Co je to hyperaktivní močový měchýř?

Syndrom hyperaktivního močového měchýře je společné označení pro řadu problémů spojených s naléhavou potřebou. Když potřebujete často močit, neznamená to hned, že trpíte inkontinencí.

Hyperaktivní močový měchýř, někdy označovaný jako dráždivý měchýř, obvykle znamená, že přes den i v noci potřebujete močit velmi často. Pamatujte, že běžné je vyprázdnit močový měchýř 4–8krát denně. Hyperaktivní močový měchýř je běžnější u starších lidí a žen.

Jaké jsou příčiny hyperaktivního močového měchýře?

Úroveň problémů způsobených hyperaktivním močovým měchýřem se může pohybovat od mírně zvýšené frekvence naléhavosti až po neustálé nutkání na močení. Příčiny se liší a někdy jsou nejasné, ovšem jedním z faktorů může být překážka v močové trubici.

Dráždění močového měchýře

Dráždění na vnitřní straně močového měchýře může vést k pocitu naléhavosti. Jednou z příčin je infekce močových cest, kde sliznici na vnitřní straně močového měchýře dráždí bakterie. Některé nápoje, například káva a energetické nápoje, obsahují určité látky, které rovněž mohou způsobovat podráždění. Dalším faktorem jsou kameny v močovém měchýři. 
 
Existují také různé faktory, které mohou způsobit podráždění močového měchýře zvnějšku a vést tak k pocitu naléhavosti. Zácpa, stejně jako některé gynekologické stavy, jako je prolaps nebo nádory vaječníků, mohou dráždit močový měchýř z vnější strany a způsobovat tak naléhavou potřebu močení.

Faktory životního stylu a další příčiny

Příliš velká konzumace tekutin vede k velkým objemům moči (polyurie), které způsobují pocity naléhavé potřeby močení a časté návštěvy toalety, neboť močový měchýř se plní velmi rychle. Produkci moči zvyšují také některé potraviny, které obsahují větší množství tekutin, jako jsou polévky, ovoce a zelenina.
 
Dalším důvodem velkých objemů moči může být nekontrolovaná cukrovka. Vysoká hladina cukru v krvi (hyperglykémie) může způsobovat větší žízeň a zvýšenou tvorbu moči, tj. polyurii.