Jak se správně stravovat pro zdravé močové ústrojí

Trápí vás záněty močového měchýře, máte problémy s ledvinami nebo obecně s močovým ústrojím? Kromě neustálého užívání antibiotik a pití urologických čajů by možná bylo vhodné popřemýšlet o jídelníčku. I ten má totiž na zdravé močové ústrojí podstatný vliv.

Správné stravování je důležité pro celý organismus a močové cesty na tom nejsou jinak. Některé potraviny močový měchýř dráždí, jiné naopak přispívají k jeho léčbě. Změníte-li své stravování v souladu s tím, určitě se dočkáte pozitivního účinku. Zdravé stravování však funguje spíš jako prevence, v případě akutních problémů vás nevyléčí.

Zkuste žít bez rafinovaného bílého cukru

Velkým škůdcem je bílý rafinovaný cukr, který podporuje množení bakterií v močovém ústrojí. Proto byste se měli vyhýbat bonbónům, dortům, sušenkám, čokoládám, zmrzlinám a jiným sladkým potravinám. Není nutné se úplně vzdát sladkého, jen zkuste sladit jinak. Používejte med, datlový sirup, do těsta dávejte místo cukru třeba zralé banány. Není to tak složité, jde jen o zvyk.

Posilte celkovou imunitu organismu

Proti infekcím močového ústrojí vám pomůže rovněž strava pro posílení imunity. Do svého jídelníčku zařaďte borůvky a brusinky působící proti rozmnožování infekčních bakterií. Protizánětlivě působí například i česnek. Baktericidní a antiseptické účinky má skořice.

Pochutnejte si také na citronu, který podobně jako borůvky a brusinky, obsahuje velké množství vitamínu C. „Céčko“ pomáhá na imunitu a hlavně podporuje vylučování kyseliny močové, odpadní látky. Když se kyselina močová dlouho drží v těle, ukládá se v kloubech, což může vést až ke vzniku dny. Při dlouhodobém ukládání v ledvinách zase vyvolává zánět. Citronová kůra se také doporučuje na rozpouštění ledvinových kamenů.

Konzumujte potraviny na podporu ledvin

Pro lepší funkci ledvin lze doporučit například následující potraviny:

Salátové okurky: Každý ví, jak je pro močové ústrojí důležitý pitný režim a hadovky obsahují až 95 % vody. Kromě toho pomáhají ředit a vylučovat z těla kyseliny, také zabraňují vzniku ledvinových kamenů.

Petržel: Už spoustu let se v lidovém léčitelství využívá k rozpouštění ledvinových a močových kamenů. Disponuje antioxidačními schopnostmi a obsahuje třikrát více vitamínu C než pomeranč!

Květák: O květáku se traduje, že jeho pravidelná konzumace předchází vzniku některých druhů rakoviny. Kromě toho má silné protizánětlivé účinky díky antioxidantům, vitamínům skupiny B a vitamínu C.

Proti inkontinenci bojují dýňová semínka

Ještě jedna potravina má na močové ústrojí zázračný vliv. Jsou to dýňová semínka. Lze je považovat snad i za superpotravinu, protože posilují močový měchýř i oslabené pánevní dno. Močový měchýř také zklidňují, takže jsou naprosto vynikajícím pomocníkem při inkontinenci a syndromu hyperaktivního močového měchýře. A jak je zařadit do stravy? Vynikající jsou i samotná, ale pokud vám v této formě nechutnají, přimíchejte si je do jogurtu či jimi posypte zeleninový nebo ovocný salát. Hodí se ke sladkým i slaným pokrmům. Navíc se dá koupit také dýňový olej. Případně existují i dýňové tablety.

Dodržujte obecné zásady zdravé stravy

Pro zdravé močové cesty vlastně není až tak důležité dodržovat speciální dietu, spíš se snažte dodržovat klasické zásady zdravého stravování. Jídelníček by měl být pestrý, obsahovat dostatek ovoce a zeleniny i zdravých tuků. Měli byste se vyhnout kofeinu, kole, šumivým nápojům a alkoholu, protože všechny tyto tekutiny dráždí močový měchýř. Dráždivě působí i pálivá a kořeněná jídla či nikotin. Za zánětem močových cest může stát i dlouhodobá konzumace tučných jídel nebo většího množství tučných mléčných výrobků.

Jak se správně stravovat pro zdraví močových cest už nyní víte. Nezapomeňte však také na pitný režim. Kromě vody lze doporučit čaj z přesličky, jež vyniká močopudnými účinky, nebo čaj z třezalky.