Rakovina prostaty

Nepodceňujte problémy s prostatou a zasáhněte dříve, než bude pozdě!

Rakovina prostaty mezi nádorovými onemocněními u mužů jednoznačně vede. Její výskyt stoupá s věkem - nejčastěji se týká mužů po šedesátém roce života, což však neznamená, že nemůže postihnut i muže mladších ročníků.

Nádory prostaty se dělí na nezhoubné a zhoubné (maligní). Zatímco nezhoubné nádory prostaty vznikají zvětšením tkáně v její centrální části, nádor zhoubný počíná v její vnější zóně. Přesná příčina vzniku tohoto typu rakoviny zatím není známa, každopádně se v této souvislosti předpokládá jistá role hormonu testosteron.

Příznaky onemocnění

Hlavní příznaky rakoviny prostaty bývají způsobeny jejím zvětšováním. Jedná se o obtíže při začátku močení, slabý proud moči a časté nutkání na močení. Jsou ovšem známy případy, kdy se žádné, z těchto příznaků neobjevily a prvním signálem onemocnění byly až bolesti v kostní tkáni způsobené metastázami.

Stanovení diagnózy

K přesné diagnostice slouží rektální vyšetření, v rámci něhož lékař prostatu nahmatá prstem. Prostata napadená nádorem je tvrdá a uzlovitá. V tom případě následuje vyšetření ultrazvukové a biopsie prostaty. Rozsah nádoru pak určují krevní testy a kostní scan.

Možnosti terapie

Léčba rakoviny prostatyje možná prostřednictvím tzv. prostatektomie (chirurgické odstranění prostaty či její části) či radioterapie (ozařování). Tato léčba je ovšem často provázena nepříjemnými vedlejšími účinky, mezi něž patří zánět močového měchýře ainkontinence, které se odrážejí na kvalitě pacientova života. Pokud se nádor rozšířil do dalších oblastí organismu, jistou úlevu poskytuje snížení hladiny testosteronu, ať již chirurgickým odstraněním varlat či podáváním léků blokujících jeho aktivitu.

Prognóza

Je-li nádor objeven včas, bývá prognóza velmi dobrá. Horší to je v případě jeho detekce v pozdějších stádiích, nebo dokonce pokud nádor již začal metastázovat do jiných orgánů. V tomto případě se přistupuje k léčbě paliativní.

Dbejte na prevenci

Na příznivou prognózu má vliv včasné odhalení onemocnění. Z tohoto důvodu by každý muž, starší padesáti let, neměl podceňovat preventivní prohlídky zahrnující jak vyšetření přes konečník, tak i pravidelné vyšetření hladiny PSA (prostatický specifický antigen).

Milujte se a cvičte!

Jistou prevencí je samozřejmě i správná životospráva. Vyhýbejte se živočišným tukům, cigaretám a k překvapení mnohých i potravinovým doplňků s vitamínem E. Do sytosti si naopak užívejte brokolice a pravidelného sexu (včetně masturbace). K tomu si udržujte správnou váhu a pravidelně cvičte!