Inkontinence v těhotenství

Inkontinence v těhotenství

Těhotenství, očekávání nového člena rodiny se označuje jako nejkrásnější období v životě ženy. Bohužel má však i své stinné stránky. Zatímco takové ranní nevolnosti jsou v souvislosti s těhotenstvím skloňovány bez obav a předsudků, inkontinence v těhotenství je natolik intimním tématem, že se o ní téměř nemluví.

Tabu, které je třeba odstranit

Obecně je inkontinence – samovolný únik moči i v moderní společnosti ještě stále tabu. Téma se sice otevírá, ale především jako problém seniorů, resp. seniorek. Přitom může postihnout ženu v jakémkoliv věku. Inkontinence v těhotenství trápí dle statistik více než polovinu žen v očekávání a až třetinu žen omezuje i po porodu.

Inkontinence vždy negativně ovlivňuje psychiku ženy, odráží se ve společenské izolovanosti, úzkostech či nespavosti. Ovlivňuje společenský život a psychiku ženy, má nepříjemná hlediska hygienická a zdravotní. Ženy trpící únikem moči mají vyšší riziko zánětu močových cest a zánětu močového měchýře, protože vlhko i častější mytí podporuje rozvoj infekcí.

Samovolný únik moči je většinou léčitelný, a to v každém věku. Právě kvůli studu či skrývání potíží dokonce i před odborníky však léčbu podstoupí jen minimum žen. Je na čase to změnit!

Dva typy inkontinence

Rozlišujeme tzv. stresovou neboli zátěžovou inkontinenci, která se objevuje v důsledku náhlého zvýšeného nitrobřišního tlaku, spojeného s konkrétní fyzickou aktivitou. Únik moči se dostavuje například při kašli, kýchání, smrkání, při smíchu, zvedání těžkých břemen, prudkém pohybu apod. 

Vedle stresové inkontinence existuje tzv. urgentní inkontinence, která je výsledkem urgentní potřeby močení. Má příčinu v kontrakcích močového měchýře, spojených s naléhavou potřebou močení. Únik moči však může přijít i v případě nenaplněného močového měchýře, například když žena slyší téct vodu.

Urgentní inkontinence postihuje nejčastěji ženy po menopauze, zatímco inkontinence v těhotenství bývá spíše typu stresového. Jde i o tlak rostoucího plodu na močový měchýř.

Jaké jsou příčiny inkontinence v těhotenství?

Na vzniku inkontinence v těhotenství se podílí hned několik faktorů. Inkontinence je částečně daná vrozenými defekty. Může být spojena s náročnými porody v minulosti, ale také dlouhodobou fyzickou námahou, vyšší hmotností, užíváním léků nebo s některými zdravotními potížemi, jako je například cukrovka. Může jít i o nedoléčený zánět močového měchýře či zánět močových cest v minulosti, k jejich příznakům patří i inkontinence.

Jednou z těch nejvýznamnějších příčin vzniku inkontinence je ochablost svalů pánevního dna a hormonální změny, které mají vliv na uvolnění svalových tkání. 

Prevence i léčba inkontinence v těhotenství tedy spočívá především v posilování pánevního dna.

Jak se léčí inkontinence?

Pokud jde o zmiňovaný zánět močových cest, zánět močového měchýře nebo jiné onemocnění s projevy v podobě inkontinence, pochopitelně je potřeba vyléčit primární nemoc. 

Léčba samotné inkontinence zahrnuje cvičení pánevního dna, také elektrostimulaci pánevních svalů nebo speciální zdravotní vaginální kuličky. V nejtěžších případech nastupuje operační léčba inkontinence spočívající v odstranění defektů pánevního dna.