Únik moči v těhotenství

Těhotenství, očekávání nového člena rodiny se označuje za nejkrásnější období v životě ženy. Bohužel má však i své stinné stránky. Zatímco takové ranní nevolnosti jsou v souvislosti s těhotenstvím skloňovány bez obav a předsudků, v těhotenství je natolik intimním tématem, že se o ní téměř nemluví.

Inkontinence v těhotenství nesmí být tabu

Obecně je inkontinence i v moderní společnosti ještě stále tabu. Téma se sice otevírá, ale především v souvislosti s pokročilým věkem. Močová inkontinence se přitom netýká pouze seniorů. Samovolný únik moči v těhotenství trápí dle statistik více než polovinu žen v očekávání a až třetinu žen omezuje i po porodu.

může negativně ovlivnit psychiku ženy. Odráží se ve společenské izolovanosti, úzkostech či nespavosti. Ovlivňuje společenský život a může mít nepříjemné hygienické a zdravotní dopady. Ženy trpící únikem moči mají vyšší riziko zánětu močových cest, protože vlhko i častější mytí podporuje rozvoj infekcí.

Samovolný únik moči je většinou léčitelný, a to v každém věku. Právě kvůli studu či skrývání potíží dokonce i před odborníky však léčbu podstoupí jen minimum žen. Je na čase to změnit!

Dva typy inkontinence

Rozlišujeme tzv. stresovou inkontinenci, která se objevuje v důsledku náhlého zvýšeného nitrobřišního tlaku, spojeného s konkrétní fyzickou aktivitou. Únik moči se dostavuje například při kašli, kýchání, smrkání, při smíchu, zvedání těžkých břemen, prudkém pohybu apod.

Vedle stresové existuje tzv. urgentní inkontinence, která je výsledkem urgentní potřeby močení. Má příčinu v kontrakcích močového měchýře, spojených s naléhavou potřebou . Únik moči však může přijít i v případě nenaplněného močového měchýře, například když žena slyší téct vodu.

postihuje nejčastěji ženy po menopauze, zatímco inkontinence v těhotenství bývá spíše typu stresového. Nepříznivě působí také tlak rostoucího plodu na močový měchýř.

Jaké jsou příčiny inkontinence v těhotenství?

Na vzniku v těhotenství se podílí hned několik faktorů. Inkontinence je částečně daná vrozenými defekty. Může být spojena s náročnými porody v minulosti, ale také dlouhodobou fyzickou námahou, vyšší hmotností, užíváním léků nebo s některými zdravotními potížemi, jako je například cukrovka. Může jít i o nedoléčený zánět močového měchýře či zánět močových cest v minulosti, k jejich příznakům patří i inkontinence.

Jednou z těch nejvýznamnějších příčin vzniku inkontinence je ochablost svalů pánevního dna a hormonální změny, které mají vliv na uvolnění svalových tkání.

Prevence i v těhotenství tedy spočívá především v posilování pánevního dna.

Nejčastější je únik moči ve třetím trimestru

se nejčastěji objevuje ve třetím trimestru, kdy je děloha největší. Úniky moči však zpravidla bývají jen slabé a s porodem často sami odezní. Do té doby je vhodné využívat ochranné inkontinenční pomůcky.

Jak se léčí inkontinence?

Pokud jde o zmiňovaný zánět močových cest, zánět močového měchýře nebo jiné onemocnění s projevy v podobě , pochopitelně je potřeba vyléčit primární nemoc.

Léčba samotné inkontinence zahrnuje cvičení pánevního dna, také elektrostimulaci pánevních svalů nebo speciální zdravotní vaginální kuličky. V nejtěžších případech může lékař doporučit operaci močového ústrojí spočívající v odstranění defektů pánevního dna.

Přečtěte si také:

Ochablost močového měchýře kvůli neurologické poruše

Ochablost močového měchýře způsobená zdravotním stavem