Léčba rakoviny prostaty

Rakovina prostaty – nepříjemná, ale v počátečních fázích bez následků léčitelná

Jako žádnou rakovinu, nelze samozřejmě ani rakovinu prostaty podceňovat. Dokonce právě u ní je nutné dbát co nejvíce na prevenci a včasnou diagnostiku onemocnění. Protože právě podchycení ranní fáze rakoviny prostaty vede k plnému vyléčení bez následků.

Rakovina prostaty je nejčastějším nádorovým onemocněním u mužů

Karcinom prostaty se objevuje zejména u mužů po padesátce.Přestože je v ranní fázi až z 99 % plně vyléčitelný bez jakýchkoliv následků, je v tom jeden háček. Právě tato ranní fáze probíhá v podstatě zcela bez příznaků. I proto není stav zas tak růžový, a právě karcinom prostaty je druhým nejčastějším smrtícím nádorem u mužů. Nezbývá tedy nic jiného, než skutečně dbát o prevenci a absolvovat pravidelně preventivní vyšetření prostaty. Rakovinu prostaty lze totiž v počáteční, jinak bezpříznakové fázi, zachytit díky zvýšeným hodnotám prostatického specifického antigenu (PSA). Pokud je výskyt PSA v krvi vyšší, dělá se k prověření biopsie z prostaty. Ta již definitivně potvrdí nebo vyvrátí diagnózu.

Víte, že PSA test u čtyřicátníka dokáže předpovědět, že muž v budoucnu onemocní rakovinou prostaty?

Jak tedy předejít rakovině prostaty? Optimální je hned po čtyřicítce navštívit urologa a nechat si udělat PSA test. Urolog při pozitivním testu doporučí další postup. Muži mezi 50 a 75 lety, kdy je výskyt rakoviny prostaty nejhojnější, by měli urologa navštívit stoprocentně.

Příčiny rakoviny prostaty nejsou pořád známé

Možná vám ještě pár let do čtyřicítky či padesátky chybí, a tak se ptáte, zdali jde nějak změnit životní styl, abyste rakovině prostaty předešli. Zklamu vás. Příčina rakoviny prostaty zatím odhalena nebyla. Předpokládá se, že může existovat korelace mezi vznikem karcinomu a nadměrnou spotřebou živočišných tuků, ale přesný mechanismus vzniku rakoviny prostaty popsán nebyl. Dalšími nepodloženými podezřelými jsou kouření, alkohol a nedostatek pohybu.

Potíže při močení naznačují možnost nádoru na prostatě

O prevenci se sice mluví, ale ruku na srdce, kdo ji skutečně dodržuje? Proto se teď nejspíš zeptáte, jak poznat, že rakovinu prostaty máte. Po již zmíněné první bezpříznakové fázi, kdy už se nádor rozšíří do močové trubice a močového měchýře, se objeví problémy s močením. Běžné jsou časté návštěvy toalety, včetně noci. Objevit se můžeinkontinence, tedy samovolný únik moči.Projevy mohou být ale i opačné. Naopak, dochází k zadržování moči, a následně k problematickému vylučování. Pokročilá fáze rakoviny prostaty se projeví bolestí kyčlí, končetin a zad. Objeví se též slabost, únava, nechuť k jídlu a hubnutí.

Léčba rakoviny prostaty záleží na mnoha faktorech

Nejdůležitějšími faktory, jež ovlivňují formu léčby rakoviny prostaty u mužů, je stádium karcinomu, věk pacienta, histologická klasifikace nádoru, různé symptomy a samozřejmě zdravotní stav pacienta. Nejčastějšími formami léčby jsou chirurgická léčba, chemoterapie, radioterapie, léčba hormony a léčba radionuklidy.

Velice častou je chirurgická léčba, které se používá při počátečním stádiu onemocnění. Odstraní se při ní celá prostata. Nepříjemným důsledkem chirurgického odstranění nádoru i s prostatou bývá až několik měsíců trvající období, kdy muž trpí inkontinencí, tedy únikem moči, a naopak, nemá erekci. Při úniku moči pomohouinkontinenční prostředky pro muže TENA.