Zánět močových cest po porodu

Těhotenství a porod je pro tělo velkou zátěží. Obecně se tzv. šestinedělí považuje za dobu určenou k regeneraci rodičky. Ale spíše je to období, kdy se mohou objevit různé poporodní komplikace a žena se z nich snaží dostat. Navíc za ztížených podmínek, protože lékaři obvykle nechtějí kvůli kojení předepsat žádné léky. Nepříjemnou komplikací je proto i zánět močového měchýře, který se jinak běžně léčí antibiotiky.

Co způsobuje zánět močových cest po porodu?

Závažným problémem spojeným s močením je poporodní zánět močových cest. Může dojít k zánětu močové trubice, k zánětu močového měchýře, nebo dokonce k zánětu ledvin.

Za zánět močových cest po porodu může zejména forma vedení porodu. Často jej způsobuje:

• pozdě provedený klystýr,

• nedostatečná hygiena při porodu,

• cévkování.

Zánět močových cest po porodu způsobený fekálními bakteriemi

Klystýr před porodem umí v některých případech narození miminka docela nenásilně urychlit. Problémem však může být, pokud se podá pozdě – žena před porodem nestihne navštívit toaletu, příp. se po ní nestihne umýt. Unikající obsah střev obsahuje fekální bakterie E. coli, které se během porodu dostanou i do močové trubice. Tu osídlí a způsobí infekci močových cest.

Pro snížení rizika zánětu močových cest po porodu je důležitá následná hygiena. Důkladné umytí intimních partií ale rodičkám často ztěžují poporodní bolesti.

V šestinedělí může přílišná hygiena naopak škodit. Obecně platí, že není nutné se mýt po každém . Ani v šestinedělí, kdy se hojí poporodní rány. Zdravá moč má přirozeně dezinfekční účinky. Mytí je však důležité po stolici.

Cévkování při porodu může způsobit další potíže

Kdysi se rodičkám zaváděla cévka na odvod moči téměř automaticky. Mnoho odborníků to však nedoporučuje a kritizuje to i Světová zdravotnická organizace (WHO). Dnes se cévkování používá při císařském řezu (stejně jako při jiných chirurgických zákrocích), ale i při epidurální analgezii.

Cévku vám obvykle zavedou i v případě, že se po vaginálním porodu zhruba do tří hodin nevymočíte samovolně. Většinou je problém způsoben tím, že se močový měchýř při porodu roztáhne, to vede ke snížení jeho citlivosti po porodu, důsledkem čehož se nemůžete vymočit. Rovněž může dojít k tomu, že miminko při průchodu porodními cestami tlačí na močovou trubici, která je následně stlačená a neprůchodná.

Nejčastějšími problémy po cévkování bývají infekce močových cest

Cévkování neboli katetrizace močového měchýře bývá poměrně častou příčinou zanesení infekce do močových cest. Důležité je proto používání sterilního katétru ve sterilním prostředí. A u ošetřujícího zdravotnického personálu je zásadní důkladná hygiena rukou s použitím sterilních rukavic před zákrokem. Důležité je též správné provedení úkonu, při kterém se prostředí močové trubice nekontaminuje bakteriemi z okolí.

Inkontinence po porodu

V šestinedělí se ale mohou objevit i opačné případy, kdy rodičky nejsou schopny moč udržet a dochází k inkontinenci, tedy k samovolnému úniku moči. Inkontinence po porodu je způsobena poškozením a uvolněním vaziva kolem močového měchýře i trubice a povolením svalů pánevního dna. Proto se doporučuje jejich posilování již během těhotenství, a to například pomocí:

Kegelových cviků,

Pelvicore technikou,

Venušiných kuliček. 

Poporodní trápí zejména ženy po vaginálním porodu. Pokud byl navíc komplikovaný, je pravděpodobnost jejího vzniku ještě vyšší. Problémem bývá i vysoká hmotnost rodičky.

Další poporodní komplikace

Každá žena má jiné těhotenství a jiný porod či způsob jeho vedení. Zcela individuální je také zdravotní stav před otěhotněním či v těhotenství. S tím vším souvisí rovněž i případné poporodní komplikace, které se obvykle objeví záhy po porodu a v šestinedělí. Bývá to krvácení, které v šestinedělí nepředstavuje menstruaci (ta přichází až po něm, v případě kojení i později). Dochází i k nepříjemným otokům nohou, psychickým potížím (i když nemusí jít hned o poporodní deprese), problémům souvisejících se zraněním při porodu, s nástřihem a šitím, ale i kvůli špatně zavinuté děloze. 

Přečtěte si také:

Jak těhotenství ovlivňuje váš močový měchýř

Zánět močových cest v těhotenství