Zánět močových cest po porodu

Jedním z častých poporodních problémů je rovněž zánět močových cest

Těhotenství a porod je pro naše tělo velkou zátěží. Většinou si myslíme, že tzv. šestinedělí je dobou určenou k regeneraci rodičky. Ale spíše je to období, kdy se objevují různé poporodní komplikace a my se z nich snažíme dostat. Navíc za ztížených podmínek, protože kojíme a lékaři nám obvykle nechtějí předepsat žádné léky. Nepříjemnou komplikací je i zánět močového měchýře, který se jinak běžně léčí antibiotiky.

Nejčastější poporodní komplikace

Každá žena má jiné těhotenství a jiný porod či způsob jeho vedení. Lišíme se i svým zdravotním stavem před otěhotněním či v těhotenství. S tím vším souvisí rovněž poporodní komplikace, které se obvykle objeví záhy po porodu a v šestinedělí. Bývá to krvácení, které v šestinedělí nepředstavuje menstruaci (ta se objevuje až po něm, nebo pokud kojíme, i později). Objevují se nepříjemné otoky nohou, psychické problémy (i když nemusí jít hned o poporodní deprese), problémy můžeme mít z důvodu zranění při porodu, nástřihu a šití, ale i kvůli špatně zavinuté děloze. Velké množství šestinedělek si stěžuje na problémy s vylučováním moči.

Když nás po porodu trápí močení

Problém s močením, kdy se nemůžeme vymočit, je stav objevující se spíše po porodu. V nemocnici má sestra za úkol hlídat, jestli jste se již vymočila. Jinak zavede cévku. Většinou je problém způsoben tím, že se močový měchýř při porodu roztáhne, a to vede ke snížení jeho citlivosti po porodu, důsledkem čehož se nemůžeme vymočit. Rovněž mohlo miminko při přechodu porodními cestami tlačit na močovou trubici. Ta je teď kvůli tomu pořád stlačená a neprůchodná.

V šestinedělí se ale objevuje i případ opačný, kdy naopak neumíme moč vůbec udržet a dochází k inkontinenci, tedy k samovolnému úniku moči. Inkontinence po porodu je způsobena poškozením a uvolněním vaziva kolem močového měchýře, trubice a k povolení svalů pánevního dna. Proto se doporučuje jejich posilování již během těhotenství. V řadě porodnic dostanete přednášku a vytištěné materiály, jak po porodu právě pánevní dno cvičit a posilovat. Spolu s návodem na cvičení pro rychlé a správné zavinutí dělohy. Poporodní inkontinence trápí zejména ženy po vaginálním porodu. Pokud šlo navíc o komplikovaný porod, je pravděpodobnost jejího vzniku ještě vyšší. Problémem je i vysoká hmotnost rodičky.

Závažným problémem spojeným s močením je poporodní zánět močových cest. Může dojít k zánětu močové trubice, k zánětu močového měchýře, nebo až k zánětu ledvin.

Zánět močových cest po porodu

Za zánět močových cest po porodu může zejména forma vedení porodu. Způsobí jej pozdě provedený klystýr, nedostatečná hygiena při porodu či cévkování.

Infekce způsobená fekálními bakteriemi

Klystýr před porodem umí docela nenásilně urychlit porod. Rodičky se ho obávají zcela zbytečně. Problémem může být, pokud se podá pozdě, když už žena nestihne navštívit toaletu, nebo již nemá sílu se posléze umýt, protože začne rodit. Unikající obsah střev obsahuje fekální bakterie E-coli, které se tímto způsobem dostanou i do močové trubice. Tu osídlí a způsobí infekci močových cest. Většinou máme genitální oblast po porodu rovněž bolestivou, a tak se nedokážeme pořádně umýt pořádně ani po porodu.

V šestinedělí si pak můžeme škodit naopak tím, že se hygieně věnujeme až příliš. Není nutné se mýt vždy po močení! Ani v šestinedělí, kdy se nám hojí poporodní rány. Naopak. Zdravá moč má přirozeně desinfekční účinky. Mytí je naopak důležité po stolici.

Častou příčinou poporodních komplikací spojenou se zánětem močových cest je cévkování

Kdysi se rodičkám zaváděla cévka na odvod moči téměř automaticky. Správné to není a kritizuje to i WHO. Dnes se používá při císařském řezu (stejně jako při jiných chirurgických zákrocích), ale i při epidurální analgezii. Cévku vám zavedou i v případě, že se po vaginálním porodu zhruba do třech hodin nevymočíte samovolně. Jestli jste se skutečně vymočila, si v mnoha porodnicích zkontroluje sestra.

Cévkování neboli katetrizace močového měchýře bývá poměrně častou příčinou zanesení infekce do močových cest. Důležité je vždy používaní sterilního katétru ve sterilním prostředí. Sestra nebo lékař by si měli před zákrokem umýt ruce a použít sterilní rukavice. Důležité je též správné provedení úkonu, při kterém se prostředí močové trubice nekontaminuje bakteriemi z okolí.