Kdy je čas na urologické vyšetření a co od něj očekávat?

Pro ženy je zcela přirozené navštěvovat lékaře přes intimní partie a ženské pohlavní orgány, tedy gynekologa. O zdraví mužských pohlavních a močových orgánů pečuje urolog. Jeho návštěvy ale nebývají tak pravidelné, jak by měly být. A to je chyba. Proč byste měli chodit na pravidelné prohlídky a co od urologického vyšetření čekat?

Co je urologie?

Urologie je lékařský obor, který se zabývá prevencí nemocí a léčbou močového ústrojí a mužských pohlavních orgánů. Mezi nejčastější potíže léčené na urologii patří:

močové kameny,

• ledvinové koliky,

onemocnění prostaty, 

záněty močových cest

• onemocnění varlat, 

inkontinence.

Urologické vyšetření vám může zachránit život

Rakovina prostaty je dnes nejčastějším nádorovým onemocněním u mužů. Každoročně jí onemocní přes 7 000 mužů.

V počátečních fázích lze rakovinu prostaty velmi efektivně léčit. Zpravidla se uzdraví až 99 % procent pacientů, a to bez následků. V této fázi je ale těžké rakovinu objevit, protože ji nedoprovází žádné příznaky. Proto je důležité pravidelně docházet k urologovi, který díky moderním diagnostickým metodám dokáže rakovinu prostaty odhalit včas.

Kdy začít s preventivními prohlídkami u urologa?

Rakovina prostaty se nejčastěji objevuje u mužů po padesátce. Preventivní kontroly se ale doporučují mnohem dřív. Již u čtyřicátníků dokážou lékaři objevit zvýšené riziko onemocnění. Díky tomu mohou doporučit vhodná pravidelná vyšetření, aby se rakovina odhalila včas.

Kdy urologické vyšetření neodkládat?

Když to bolí, návštěvu urologa neodkládejte. Urgentně se objednejte k lékaři ve chvíli, kdy pociťujete akutní problémy při – neschopnost vymočit se, bolestivé močení nebo pálení při močení. Pokud se vám v moči objeví krev, může jít o signál, že onemocnění postoupilo do další fáze.

1.      Dostali jste zánět močového měchýře nebo ledvin

Nejčastějším problémem, který muže doslova vyžene k urologovi, je zánět močového měchýře. Kromě bolesti a pálení při močení ho doprovází bolest v podbřišku a v oblasti beder.

Vzhledem k anatomické struktuře mužského močového ústrojí nejsou muži tak náchylní na záněty jako ženy. Přesto se tyto problémy objevují a mohou být velice bolestivé.

2.      Trápí vás

Muži se setkávají s tzv. inkontinencí z přetékání, kdy moč uniká při plném močovém měchýři. Častou příčinou tohoto onemocnění je zvětšená prostata. Druhým častým typem inkontinence u mužů je třeba ukapávání po močení.

S inkontinencí v akutní fázi vám pomohou inkontinenční pomůcky pro muže. Bez návštěvy urologa se ale problém nevyřeší.

3.      Objevili jste bulky v intimní oblasti

K urologovi se bez prodlení vypravte, pokud na varlatech při samovyšetření objevíte nezvyklý útvar. Nemusí jít automaticky o rakovinu prostaty, ale odborné vyšetření je na místě.

Jak probíhá vyšetření na urologii?

Kolem vyšetření u urologa se šíří obrovské množství polopravd a mylných informací. Přitom nejde o žádné bolestivé procedury. Často je i návštěva zubaře mnohem nepříjemnější záležitostí.

Na urologii vás může potkat několik druhů vyšetření.

1.      Vyšetření močového měchýře

Urolog vám odebere vzorek moči (přesnější výsledky ale získáte, pokud přinesete první ranní moč) a pošle ji na rozbor do laboratoře. Současně provede základní vyšetření cystoskopem. Rozšířené obavy z tohoto vyšetření jsou zbytečné. Dnešní cystoskopie se provádí pomocí úzkého ohebného nástroje, který je potřen znecitlivujícím gelem. Celý zákrok trvá 5 až 10 minut a je bezbolestný.

2.      Vyšetření prostaty

Vyšetření prostaty probíhá prstem přes konečník, což může být trochu nepříjemné, rozhodně ale nejde o bolestivý zákrok. Lékař je schopen pouhým pohmatem vyšetřit močové a pohlavní orgány, i samotnou prostatu.

3.      Vyšetření

Součástí vyšetření inkontinence je tzv. mikční deník. Od lékaře dostanete za úkol zapisovat po určitou dobu informace o příjmu tekutin, četnosti , úniku moči a situacích, ve kterých k úniku došlo. Důležité jsou také poznámky o pomůckách, které používáte k zachycení moči, jako jsou například inkontinenční vložky pro muže.

4.      Další vyšetření související s urologickými problémy

Pro zjištění příčin vašich problémů mohou být potřebná i další vyšetření, během kterých vám lékař udělá například ultrazvuk močového měchýře či ledvin nebo spermiogram. Ani jedno vyšetření není bolestivé.

TIP: Nezapomeňte, že na některá vyšetření u urologa je nutné přijít s plným močovým měchýřem. Obvykle nejde o první, ale následné vyšetření, takže vás o tom lékař předem informuje.

Přečtěte si také:

Co byste měli vědět o operaci močového měchýře a prostaty, ale báli jste se zeptat

Operace prostaty

3 tabu pro muže s inkontinencí