Jak řeší zánět močových cest starší ženy

Když vás potrápí zánět močových cest

Nepříjemné neustálé nutkání potřeby jít na toalety. Pálení či svědění. Trápí častěji ženy. Podle indicií lze snadno odhadnout, že se jedná o zánět močových cest. Jaké jsou jeho příznaky a jak jej co nejlépe léčit?

Zánět močových cest nepodceňujte

Toto nepříjemné onemocnění postihuje močové ústrojí, konkrétně močovou trubici, močový měchýř a v neposlední řadě se týká i ledvin. Zánět se do těchto míst při dobrém zdravotním stavu nemůže dostat, protože moč zdravého člověka je sterilní a ono prostředí přirozeně dezinfikuje. Jestli se do ní ovšem dostanou bakterie, množí se a vyvolají zánět. Jak se bakterie do těla dostanou? Především z okolí, může se tak stát, když si nesprávně utíráte konečník (zezadu dopředu). Proto toto onemocnění postihuje častěji i ženy, spíš starší, u nichž je tato oblast už náchylnější. Není ovšem ani výjimkou, že infekce se do těla dostane u pacientů, kterým se v nemocnici zavádí trubice pro odvod moči, pokud se nemohou pohybovat.

Jak léčit zánět močového měchýře?

Zánět se ohlásí svěděním, bolestí či pálením při . Máte neustálou potřebu jít na toaletu. Pocit plného měchýře je subjektivní, většinou vyloučíte málo moči. Ona sama je kalná, silněji ji cítíte, mohou se objevit i stopy krve. Závažnější forma zánětu je provázena zvýšenou teplotou, třesavkou, výtokem i bolestmi zad. Tyto projevy signalizují, že se infekce přemístila až do ledvin. Léčba probíhá především dvěma způsoby. Při jednodušší formě stačí domácí léčba – léky a vitamíny (vitamín C, extrakt z brusinek atd.). V pokročilém stádiu se již musí nasadit antibiotika. Ptáte se proč doplňky výživy? Například onen vitamín C okyseluje moč a ta se stává nepříznivou pro bakterie. Rovněž tak brusinky, které navíc zabraňují bakteriím, aby se udržely na sliznici močových cest. Určitě pijte i dostatek vody, aby se tyto cesty pravidelně oplachovaly a zároveň se rychleji odplavily bakterie.

Problematická inkontinence ve stáří

Jinou formou nutkavého může být . Ta rovněž postihuje spíše ženy. Věkem totiž ochabují naše svaly, u žen hrají důležitou roli i faktory jako porody, náročná i změny v těhotenství. Únik moči nemusí být neřešitelný, jen se spousta pacientů stydí problém přiznat. Inkontinence může být stresová. Nastává v momentě nekontrolovatelného uvolnění svalstva (při kýchnutí či cvičení). Existuje i . Postižený cítí nutkání vykonat potřebu, když například slyší téct vodu (z vodovodu, v jezírku apod.). S onemocněním je spjaté ještě jiné, často ovlivňující mysl (Alzheimer, Parkinson, stav po mrtvici apod.). Známá je i funkční inkontinence, kdy dotyčný neodhadne moment, kdy si dojít na toaletu, a pomočí se. Lehčí formy inkontinence lze eliminovat procvičováním pánevního svalstva, ke složitějším formám se využívají komfortnívložkyrůzných velikostí (dle typu postižení) nebo plenkové kalhotky.