periody,
  • nafouklé břicho,
  • bolest prsou,
  • poruchy spánku,
  • vyšší tlak,
  • nervozita,
  • časté změny nálad,
  • zvýšení tělesné hmotnosti.

Ženy v pokročilém věku se již připravují na novou etapu života (bez menstruace), a proto si výše uvedené příznaky nespojí s těhotenstvím, nýbrž s přechodem. Že jsou v očekávání, často zjistí až po třech měsících, kdy už pociťují pohyby miminka.

Předčasná menopauza

může nastat i o něco dříve, než je běžné. Předčasné klimakterium se může objevit i u žen, které sotva přesáhly hranici 20 let. Nejčastější příčinou bývá nezdravý životní styl a nízká hmotnost – tělesný tuk totiž podporuje tvorbu estrogenu, jehož nedostatek zapříčiňuje vynechání menstruace.

Předčasná menopauza může být následkem i různých onemocnění, jako je Turnerův syndrom či autoimunitní onemocnění (systémový lupus erythematodes, revmatoidní artritida, Kawasakiho choroba a mnoho dalších), kdy tělo produkuje látky, které poškozují vaječníky.

Menopauza a růst prsou

Zvláštním jevem, který se v menopauze objevuje, je zvětšení prsou až o dvě velikosti. Náhlý růst prsou má na svědomí odlišná hormonální skladba od té před menopauzou.

Menstruace v těhotenství

Menstruace v těhotenství není možná, pár dnů od početí však může nastat takzvané implantační krvácení. Jde o stav, kdy při hnízdění (implantaci) oplozené vajíčko poraní silně prokrvenou děložní výstelku a způsobí tak lehké krvácení. Implantační krvácení je přirozený proces, pokud je ale krvácení silné a neustává, je nutné vyhledat lékaře.

Menstruační cyklus je během těhotenství blokován. Jelikož je vajíčko oplodněno, není potřeba ho odplavovat z těla pryč. Protože lze ale implantační krvácení snadno zaměnit za to menstruační, ženy v klimakteriu si nemusejí všimnout, že jsou v jiném stavu.

Těhotenství po 40. roce nemusí být problém

Zjistíte-li během menopauzy, že jste těhotná, přizpůsobte tomu svůj životní styl. Současná medicína dokáže zajistit, že i starší ženy přivedou na svět zdravé děti, je však potřeba tomu jít naproti. Těhotenství po čtyřicítce, či dokonce po padesátce tak sice v mnoha případech není problém, mohou jej ale doprovázet určité zdravotní komplikace, jako je například inkontinence.

Úniky moči v těhotenství

Věk a těhotenství jsou faktory, které zvyšují pravděpodobnost výskytu inkontinence u žen. Během těhotenství totiž dochází ke zvýšenému tlaku na svaly pánevního dna, vagínu i močový měchýř, který tak ztrácí na své elasticitě.

Proti úniku moči můžete bojovat Kegelovými cviky, jež jsou určené právě na posilování pánevního dna. Nejsou náročné a vykonávat je můžete prakticky kdekoliv a kdykoliv. S únikem moči v těhotenství vám pomůže i váš lékař, a to předepsáním estrogenové léčby v podobě krémů a vaginálních čípků.

Po porodu inkontinence často odezní sama, v mezidobí vás ochrání spolehlivé inkontinenční pomůcky. Nemáte s nimi zkušenost? Vyzkoušejte vzorek zdarma.

 Přečtěte si také: