Příznaky a dieta při zánětu močových cest

Zánět močového měchýře a infekce močových cest mohou pěkně potrápit

Pociťujete tlak, pálení či přímo bolesti při ? Má vaše moč tmavé zabarvení? Pak je velmi pravděpodobné, že trpíte zánětem močového měchýře či močových cest. Poradíme vám, co vám poskytne okamžitou úlevu, a kdy byste měli začít volat na poplach, tedy lékaře. Příznaky zánětu močových cest v žádném případě nepodceňujte.

Zánět močového měchýřezpůsobují bakterie. V počátečních stadiích onemocnění si můžete pomoci sami. V první řadě dbejte na dostatečný pitný režim, byť vás bude nutit k častějšímu močení, jež vám způsobuje bolest. U bakteriálních zánětů ovšem tekutiny pomáhají z těla odplavovat choroboplodné zárodky. Vhodné jsou nebublinkové minerální vody a diuretický bylinkový či přímo urologický čaj.

Léčba močového měchýře

Samotnáléčba zánětu močového měchýřespočívá v klidovém režimu a podávání přípravků s diuretickou působností. Většinou se jedná o čajové směsi z listů břízy, kopřivy, přesličky, zlatobýlu a trubkovce. Velmi důležité je i teplo, které uvolňuje svalové napětí a zmírňuje bolesti.

Kdy se vydat k lékaři?

Pokud se vám potížím přidá horečka a v moči se objeví krev, měli byste se okamžitě vydat k lékaři, který vám zřejmě předepíše antibiotika. Vhodná je také stimulace imunitního systému užíváním oslabených střevních bakterií, které bývají hlavní příčinou infekce močových cest. Ve vážných případech se přistupuje i k chirurgickému zásahu.

Nasaďte dietu

Jako prevence zánětu močových cest napomáhá i speciální dieta založená na popíjení šťáv zvyšujících kyselost moči. Vhodné jsou šťávy z brusinek, višní, červeného rybízu, citronu, jablek, červené řepy a vinných hroznů, které v organismu zabraňují množení škodlivých bakterií.

Dbejte na prevenci

Močopudně ovšem působí i menší porce salátu z řeřichy seté nebo z lichořeřišnice, které navíc čistí krev a ničí bakterie. Velmi prospěšné jsou i maliny a dýňová semínka. K tomu se dobře oblékejte a dbejte na hygienu. Při očistě intimních oblastí nepoužívejte parfémovaná mýdla a často měňte mycí žínky a ručníky. A samozřejmě nesedávejte na studených a vlhkých plochách!