Inkontinence po porodu

netrápí jen seniory. Potíže s únikem moči často postihnou ženy v těhotenství a po porodu. Poradíme vám, jak potížím po porodu předcházet, nebo jak se již existující inkontinence částečně nebo v některých případech i zcela zbavit.

Inkontinence v těhotenství a po porodu

Za inkontinencí v těhotenství a po porodu stojí ochablé svaly pánevního dna. Přispět ale může také prodělaný zánět močového měchýře.

Situace by se postupem času měla zlepšit sama. Obecně se uvádí, že pokud se tak nestane do půl roku po porodu, je potřeba navštívit lékaře. Větší poškození pánevního dna se obvykle neobejde bez chirurgického zásahu. Do této fáze se ovšem vůbec nemusíte dostat, budete-li pravidelně posilovat svaly pánevního dna

Jak léčit inkontinenci po porodu?

Základem je mít silné svaly pánevního dna. Ty často zůstávají po těhotenství a porodu natolik ochablé, že moč zkrátka neudrží. Proto je důležité svaly posilovat i preventivně. Možností je hned několik. Než začnete cvičit, je ale potřeba svaly správně lokalizovat.

Jak lokalizovat svaly pánevního dna?

Svaly pánevního dna jsou ty, které zpevníte například při násilném . S jejich přesnější lokalizací vám může pomoct speciální balonek, který si zavedete do pochvy. Při každém zpevnění a uvolnění svalů pánevního dna dojde k mírnému pohybu balonku, a vy tak budete vědět, na jakou oblast se při cvičení zaměřit.

Cviky proti inkontinenci po porodu

Základním cvikem, který vám pomůže s únikem moči po porodu, je zatínání svalů pánevního dna. Na tři vteřiny zatněte a na stejnou dobu jej uvolněte. Tuto sérii několikrát po sobě zopakujte.

Postupem času dobu zpevnění svalstva zvyšujte až na deset vteřin. Nakonec by se vaše sestava měla skládat ze čtyř opakování deseti vteřin zpevnění následovaných deseti vteřinami uvolnění. Budete-li cvičit opravdu pravidelně, výsledky se brzy dostaví.

Pokud vás už trápí a bojíte se nechtěného úniku moči při cvičení, pořiďte si inkontinenční pomůcky nebo vyzkoušejte vzorek zdarma.

Základní cvik můžete obohatit dalšími technikami pro posílení svalů pánevního dna, jako jsou:

·         Kegelovy cviky,

·         Pelvicore technika,

·         cvičení s vaginálními kuličkami.

Přečtěte si více o inkontinenci a dalších problémech, které vás mohou v těhotenství či po porodu potkat:

·         Zánět močových cest po porodu,

·         Zánět močových cest v těhotenství,

·         Inkontinence v těhotenství.