Vyšetření prostaty u lékaře

Vyšetření prostaty není tolik nepříjemné, jak se na první dojem může zdát

se mužům začíná ozývat po 50. roku života. Potíže s ní v tomto věku zaznamenává až 50 % mužů, neboť dochází k jejímu zvětšení. V tomto okamžiku je důležité nezanedbat vyšetření, protože dokáže odhalit závažné onemocnění.

Co je prostata?

Tato oválná žláza je umístěna pod močovým měchýřem, z něhož ústí do močové trubice. U malých chlapců má velikost hrášku, s postupem věku se zvětšuje. Při ejakulaci jsou z ní vylučovány sekrety společně se spermatem, zvyšuje pohlavní vzrušení.

Na co se připravit?

Vyšetření prostaty u lékařenejprve probíhá konečníkem. Dle nálezu pak bude použito další vyšetření pomocí ultrazvuku či rentgenu, rozborem moči a krve. Máte se tohoto vyšetření obávat? Ačkoliv se jedná o vyšetření nepříjemné, je bezbolestné, neboť je při něm aplikována znecitlivující mast. Proč je vyšetření prováděno právě přes konečník? Díky jeho hladké stěně je dobře dosažitelná, lékař její velikost zjistí okamžitě.

Co může být odhaleno?

Největším strašákem je rakovina prostaty, neboť je druhým nejčastějším nádorovým onemocněním v mužské populaci. Mezi její hlavní příznaky patří náhlý pokles zájmu o sex a sexuální výkonnosti, noční puzení k a potíže při něm. Co je zvětšená ? Rozhodně nemusí vždy znamenat to nejhorší. Může být spouštěčeminkontinence, což je nedobrovolný únik moči. Lékař rovněž odhalí zánět prostaty projevující se bolestivým a častým močením.

Léčba a prevence

Jak často chodit na prevenci? Mužům starším 50. let hradí jednou za 2 roky vyšetření prostaty pojišťovna. Toto preventivní opatření, které vám nezabere více než půl hodiny, dokáže ochránit vaše zdraví před mnohem nepříjemnějšími a bolestivějšími chorobami. Jak probíhá léčba prostaty? U mírných až středních potíží lékař nasazuje medikamentózní léčbu, těžké případy se musí léčit operativně.