Co byste měli vědět o operaci močového měchýře a prostaty, ale báli jste se zeptat

Doporučil vám váš lékař operaci močového měchýře či prostaty, ale přesně nerozumíte, o čem je vlastně řeč, co zákrok obnáší a co vás čeká po něm? Shrnuli jsme pro vás nejčastější typy operací, se kterými se můžete setkat. 

Odstranění močového měchýře neboli cystektomie

Tato operace močového měchýře se provádí u mužů i u žen nejčastěji z důvodu výskytu rakoviny močového měchýře ve stádiu, kdy nám nepomůže tzv. transuretrální resekce. U obou pohlaví jde o velice náročný zákrok, kde se neodstraňuje pouze samotný močový měchýř. U žen se obvykle odebere též děloha a současně se vymodeluje nový močový měchýř ze střeva, nebo se stav řeší vývodem do sáčku. U mužů zas dochází k současnému odstranění semeníků, prostaty, pobřišnice a velice často též samotné močové trubice. I zde je pak nutné zrestaurování močové soustavy podobným způsobem jako u žen.

Transuretrální resekce

Už jsme tuto operaci zmínili v předchozím bodu. Jde o řešení využívané při výskytu nádoru močového měchýře. Nádor se odstraní přes močovou trubici. U rozsáhlých nádorů není tato operace dostatečnou a dělá se cystektomie.

Cystolitotrypse pomocí endoskopického zákroku

Provádí se v případě výskytu kamenů v močovém měchýři. Často vznikají jako důsledek zvětšené prostaty, kvůli které nemůže moč správně odtékat. Druhou příčinou bývá zúžení močové trubice. Proto se často tyto zákroky realizují najednou. Jde o méně invazivní ošetření, než je následující suprapubická prostatektomie.

Operace nezhoubného zbytnění prostaty aneb suprapubická prostatektomie

Když není možné udělat endoskopický zákrok, je na řadě operace prostaty jako suprapubická prostatektomie. Muži se často bojí, že provedením tohoto zákroku přijdou o schopnost sexuálního styku či o plodnost. Ani jedno není pravdou.

Operační řešení inkontinence s využitím poševní pásky

Tato metoda umí podle odborníků až na 90 % vyřešit problémy u žen. Spolu s vhodným cvičením, ať již zvolíte cvičení podle Ludmily Mojžíšové, nebo Kegelovy cviky, dokážete dospět ke zlepšení či celkovému odstranění problémů s únikem moči. Operace spočívá v drobném řezu ve vagíně, kterým se protáhne speciální páska a ta se pak vyvede ven z těla v tříselné oblasti. Pomocí pásky se podepře močový měchýř a zabrání se nekontrolovanému úniku moči.

Botuloxin do močového měchýře

O botuloxinu slýcháme jako o prostředku proti vráskám nebo proti pocení (když se aplikuje do podpaží). Tato látka nám však umí pomoci i při problémech s hyperaktivním močovým měchýřem. Aplikací se totiž oslabí jeho činnost a zmenší se tak neustálé nutkání k . Jde přitom o poměrně jednoduchý miniinvazivní zákrok. Jeho nevýhodou je pouze to, že není trvalým a vždy po šesti až dvanácti měsících se musí aplikace botuloxinu opakovat, protože se mezitím vstřebá. Někdy však dochází k samovolnému upravení stavu a aplikace již není nutná.

Nebojte se operace, vrátí vás obvykle do zcela plnohodnotného života

Operace, které jsme zmínili, často souvisí s řešením problémů s inkontinencí u mužů i u žen, nebo naopak s onemocněním, které inkontinenci způsobuje. Zatímco u žen dochází k inkontinenci často po porodu, při nadváze a v souvislosti s menopauzou. U mužů je nejčastější příčinou zvětšená . K tomuto stavu dochází s věkem. 

Zatímco u dvacetiletého muže neváží prostata více než 40 gramů, v pozdním věku může dosáhnout i hmotnosti 200 gramů. Kvůli tomu poté dochází ke zpomalení průtoku moči a objevuje se časté , pomalé a obtížné močení (zejména v ranních hodinách po probuzení), nedokonalé vyprazdňování močového měchýře, nutnost tlačit a již zmíněná z přetékání. Zbytnělá prostata dokáže způsobit i akutní problém – úplné zastavení průtoku moči. Jedním z řešení může být i operace, vždy je ale důležité řídit se doporučením lékaře.