Močové a ledvinové kameny: Jak vznikají a jak je léčit?

Močové a ledvinové kameny jsou vcelku častým onemocněním. Vznikají na základě nezdravého stavu organismu, který je doslova živnou půdou pro jejich tvorbu. Tato obtíž se objevuje především u lidí s problematickým vyprazdňováním močového měchýře. Jak kameny vznikají, jak se léčí a jak zamezit jejich tvorbě?

Co jsou ledvinové kameny?

Ledvinové, resp. močové kameny, jsou útvary, které vznikají kdekoliv v močovém ústrojí (v ledvinách, močovodu, v močovém měchýři). Jedná se o krystalické shluky vzniklé nahromaděním minerálů, solí, kyseliny močové a kyseliny šťavelové v moči. Kameny buď zůstávají v ledvinách (nefrolitiáza – z řeckého nephros, což znamená „ledvina“), nebo se vydávají na cestu močovodem do močového měchýře (ureterolitiáza). Menší ledvinový kámen většinou bez komplikací odchází z močové soustavy sám, pokud tomu tak není a kámen uvízne, je potřeba se podrobit lékařskému zákroku.

Další formou ledvinových kamenů je ledvinový písek, což jsou miniaturní kameny a jejich zárodky vyskytující se v močovém ústrojí, které snadno vycházejí z těla ven.

Problémy s ledvinovými kameny často doprovázejí i další komplikace, například inkontinence. Pokud se s tímto typem nepříjemnosti zrovna potýkáte, vyzkoušejte naše vzorky zdarma.

Jak vznikají močové kameny?

Nejčastější příčinou vzniku ledvinových a močových kamenů je nerovnováha složení moči a nedostatečné vyprazdňování močového měchýře. V nakumulované moči se začnou shlukovat minerální a ostatní látky, které vytvářejí krystaly. Obvykle vznikají i ve spojení se zánětem močových cest nebo zavedeným permanentním katétrem.

Močové kameny se objevují i v případě poškození nervů. Právě nervy přenášejí informace z mozku do svalů močového měchýře a dávají jim povel, aby se buď uvolnily, nebo stáhly. Pokud jsou tyto nervy poškozené, například následkem mrtvice, poranění míchy či jiného zdravotního problému, nemusí se močový měchýř vyprázdnit tak, jak je potřeba.

U mužů může být příčinou i zvětšená prostata, která brání toku moči, a tím opět nedochází k úplnému vyprázdnění močového měchýře.

Existují i další faktory, které mohou vznik ledvinových kamenů ovlivnit:

     nesprávná strava a životospráva,
     nízký příjem tekutin,
     často se opakující záněty močových cest,
     dědičnost.

Příznaky ledvinových kamenů

Ledvinové kameny, i ty větších rozměrů, z počátku nemusejí způsobovat žádné zjevné problémy. O jejich přítomnosti se dozvíte až v okamžiku, kdy začnou dráždit stěnu močového měchýře či blokovat odtok moči.

Kameny v močovém měchýři nejčastěji doprovázejí následující příznaky:

  • bolest v podbřišku – i při ,
  • časté nutkání močit,
  • potíže s močením a přerušovaný tok moči,
  • krev v moči, případně zakalená či neobvykle zbarvená moč.

Bolest způsobená ledvinovými kameny

Pokud se větší kámen dostane z ledvin do močových cest, bude se projevovat specifickou bolestí v boku (zpravidla na jedné straně), která může vystřelovat až do třísel. V momentě, kdy doputuje do močového měchýře, pacient začne pociťovat bolest v podbřišku.
 

Léčba ledvinových kamenů

Léčba ledvinových kamenů probíhá různými způsoby, přičemž konkrétně zvolená metoda se odvíjí od příznaků a celkové anamnézy. Jestliže kámen komplikuje přirozený odtok moči, je zákrok zcela nezbytný – většinou se jedná o zákrok chirurgický.

Mezi další invazivní metody, jak léčit ledvinové kameny, je stent – pružná hadička natažená mezi ledvinami a močovým měchýřem, zajišťující odtok moči.

Pokud kameny dosahují takové velikosti, která umožňuje jejich průchod močovodem, není třeba žádné léčby. Stačí počkat, až se kameny dostanou ven samy. Pokud je pacient náchylný k infekcím a dalším komplikacím ohledně močových cest, doporučuje se ledvinové kameny rozpustit.

Rozpouštění ledvinových kamenů

Jestliže je množství a velikost ledvinových kamenů neakutního charakteru, lze zvolit metodu rozpuštění kamenů. Tato léčba spočívá ve zvyšování pH moči, tudíž z kyselého na zásadité, a to prostřednictvím perorálních preparátů, jako jsou citrát draselný a bikarbonát sodný. Kameny se pak začnou zmenšovat, až se zcela rozpustí, léčba funguje stejně i na písek v ledvinách. Hodnotu pH lze kontrolovat pomocí speciálních testovacích proužků.

Ledvinová kolika

Ledvinová kolika je stav, při němž dochází k uvíznutí ledvinového kamene v močovodu, který je jím zcela ucpán. Léčba ledvinové koliky probíhá prostřednictvím léků na bolest a léků uvolňujících svalové stahy. Jedná se o komplikaci, která může nenávratně poškodit ledviny a močové ústrojí, proto je nutné co nejdříve kontaktovat lékaře.

Ledvinová kolika – příznaky

Koliku spolehlivě poznáte podle nesnesitelné bolesti vystřelující z bederní oblasti do břicha nebo genitálií.

Ledvinové kameny a dieta

Při potížích s ledvinovými kameny omezte konzumaci potravin obsahujících šťavelany. Mezi takové patří špenát, batáty, sójové výrobky a kakao. Do svého jídelníčku naopak zařaďte dýni, květák, čočku a rýži.

Prevence ledvinových kamenů

Pokud chcete ledvinovým kamenům předcházet, dodržujte správný jídelníček a dostatečný pitný režim. Pravidelně navštěvujte urologa a nepodceňujte neutuchající a dlouhotrvající bolestivé stavy v podbřišku.

Přečtěte si také: