Močové kameny – příznaky, diagnóza a léčba

Močové kameny jsou tvrdé útvary usazující se v močovém měchýři. Vznikají z minerálů rozpouštějících se v moči a vypadají jako krystalická uskupení. Objevují se především u lidí, kteří mají problém s úplným vyprazdňováním močového měchýře. 

Zatímco malé kamínky projdou močovými cestami bez potíží a většinou není potřebná ani léčba, některé větší útvary už je nezbytné odstranit chirurgicky. Často bývají močové kameny příčinou různých infekcí, inkontinence a dalších komplikací. Potýkají se s nimi především muži nad padesát let. 

Příznaky

Stává se, že některé kameny (dokonce i větších rozměrů) nezpůsobují žádné problémy. O jejich přítomnosti se dozvíte až v okamžiku, kdy začnou dráždit stěnu močového měchýře či blokovat odtok moči. 

Jaké mají močové kameny příznaky? Bolest v podbřišku i při močení, časté nutkání močit, potíže s močením a přerušovaný tok moči, krev v moči, případně i zakalená či neobvykle zbarvená moč.

Příčiny

Pokud se močový měchýř úplně nevyprázdní, začnou vznikat močové kameny. Příčinou bývají třeba infekce močových cest a katétry. 

Močové kameny se objevují i v případě, pokud dojde k poškození nervů. Právě nervy přenáší zprávy z mozku do svalů močového měchýře a dávají jim povel, aby se buď uvolnily, nebo stáhly. Pokud jsou tyto nervy poškozeny, například v důsledku mrtvice, poranění míchy či jiného zdravotního problému, nemusí se močový měchýř vyprázdnit tak, jak je potřeba. 

U mužů může být příčinou zvětšená prostata, která brání toku moči, a tím opět nedojde k úplnému vyprázdnění močového měchýře. 

Další příčinou bývají ledvinové kameny. Jak už samotný název napovídá, vznikají v ledvinách, ovšem mohou se dostat do močovodu a doputovat až do močového měchýře. 

Komplikace

Močové kameny, které nejsou zavčasu odstraněny, mohou způsobit další komplikace, a to chronické problémy s močovým měchýřem a infekci močového ústrojí. Opakované bakteriální infekce v močovém traktu mohou být způsobeny právě těmito kameny. 

Prevence

Pokud se u vás problém s močovými kameny už někdy objevil, úspěšně jste se jich zbavili a chtěli byste jim předcházet, existuje hned několik rad, které vám pomohou při prevenci. 

Informujte svého lékaře o tom, že něco není v pořádku s močovým ústrojím. Včasná diagnóza a léčba zvětšené prostaty či jiného urologického problému může snížit riziko vzniku močového kamene. 

Pijte hodně tekutin, hlavně čistou vodu. Tekutiny zředí koncentraci minerálů v močovém měchýři, a tím pádem nedochází k vytváření kamenů. 

Léčba

Léčebné postupy jsou různé, přičemž konkrétně zvolená metoda se odvíjí od několika faktorů, ale zejména od příznaků a lékařské anamnézy. Léčba je nezbytná, pokud kámen způsobuje obtíže a komplikuje přirozený výtok moči. Akutní stavy vyžadují jinou léčbu než stavy neakutní. Vždy je však nutné nejprve kontaktovat svého lékaře a na základě jeho doporučení absolvovat doporučenou léčbu.

Akutním stavem je například ledvinová kolika. Bolesti způsobuje kámen blokující močovod. V takovém okamžiku je žádoucí okamžitá pomoc lékaře. Pro zmírnění bolesti se používají medikamenty ve formě tablet a čípku. Jestliže léčba protizánětlivými léky nezabere, dostanete silnější opiáty, jež se aplikují nitrožilně. V horších případech už potom nastupuje nutnost odsání moči z ledviny (dekomprese). 

U neakutních stavů se kameny rozpouští. Obsahují totiž kyselinu močovou, kterou je možné rozpustit. Metoda spočívá ve zvyšování pH moči z kyselého na zásadité. Lékař obvykle doporučí nasadit léčbu s použitím perorálních preparátů, jako jsou citrát draselný a bikarbonát sodný. Poté se kameny začnou zmenšovat, až se nakonec úplně rozpustí. Hodnotu pH si můžete sledovat sami pomocí testovacích proužků. 

Přestože močové kameny často nejsou život ohrožující, neměli byste je podceňovat.