Kdy je čas pro vyšetření na urologii a co od něj čekat?

Pro ženy je zcela přirozené navštěvovat lékaře přes intimní partie a ženské pohlavní orgány, tedy gynekologa, mnohdy již od dívčího věku. Muži svého gynekologa nemají a o zdraví jejich pohlavních a močových orgánů pečuje urolog. Právě návštěva urologa je muži démonizována. Z jeho návštěvy mají strach a mnohdy se jí vyhýbají. Stejnou prevenci jako ženy rozhodně muži nedodržují. A je to chyba, protože k urologovi bychom jako muži rozhodně neměli dorazit až s akutními potížemi. Proč se tedy nebát urologa a co od vyšetření na urologii čekat?

Urolog vám zachrání život

Rakovina prostaty je dnes nejčastějším nádorovým onemocněním u mužů. Každoročně jí onemocní přes 7 000 mužů. V počátečních fázích je to však výborně léčitelné onemocnění bez následků. Uzdraví se až 99 % mužů. V těchto prvních fázích však rakovina prostaty nebolí a obvykle ani nemáte žádné příznaky. Proto je důležité k urologovi docházet preventivně. Moderní diagnostické metody umí najít rakovinu prostaty již v počátečních fázích. Riziko rakoviny prostaty extrémně stoupá u mužů po padesátce. Ale pozor! To už je na první preventivní návštěvu urologa skoro pozdě. Již zhruba od 40 let dokážou lékaři z vyšetření zjistit, zda jde o zvýšené riziko tohoto onemocnění, a pak vám doporučí vhodné pravidelné vyšetření, aby se v případě jeho rozvinutí komplikace odhalily již v prvních fázích.

Když to bolí

Dalším problémem, které muže doslova vyženou k urologovi, jsou záněty. Vzhledem k anatomické struktuře mužského močového ústrojí nejsou muži tak náchylní na záněty močového měchýře či ledvin jako ženy. Přesto se tyto problémy objevují, jsou velice bolestivé a v těchto situacích již muži neváhají a lékaře rozhodně navštíví.

I u mužů se může objevit inkontinence, tedy samovolný únik moči

Muži se setkávají s tzv. inkontinencí z přetékání, kdy moč uniká při plném močovém měchýři a častou příčinou je právě zvětšená prostata. Druhým častým typem inkontinence u mužů je třeba ukapávání po močení. V akutních fázích onemocnění mužům pomáhají naše inkontinenční pomůcky pro muže TENA. Avšak bez návštěvy urologa se problém nevyřeší.

Urologické problémy u mužů: kdy neváhat s návštěvou urologa?

  • K urologovi bychom měli urgentně vyrazit ve chvíli, kdy pociťujeme akutní problémy při močení – neschopnost vymočit se, močení je bolestivé nebo cítíme pálení.
  • Krev v moči je jednoznačným znamením, že návštěvu urologa nesmíme odkládat.
  • Současné bolesti v podbřišku a v oblasti beder jsou doprovodným znakem toho, že nás trápí akutní zánět močového ústrojí.
  • K urologovi se bez prodlení vypravte i tehdy, pokud na varlatech objevíte při ohmatání nezvyklý útvar.

Jak probíhá vyšetření na urologii?

Vyšetření moči

Toto vyšetření patří mezi nejzákladnější. Přesnějších výsledků lze dosáhnout z první ranní moči. Moč vám může odebrat urolog v ordinaci (vymočíte se na toaletě do k této potřebě určené nádobky) a současně provede základní vyšetření. Přesnější výsledky však dodá laboratoř. Pokud nesete do ordinace ranní moč, je důležité ji odebrat dle možnosti do sterilní zkumavky. Dá vám ji lékař nebo ji koupíte v lékárně.

Vyšetření prostaty

Není to fáma, vyšetření prostaty probíhá skutečně prstem přes konečník. Rozhodně je ale mýtus o vyšetření jako bolestivém či ponižujícím. I když je to trochu nepříjemné vyšetření, rozhodně není bolestivé. Lékař je schopen právě pohmatem přes konečník vyšetřit močové i pohlavní orgány, a i přímo prostatu.

Když máte problémy s častým močením či s inkontinencí

V tomto případě je vyšetření též součástí vašeho domácího úkolu. Dostanete za úkol vést si tzv. mikční deník. Do něj si po určitou dobu budete zapisovat informace o příjmu tekutin, četnosti močení, o úniku moči včetně situací, za kterých k němu došlo, i o pomůckách, které pacient k zachycení moči používá.

Další vyšetření související s urologickými či též sexuálními problémy

Pro zjištění příčin vašich problémů mohou být potřebná i další vyšetření. Nejsou bolestivá. Jde třeba o ultrazvukové vyšetření ledvin či močového měchýř nebo třeba o spermiogram.

TIP: Nezapomeňte, že na některá vyšetření u urologa je nutné přijít s plným močovým měchýřem. Obvykle nejde o první, ale následné vyšetření. Takže vás o něm lékař předem informuje a toto vyšetření je nejčastěji naplánováno na ranní hodiny.

Urologie není mučírna

Kolem vyšetření u urologa se šíří obrovské množství polopravd a mylných informací. Věřím, že jsme vás přesvědčili, že nejde o žádné bolestivé procedury a že skutečně návštěva zubaře je mnohem méně příjemnou. Urologie je důležitý lékařský obor pro zachování našeho mužského zdraví. Rozhodně bychom měli menší diskomfort sem tam přenést přes srdce a nechat se u urologa vyšetřit i preventivně. Po padesátce již bez výmluv.