Močové kameny – příznaky, diagnóza a léčba

Močové kameny jsou tvrdé útvary usazující se v močovém ústrojí. Vznikají z minerálů rozpouštějících se v moči a vypadají jako krystalická uskupení. Objevují se především u lidí, kteří mají problém s úplným vyprazdňováním močového měchýře.

Zatímco malé kamínky projdou močovými cestami bez potíží a většinou není potřebná ani léčba, některé větší útvary už je nezbytné odstranit chirurgicky. Často bývají močové kameny příčinou různých infekcí, inkontinence a dalších komplikací. Potýkají se s nimi především muži nad padesát let.

Pozor: Pokud vás trápí samovolné úniky moči, sáhněte po ochranných inkontinenčních pomůckách a problém co nejdříve řešte se svým praktickým lékařem.

Co jsou ledvinové kameny?

Častým onemocněním, které spadá do skupiny močových kamenů, je tvorba ledvinových kamenů zvaná jako nefrolitiáza. Tyto krystalické shluky vznikají přímo v ledvinách z minerálů rozpuštěných v moči.

Jaké jsou příznaky ledvinových a močových kamenů?

Ledvinové kameny i větších rozměrů nemusejí způsobovat žádné zjevné problémy. O jejich přítomnosti se dozvíte až v okamžiku, kdy začnou dráždit stěnu močového měchýře či blokovat odtok moči a stanou se z nich močové kameny.

Kameny v močovém měchýři vyvolávají nejčastěji následující příznaky:

  • bolest v podbřišku i při močení
  • časté nutkání močit, 
  • potíže s močením a přerušovaný tok moči, 
  • krev v moči, případně zakalenou či neobvykle zbarvenou moč.

Jak bolí ledvinové kameny?

Pokud se větší kámen dostane z ledvin do močových cest, bude se projevovat specifickou bolestí v boku (zpravidla na jedné straně), která může vystřelovat až do třísel. V momentě, kdy doputuje do močového měchýře, pacient začne pociťovat bolest v podbřišku.

Jak vznikají močové kameny?

Pokud se močový měchýř úplně nevyprázdní, začnou vznikat močové kameny. Příčinou bývají třeba záněty močových cest a katétry.

Močové kameny se objevují i v případě poškození nervů. Právě nervy přenášejí zprávy z mozku do svalů močového měchýře a dávají jim povel, aby se buď uvolnily, nebo stáhly. Pokud jsou tyto nervy poškozené, například následkem mrtvice, poranění míchy či jiného zdravotního problému, nemusí se močový měchýř vyprázdnit tak, jak je potřeba.

U mužů může být příčinou zvětšená prostata, která brání toku moči, a tím opět nedojde k úplnému vyprázdnění močového měchýře.

Další příčinou bývají ledvinové kameny, které se mohou dostat do močovodu a doputovat až do močového měchýře.

Jak vznikají ledvinové kameny?

Vznik ledvinových kamenů může mít několik příčin:

  • nesprávnou stravu a životosprávu,
  • nízký příjem tekutin,
  • často se opakující záněty močových cest,
  • dědičnost,
  • vysokou koncentraci kamenotvorných látek v ledvinách.

Neléčené močové kameny mohou způsobit další komplikace

Močové kameny, které nejsou zavčas odstraněny, mohou způsobit další komplikace, a to chronické problémy s močovým měchýřem a infekci močového ústrojí.

Močové kameny: prevence

Pokud se u vás problém s močovými kameny už někdy objevil, úspěšně jste se jich zbavili a chtěli byste jim předcházet, existuje hned několik rad, které vám pomohou při prevenci.

Informujte svého lékaře o tom, že něco není v pořádku s močovým ústrojím. Včasná diagnóza a léčba zvětšené prostaty či jiného urologického problému může snížit riziko vzniku močového kamene.

Pijte hodně tekutin, hlavně čistou vodu. Tekutiny zředí koncentraci minerálů v močovém měchýři, a tím pádem nedochází k vytváření kamenů. 

Léčba ledvinových a močových kamenů

Léčebné postupy jsou různé, přičemž konkrétně zvolená metoda se odvíjí od několika faktorů, ale zejména od příznaků a lékařské anamnézy. Léčba je nezbytná, pokud kámen způsobuje obtíže a komplikuje přirozený výtok moči. Akutní stavy vyžadují jinou léčbu než stavy neakutní. Vždy je však nutné nejprve kontaktovat svého lékaře a na základě jeho doporučení absolvovat příslušnou léčbu.

Jak léčit ledvinovou koliku?

Akutním stavem je například ledvinová kolika. Bolesti způsobuje kámen blokující močovod. V takovém okamžiku je žádoucí okamžitá pomoc lékaře. Pro zmírnění bolesti se používají medikamenty ve formě tablet a čípků. Jestliže léčba protizánětlivými léky nezabere, dostanete silnější opiáty, jež se aplikují nitrožilně. V horších případech už potom nastupuje nutnost odsátí moči z ledviny (dekomprese).

Jak rozpustit močové kameny?

U neakutních stavů se kameny rozpouštějí. Obsahují totiž kyselinu močovou, kterou je možné rozpustit. Metoda spočívá ve zvyšování pH moči z kyselého na zásadité. Lékař obvykle doporučí nasadit léčbu s použitím perorálních preparátů, jako jsou citrát draselný a bikarbonát sodný. Poté se kameny začnou zmenšovat, až se nakonec úplně rozpustí. Hodnotu pH si můžete sledovat sami pomocí testovacích proužků.

Přestože močové kameny často nejsou život ohrožující, neměli byste je podceňovat. Jejich neléčení může vést až k inkontinenci. Potížím se samovolnými úniky moči můžete předcházet posilováním svalů pánevního dna