Druhy operací močového měchýře a prostaty

Doporučil vám váš lékař operaci močového měchýře či prostaty, ale přesně nerozumíte, o čem je vlastně řeč? Zajímá vás, co zákrok obnáší a co vás čeká po něm? Shrnuli jsme pro vás nejčastější typy operací, se kterými se můžete setkat.

Transuretrální resekce

Transuretrální resekce je zákrok, který se aplikuje při rakovině močového měchýře. Tato operace umožňuje odstranění nádoru skrz močovou trubici.

Cystektomie – odstranění močového měchýře

Tato operace močového měchýře se provádí u mužů i u žen nejčastěji z důvodu výskytu rakoviny močového měchýře ve stadiu, kdy už nepomůže transuretrální resekce. U obou pohlaví jde o velice náročný zákrok, při němž se neodstraňuje pouze samotný močový měchýř. U žen se obvykle odebere též děloha a současně se buď vymodeluje nový močový měchýř ze střeva, nebo se stav řeší vývodem do sáčku. U mužů zas dochází k současnému odstranění semenných váčků prostaty, pobřišnice a velice často též samotné močové trubice. I zde je pak nutné zrestaurování močové soustavy podobným způsobem jako u žen.

Cystolitotrypse pomocí endoskopického zákroku

Cystolitotrypse se provádí endoskopicky v případě výskytu kamenů v močovém měchýřiKameny a zúžená močová trubice jsou často následky zvětšené prostaty, kvůli níž nemůže moč správně odtékat. Druhou příčinou vzniku močových kamenů bývá zúžení močové trubice.

Suprapubická prostatektomie

Suprapubická prostatektomie je operace nezhoubně zbytnělé prostaty. Muži se často bojí, že provedením tohoto zákroku přijdou o schopnost sexuálního styku či o plodnost. Ani jedno není pravda.

Zákrok s využitím poševní pásky

Aplikace poševní pásky do močového měchýře dokáže podle odborníků vyřešit až 90 % problémů s inkontinencí u žen. Operace spočívá v drobném řezu ve vagíně, kterým se protáhne speciální páska, ta se pak vyvede ven z těla v tříselné oblasti. Pomocí pásky se podepře močový měchýř a zabrání se nekontrolovatelnému úniku moči.

Botulotoxin do močového měchýře

O botulotoxinu slýcháme jako o prostředku proti vráskám nebo proti pocení (když se aplikuje do podpaží). Tato látka nám však umí pomoci i při problémech s hyperaktivním močovým měchýřem. Aplikací se totiž oslabí jeho činnost a zmenší se tak neustálé nutkání k . Jde přitom o poměrně jednoduchý miniinvazivní zákrok. Jeho nevýhodou je pouze to, že jeho účinky nejsou trvalé, vždy po šesti až dvanácti měsících se musí aplikace botulotoxinu opakovat, protože se časem vstřebá. Někdy však dochází k samovolnému zlepšení stavu a aplikace již není nutná. Pokud vás trápí nechtěný únik moči – objednejte si vzorek inkontinenčních pomůcek zdarma.

Nebojte se operace, obvykle vás vrátí do zcela plnohodnotného života

Operace, které jsme zmínili, často souvisejí s řešením problémů s inkontinencí u mužů i u žen nebo s onemocněním, které inkontinenci způsobuje. U žen dochází k inkontinenci především po porodu, při nadváze a v souvislosti s menopauzou, u mužů je nejčastější příčinou zvětšená prostata.

Zatímco u dvacetiletého muže neváží více než 40 gramů, v pozdním věku může dosáhnout i hmotnosti 200 gramů. Kvůli tomu posléze dochází ke zpomalení průtoku moči a objevuje se časté močení, pomalé a obtížné (zejména v ranních hodinách po probuzení), nedokonalé vyprazdňování močového měchýře, nutnost tlačit a již zmíněná z přetékání. Zbytnělá prostata dokáže způsobit i akutní problém – úplné zastavení průtoku moči. Jedním z řešení může být i operace, vždy je ale důležité řídit se doporučením lékaře.

 

Chcete se dozvědět více o obtížích močového měchýře?